logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

JVC RX 6042s - "overload" po 5 sekundach - naprawa

viayner 08 Sie 2021 19:35 750 0
REKLAMA
  • Witam,
    Widzialem kilka postow z podobnym problememe dotyczace podobnych amplitunerow, naprawe opisze na podstawie tego modelu.
    Objawy: po wlaczeniu niby wszystko normalnie slychac przekazniki, nawet slychac przez chwile dzwiek ale po okolo 5 sekundach miga napis Overload.
    Analiza:
    1) Z napisu mozna wnioskowac ze uszkodzenie dotyczy koncowek mocy i tak tez zaczynalem ale jak sie okazuje jest to bledne podejscie:
    - bylo cos slychac przez chwile
    - brak napiec stalych na wyjsciu, orza poprawne zasilanie
    2) Pomiary napiec, sluszny kierunek, ten amplituner posiada zestaw zasilaczy na stabilizatorach na tranzystorach npn/pnp, male radiatorki na plycie glownej, w tym modelu to 7 tranzystorow.
    napiecia sa bledne lub ktoregos brakuje - dlatego pojawia sie overload.
    3) Czesto sa uszkodzone tranzystory: 6xNPN i jeden PNP od napiecia -12V. Ale nie zawsze lub nie tylko, u mnie uszkodzony byl jeden tranzystor i 2 rezystory i 2 diody zenera. Tranzystory silnie sie nagrzewaja ale uszkodznie diod i rezystorow nie do konca jest jasne.
    Rezystory to te ktore sa w kolektorach i emiterach tranzystorow o wartosciach kilku ohm. Niby wiekszej mocy ale dosc delikatne. Jedna dioda zenera miala zwarcie a druga przewodzila czesciowo w obie strony co skutkowalo blednymi napieciami.
    4) Polecam po wymianie elementow nie montowac plytki do amplitunera a najpierw sprawdzic/pomierzyc czy generuje odpowiednie napiecia.
    5) uwaga na laminat jest papierowy i latwo "odchodza" sciezki przy silnym nagrzewaniu.
    Pozdrawiam
    O autorze
    viayner
    Poziom 43  
    Offline 
    viayner napisał 10638 postów o ocenie 2055, pomógł 1563 razy. Mieszka w mieście Oulu. Jest z nami od 2006 roku.
  • REKLAMA
REKLAMA