Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PLAZMA PHILIPS 42

Krzysz62 25 Paź 2005 12:07 7167 25
  • #1 25 Paź 2005 12:07
    Krzysz62
    Poziom 2  

Jak naprawić plazmę Philipsa? Uszkodzone drivery w ekranie.

0 25
  • Mitronik
  • #2 26 Paź 2005 13:38
    Pitol2
    Poziom 11  

Przepraszam ale co to są drivery w ekranie? Trochę więcej szczegółów, jaki obraz wyświetla się na panelu? Jak wygląda?

0
  • #4 08 Sty 2006 01:48
    pawcio
    Poziom 26  

To są jednorazówki :!::|
    No chyba że ktoś całą taśme zmieni :idea:

0
  • #5 08 Sty 2006 02:47
    bonzo f
    Poziom 29  

Witam.
    Tez klopot z wymiana tasmy. Calosc matryca, ale firmy co to robia nie sa zainteresowanie aby to naprawiac. Moze jak bys znalazl taka plazme z uszkodzona elektronika. Moze ktos opracuje technike wymiany tych driverow =, w co watpie ale moze. Mam tv lcd, pekniete matryce, tez sobie czekaja.

0
  • #6 03 Kwi 2006 22:38
    hefalump
    Poziom 13  

Witam kolegów.
    Pytanie do "Kristek", jak wygląda obraz po włączeniu przy tak uszkodzonych driverach i czy cokolwiek wyświetla, w moim philips-ie obraz jest prawidłowy ale tylko na chwilę ok 2-3s i gaśnie, miga czerwona dioda. Wtaśmach wychodzących z panela faktycznie są układy sterujące, problem tylko w tym czy są to typowe chipy czy tylko do zastosowań przemysłowych. Jeśli można to zdobyć nawet w innej obudowie to już coś można pokombinować. Żywicę można usunąć chemicznie i na miejscu uszkodzonej struktury spróbować dołączyć nowy układ, tylko co to jest?

0
  • #7 04 Kwi 2006 10:43
    bonzo f
    Poziom 29  

tak wiec do wszytkich jesli ktos posiada zbita lub uszkodzona matryce nie wyzucac sa chetni to pokombinowania.spisac dane niech sobie lezy moze bedzie przydatne.jesli ktos probowal takiej wymiany moze podzieli sie efektami,nawet tymi nie udanymi.
    dodaj model tej plazmy.procesor inne oznaczenia

0
  • #8 04 Kwi 2006 13:29
    hefalump
    Poziom 13  

Moje działania będą zmierzały do odkrycia struktury i odczytania typu układu, jeżeli to w miarę typowy obwód to już prosta droga.
    Mam tylko ogólne pytanie, jak wygląda wyświetlany chwilowo obraz przy uszkodzonych driverach na taśmach.

0
  • Mitronik
  • #9 04 Kwi 2006 19:21
    Kristek
    Poziom 16  

W moim przypadku jedynie dało się zauważyć przez 0,5 sek. OSD przesunięte do środka ekranu. Po kilku dalszych sekundach TV przechodził w STDBY z sygnalizacją błędu (miganie LED). Próbowałem wymienić drivery (uciąłem taśmę ze starymi, delikatnie zeszlifowałem wodnym papierem ściernym flexa, pobieliłem ścieżki i próbowałem wstawić drivery wyjęte z innej plazmy - w tych przynajmniej nie było dziur w scalakach ale nie miałem pewności że są sprawne.
    Niestety po WIEELU dniach spędzonych na szlifowaniu i lutowaniu (duża lupa to podstawa w tym przypadku) w wyniku moich prac jedyną "nagrodą" za wytrwałość okazało się być zlikwidowanie mrugania LED po przejściu w standby. Dodatkowo nie było już widać nawet na ułamek sekundy OSD. Odpuściłem sobie. Jak ktoś to rozbierał to wie że aby uruchomić "do sprawdzenia" taką plazmę należy ją kompletnie złożyć - nie ma jak w TV z CRT - położymy sobie płytę na bocek i cyk do gniazdka - ooo nie.
    Myślę że jednak drivery które wstawiałem były też uszkodzone - połączenia które wykonałem między "nowymi" driverami a "starą" taśmą sprawdzałem na przedzwonkę. Flexa najlepiej uciąć blisko szkła ekranu tam gdzie ścieżki nie są zbyt zakręcone.
    Może jakbym był na 100% pewien że te drivery są sprawne, to powalczyłbym jescze z tą plazmą (wtedy ewidentnie szukać należałoby błędnych połączeń)...

0
  • #10 04 Kwi 2006 20:20
    hefalump
    Poziom 13  

Myślę że wykonałeś kawał roboty, szkoda że efektów nie brak.
    Ja od dawna wpoiłem sobie zasadę że jeżeli mie mam 99% pewności że to co wymieniam jest sprawne to odpuszczam sobie, 100% nie mam nigdy bo trafiają się wady i w nowych elementach.
    Przecinanie taśmy i łączenie jej z inną do ciężka robita, myślałem raczej o usunięciu żywicy i odsłonięciu kontaktów z uszkodzonej struktury, wiem że da się to zrobić a układy tego typu są dostępne. Jeżeli masz jeszcze struktury na wyciętych taśmach to możemy spróbować.
    Ja jestem zawzięty.

0
  • #11 30 Kwi 2006 15:53
    telemax
    Poziom 22  

Kristek napisał:
    W moim przypadku jedynie dało się zauważyć przez 0,5 sek. OSD przesunięte do środka ekranu. Po kilku dalszych sekundach TV przechodził w STDBY z sygnalizacją błędu (miganie LED). Próbowałem wymienić drivery (uciąłem taśmę ze starymi, delikatnie zeszlifowałem wodnym papierem ściernym flexa, pobieliłem ścieżki i próbowałem wstawić drivery wyjęte z innej plazmy - w tych przynajmniej nie było dziur w scalakach ale nie miałem pewności że są sprawne.
    Niestety po WIEELU dniach spędzonych na szlifowaniu i lutowaniu (duża lupa to podstawa w tym przypadku) w wyniku moich prac jedyną "nagrodą" za wytrwałość okazało się być zlikwidowanie mrugania LED po przejściu w standby. Dodatkowo nie było już widać nawet na ułamek sekundy OSD. Odpuściłem sobie. Jak ktoś to rozbierał to wie że aby uruchomić "do sprawdzenia" taką plazmę należy ją kompletnie złożyć - nie ma jak w TV z CRT - położymy sobie płytę na bocek i cyk do gniazdka - ooo nie.
    Myślę że jednak drivery które wstawiałem były też uszkodzone - połączenia które wykonałem między "nowymi" driverami a "starą" taśmą sprawdzałem na przedzwonkę. Flexa najlepiej uciąć blisko szkła ekranu tam gdzie ścieżki nie są zbyt zakręcone.
    Może jakbym był na 100% pewien że te drivery są sprawne, to powalczyłbym jescze z tą plazmą (wtedy ewidentnie szukać należałoby błędnych połączeń)...

Faktycznie kawał roboty jestem pełen podziwu więc może troszkę pomogę.
    Drivery raczej są sprawne uszkodzenie w 99,9% jest widoczne i nie masz błędu zasilania Io z VS-VY (brak migania) ale teraz driver zwraca błąd komunikacji na DATA_OUT czego efektem jest brak obrazu i wyłączenie.Przyczyną jest (o ile nie dostało nic wiecej) wspólny bufor na płycie sterownika (LVC240A) dlatego uszkodzone zostają zazwyczaj grupy driverów a nie jedna sztuka.
    Powodzenia

0
  • #12 03 Lis 2006 22:54
    pritv
    Poziom 10  

Mam taki problem Philips 42 monitor , gaśnie po 1 sek.
    Kto mi powie czy napłycie NA18100-5007 przy taśmach ekranu są dwa - czy jeden LVC240A -(M306) bo ja mam tylko po jednej stronie a po drugiej tylko miejsce(M305) niewiem czy ktoś nie wylutował.

0
  • #13 04 Lis 2006 15:13
    telemax
    Poziom 22  

Jest tylko jeden LVC240A. Miejsce M305 pozostaje puste.

0
  • #14 04 Lis 2006 20:34
    pritv
    Poziom 10  

telemax- Dziękuję za podpowieć!.
    Jaka jest przyczyna (uszkodzeń -driverów) czy to nie wada konstrukcyjna?-(zbyt wiele takiej samej usterki w tych modelach).
    Gdzie można kupić sam ekran?

0
  • #15 07 Lut 2007 15:54
    hefalump
    Poziom 13  

Witam. Morduję się z taką plazmą od dawna, próbowałem dopasować jakieś drivery i znalazłem STV7697A ale wątpię aby w ekranie FUJI były układy PHILIPS-A. Jednak może udało by się je jakoś posadzić, ilość wyprowadzeń się zgadza.
    Nie mam jednak schematu tej części obwodu, może coś Pan telemax by podpowiedział. Strukturę objechałem dookoła więc jest odcięta, na taśmie są kułeczka i można się spokojnie wlutować, co wy Panowie na to?.
    Mogę podesłać drivery do testów jeżeli ktoś podejmie podobne próby. Niestety zdjęcia mi nie przechodzą mimo że mają po 800 kb ?????

0
  • #16 06 Mar 2007 06:57
    seku69
    Poziom 16  

Witm ja mam taką plazmę ze zbitym monitorem,drivery są dobre zastanawiam się czy może kupić philipsa z uszkodzonymi driwerami i przełożyć samą taśme .Czy jest to mo0żliwe?

0
  • #17 17 Maj 2007 23:56
    magister2
    Poziom 15  

witam.mam pytanie do hefalump jak i czym usunąć żywicę czy coś takiego ze sterowników na taśmach mam dwie matryce plazmowe identyczne jedna stłuczona druga z uszkodzonymi driverami mam zamiar to odpalić z tego co czytałem kilka osób próbowało bez efektu

0
  • #18 18 Maj 2007 12:31
    bonzo jan
    Użytkownik obserwowany

Jak chcesz usuwac zywice na poczatku.
    To sobie odpusc.że nikomu sie nie udało nie znaczy ze sie nie uda.
    grundig 42cale czeka na ,,dawce,,.i bedzie zrobiony.pytanie kto pierwszy.
    matryca fyitsu FFP42c10660uc-03 yamate na18098-w005

0
  • #19 18 Maj 2007 19:16
    magister2
    Poziom 15  

jutro zaczynam zabawę z taśmami jak nie wyjdzie z samymi sterownikami
    to tak jak opisane wyżej będę kleił dobre do obciętych uszkodzonych tylko to ze 100 ścieżek na taśmę a do wymiany aż 2 zrobię kilka fotek może ktoś będzie miał lepszy patent
    na razie próbowałem odkleić taśmę od matrycy niestety ścieżki się urywają.

0
  • #20 19 Maj 2007 22:14
    magister2
    Poziom 15  

odkleiłem fotki w moim temacie (PLAZMA czarne pasy czy można to naprawić?)
    czekam na podpowiedzi jak przykleić taśmę do matrycy jak to automaty robią w fabryce i czym oczyścić to co zostało ?

0
  • #21 20 Maj 2007 09:44
    bonzo jan
    Użytkownik obserwowany

magister2 napisał:

na razie próbowałem odkleić taśmę od matrycy niestety ścieżki się urywają.

to juz naprawiles.
    tasme z matryca nie polączysz.tasme z tasmą jest szansa.

0
  • #22 20 Maj 2007 19:26
    magister2
    Poziom 15  

na razie uczyłem się na uszkodzonej matrycy i drugą taśmę odkleiłem bez uszkodzeń a taśma jest jak z fabryki teraz zastanawiam się jak ją przymocować tam gdzie drivery padły najlepiej było by przykleić ją do matrycy ale jeszcze nie wiem jak to zrobić ,lutować do starej to syzyfowa praca ale wyżej ktoś napisał że to zrobił po prostu geniusz .

0
  • #23 30 Maj 2007 11:05
    jadovity
    Poziom 13  

Wydaje mi sie temat warto pociagnac dalej
    Sam wielokrotnie meczylem sie z wymiana tych driverow ale pochlania to strasznie duzo czasu
    Ja sciezki oczyszczam pisakiem z koncowka z wlokna szklanego, wycinam pasek z dobrym driverem i 100 albo 200 sciezek lutuje pod mikroskopem
    Efekt zadowalajacy jednak czasochlonny
    Byc moze ktos juz ma opracowany lepszy sposob

0
  • #24 31 Maj 2007 23:30
    magister2
    Poziom 15  

Zrobiłem tak samo czyli lutowałem dobrą taśmę od obciętej starej raczej nie ma lepszego sposobu ,próbowałem na uszkodzonej matrycy bezpośrednio do
    matrycy po usunięciu resztek kleju czy czegoś czym fabrycznie to łączą i niby się lutowało ale jeśli nie udało się to za 1 razem to potem cyna już nie łapała uszkadzały się ścieżki napylone i to był koniec matrycy

Dodano po 2 [minuty]:

Dołączam się do pytania

jadovity napisał:

Byc moze ktos juz ma opracowany lepszy sposob

0
  • #25 01 Cze 2007 06:27
    satgal
    Poziom 40  

Na szkle matrycy i flexach ścieżki są specjalnie zrobione aby były bardzo chropowate przez to mają większą powierzchnię styku oraz lepiej trzyma się specjalny klej nie przewodzący i nie reagujący na temperaturę nałożony dwoma poprzecznymi wąskimi paskami w stosunku do ścieżek. Lutowanie na ciepło ścieżek na szkle to małe szanse bo aby je pobielić to szkło trzeba by było podgrzać do temperatury takiej jak np cynę. Grzanie flexy do cynowania powoduje jej odkształcenia. Chyba jedyną szansą jest jeżeli uda się pozyskać taką flexę z drajwerem to znalezienie sposobu na chemiczne pozbycie się starego kleju z tych chropowatych ścieżek bo skrobanie to je wygładzi i zdobycie takiego kleju o tych parametrach aby je wkleić z dużą precyzją. W matrycy plazmowej te połączenia muszą wytrzymać spore prądy bo w LCD są one znikome i napięcie między nimi jest b. małe, za to są dużo węższe i jest ich więcej bo to zależy od rozdzielczości natywnej matrycy a szczególnie gdy matryca jest wykonana do monitora PC. Fabryki matryc LCD opanowały tanią produkcję i niezawodnych w wersji o rozdzielczości dobrej do TV za to tylko podstawowej do PC.

0
  • #26 05 Cze 2007 06:46
    seku69
    Poziom 16  

może ktoś zna oznaczenia tych układów sterujących.

0