Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hydrofor ocynk, nierdzweka, przepona, pompa z falownikiem?

Dobromir pomysłowy 09 Aug 2021 12:36 279 4
    Dobromir pomysłowy
    Level 22  
    Technika coraz lepsza. Hydrofor ocynk wytrzymał 15 lat i teraz wydać 1000zł czy przeponowy mam wątpliwości co do tego tworzywa sztucznego , zdrowie i wytrzymałość, cena większa. A może pompa z 2?? litrowym zbiorniczkiem i silnikiem sterowanym falownikiem (ok. 650zł minimum )- więc rozumiem że woda z kranu po woli leci to silnik np. 750 W pracuje na 50W a woda na max to silnik na max, przy czym zapewne trwałość - na wieki? Kto używał taki zestaw ?
    Cynk jest zdrowy i trwały ale ile wytrzymają dzisiejsze zbiorniki?
    andk1eltd
    Level 36  
    Wszystko zależy od tego co w środku - czyli wody a właściwie chemicznych dodatków, które w niej się znajdują. Mój zbiornik 200l ocynk też wytrzymał ok. 15 lat; zrobiła się mikrodziurka, o której bym nie wiedział gdyby nie sikało prosto w nos :D . Woda w studni zażelaziona i widać dosyć agresywna bo bojler wytrzymywał średnio 3-4 lata, nawet anody nie zdążyło zeżreć. Po podłączeniu wody z wodociągu z bojlerem jest spokój. Ze studni nie zrezygnowałem, wymieniłem zestaw na przeponowy 24l do podlewania ogródka. Działa bez problemu, trzeba tylko pilnować ciśnienia powietrza - jeśli guma będzie napierać na ściany zbiornika to kiedyś się rozpruje.
    Jeśli studnia jest jedynym źródłem wody dla budynku nie rezygnowałbym z hydroforu. To sprawdzone, pewne rozwiązanie. Na samą pompę zdecydowałbym się chyba tylko do podlewania.
    Dobromir pomysłowy
    Level 22  
    Woda wydawała się że jest ok. więc musi się zbadać w sanepidzie ? I na jakie składniki niszczące ocynk? Kiedyś myślałem nad nierdzewką a teraz cena to powali :(
    andk1eltd
    Level 36  
    Sanepid w tym wiele nie pomoże, oni badają mikrobiologicznie. Ale gdyby nawet udało się ustalić zawartość jakichś "niedobrych" czynników to ich neutralizacja wymagałaby pewnie inwestycji w mini stację uzdatniania wody. Chyba nierdzewka wyjdzie taniej :D i mniej kłopotliwie. W końcu chyba nie jest z tą wodą tak źle, rogi od niej nie rosną :D . Okres 15 lat do wymiany tragedią nie jest, ocynkowany zbiornik nie jest jakimś szalonym wydatkiem. Nad "wiecznym" zbiornikiem zastanawiałbym się tylko wtedy, gdy do ewentualnej wymiany trzeba rozbierać ścianę...