Witam,
moje pytanie w zasadzie można ująć następująco:
Powiedzmy, że mamy prosty obwód z baterią, żarówką i opornikiem. Z tego co rozumiem na rezystorze wydziela się ciepło i to są straty energii.
Pytanie czy jeśli wezmę dowolny taki prosty układ to ogólnie układ zużyje tyle samo energii jeśli opornik będzie 1kOm co układ z opornikiem 100kOm?
I czy to jest właśnie powód dla którego "ściemniacze" nie są po prostu potencjometrami?
moje pytanie w zasadzie można ująć następująco:
Powiedzmy, że mamy prosty obwód z baterią, żarówką i opornikiem. Z tego co rozumiem na rezystorze wydziela się ciepło i to są straty energii.
Pytanie czy jeśli wezmę dowolny taki prosty układ to ogólnie układ zużyje tyle samo energii jeśli opornik będzie 1kOm co układ z opornikiem 100kOm?
I czy to jest właśnie powód dla którego "ściemniacze" nie są po prostu potencjometrami?