Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Domowy serwer multimedialny - jaki sprzęt?

Kiniasek 28 Feb 2021 21:58 396 3
 • #1
  Kiniasek
  Level 2  
  Witam,
  poszukuję rozwiązania, które pozwoli mi na gromadzenie w jednym miejscu multimediów i szybkie ich odtwarzanie w obrębie domu z różnych urządzeń (jeśli byłby możliwy dostęp przez internet to również nie wzgardzę).
  Przede wszystkim zależy mi na odtwarzaniu i nagrywaniu filmów oraz muzyki.
  Przeprowadziłam się na wieś i niestety obecny usługodawca kablówki nie oferuje możliwości (jak miało to UPC w swoim Horizonie - Replay TV) odtwarzania programów wstecz ani nagrywania na dekoder. Obecnie posiadam dekoder Arris VIP 1113, który ma wejście USB.
  Posiadam trzy telewizory (każdy mający Wi-Fi oraz podpięty LANem do sieci) oraz amplituner Yamaha RN-803D na których chciałbym odtwarzacz treści z serwera.
  Jeśli w czymś to ułatwi sprawę to mam w domu monitoring, który nagrywa się na 8TB dysk HDD zlokalizowany w szafie teletechnicznej, jest tam też kilka switchów bo mam do każdego pokoju doprowadzone gniazda LAN i na każdym piętrze wzmacniacze strefowe Wi-Fi.
  Mam też oczywiście komputer, ale z niego nie chciałbym robić serwera by miał być uruchomiony 24h.
  Chciałbym móc na dysku gromadzić i odtwarzać m.in. filmy w wysokiej jakości, nie wiem więc jaki dysk powinienem wybrać by nie było lagów ani nie rwało obrazu.
  Czy w moim wypadku najlepsza opcją będzie po prostu dodanie jeszcze jednego dysku do rejestratora (o ile można go wykorzystać), zakup jakiegoś serwera NAS czy po prostu doprowadzenie do któregoś z gniazd LAN dysku (SDD/HDD/inny?) lub jeszcze inne rozwiązanie?

  Z góry dziękuję za pomoc, być można sprawa jest banalna, ale jako laik nie wiem co i jak.
 • #2
  jimasek
  Moderator of Networks, Internet
  NIe lepiej i taniej w eksploatacji kupić dysk z obudową NAS/ Bardzo dobrze nadaje się do gromadzenia danych i robienia backup-ów.
 • #3
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  @Kiniasek
  Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem niektóre Twoje założenia.
  Serwer NAS dowolny i nagrywanie na niego cokolwiek z dekoderów operatorów czy dowolnego innego - to jeszcze nie ta bajka.
  Kontent jest zabezpieczony przed kopiowaniem, zatem albo dysk zostaje zaszyfrowany pod dany odbiornik, lub zaszyfrowane zostają dane na dysku i można je obejrzeć tylko na danym konkretnym dekoderze.
 • #4
  przeqpiciel
  Network and Internet specialist
  KOCUREK1970 wrote:
  Kontent jest zabezpieczony przed kopiowaniem, zatem albo dysk zostaje zaszyfrowany pod dany odbiornik, lub zaszyfrowane zostają dane na dysku i można je obejrzeć tylko na danym konkretnym dekoderze.

  Niby tak, jednak przy odrobinie pokombinowania jesteś w stanie TV SAT nagrać.