Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przywrócenie baterii do zdrówia - do jakiego napięcia??

mkaminski100 28 Oct 2005 20:42 9456 11
 • #1
  mkaminski100
  Level 18  
  Posiadam NOKIE 6610. Bateria w niej ma standardowo 3,7V (Lion). Niestety niedomaga, a że niedługo chcemy go sprzedać to nowej nie opłaca się kupować.
  Temat niby był wałkowany, ale akurat nie znalazłem odpowiedzi.
  Do jakiego napięcia powinienem rozładować akumulator by go nie uszkodzić, ale żeby choć trochę go poprawić?
  W chwili kiedy telefon jest całkowicie rozładowany i w ogóle sie nie włącza napięcie na elektrodach wynosi 3,29V.
  Kiedy jeszcze kilka lat temu nie miałem żadnej wiedzy o telefonąch i rozładowałem baterię do Nokii 3210 do zera przy użyciu kilku diód to ogniwo się uszkodziło i telefon padał po 20sek rozmowy.
  Dlatego będę wdzięczy za sposób rozładowana baterii aby choć trochę ją poprawić, ale nie uszkodzić.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  dyziek@
  VIP Meritorious for electroda.pl
  nie wiem czy takie sposoby ulepszaja baterie ;) ale czy nie lepiej ja sprobowac sformatowac? Tj. ladowac i rozladowywac do konca conajmniej 3 razy (ladowac min 12h). Czasami moze pomoc, w innych przpadkach raczej tylko wymiana
 • #3
  mkaminski100
  Level 18  
  Próbowałem, ale to raczej niezbyt pomaga.
  Chciałbym właśnie spóbować metody jakiej stosują w Germanosie, gdzie rozładowują ogniwa do niskiego napięcia przez specjalne moduły (samą baterię). Jak pamiętam baterie po takim zabiegu ożywiają sie trochę.
 • #4
  dyziek@
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Regeneracja baterii Li-Ion (litowo-jonowe).

  Te baterie właściwie dają regenerować się w małym stopniu. Jesli bateria jest padnięta to korzyści z jej regeneracji są małe. Stosując poniższą regenerację można osiągnąć ok. 30% może i więcej wzrost sprawności baterii. Szanse na uszkodzenie baterii postępując zgodnie z instrukcją są dość spore, dlatego robicie to na własne ryzyko. Ponieważ istnieje możliwość uszkodzenia baterii, nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku waszych doświadczeń. Jeżeli nie wiesz czym się różni prąd stały od zmiennego czy napięcie od natężenia lub nie umiesz zabezpieczyć baterii przed wilgocią to po prostu się do tego nie zabieraj. Jak wiadomo bateria ta jest bardzo wrażliwa na wodę i wilgoć dlatego jeśli zamierzasz ją regenerować postaraj się w jak największy sposób zabezpieczyć ten akumulator przed wilgocią.

  Przy baterii Li-Ion (litowo-jonowe) należy postępować w następujący sposób:

  Naładuj baterię do maksimum w telefonie, lub jeśli nie możesz naładować baterii w telefonie zrób to specjalistyczną ładowarką do tego typu baterii.
  Następną czynnością jest kilkukrotne owinięcie baterii dokładnie kawałkami gazety (lub chusteczkami jednorazowymi ew papier toaletowy) tak aby bateria nie była narażona na zawilgocenie a skraplająca się woda została wchłonięta przez papier (UWAGA baterię ta należy w szczególny sposób zabezpieczyć przed wilgocią).
  Tak przygotowaną baterię włóż do szczelnego plastikowego worka (torebki) najlepiej z zamknięciem. następnie zamknij worek i sprawdź czy jest on hermetyczny (szczelny). Przed zamknięciem worka należy usunąć z niego zbędne powietrze tak aby po jego zamknięciu było w nim jak najmniej. Dzięki temu unikniemy skraplania się wody i uszkodzenia baterii. Lit jest bardzo aktywnym metalem i reaguje z woda. Z tego powodu nie należy regenerować baterii z uszkodzoną obudową.
  Następnie tak owiniętą papierem baterię i zamkniętą w szczelnym worku należy włożyć do zamrażarki (najzimniejszy punkt w lodówce) na okres najlepiej dwóch (2) dni.
  Po dwóch (2) dniach wyciągnij baterię z zamrażarki (najzimniejszy punkt w lodówce) wyjmij z plastikowego woreczka, odwiń z gazet (papierów lub chusteczek.)
  Tak przygotowaną baterię pozostaw na dwa (2) dni w temperaturze pokojowej (UWAGA !!! nie kładź baterii czasami na kaloryfer ważne jest aby bateria leżała w temperaturze pokojowej jakieś 20-24 stopnie) tak żeby cała wilgoć która mogła się w niej zmagazynować odparowała.
  Po 2 dniach włóż baterię do telefonu i maksymalnie ją rozładuj po czym ponownie naładuj. Jeśli posiadasz specjalną ładowarkę do ładowania baterii tego typu. to zamiast robić to w telefonie naładuj baterię w tej ładowarce.
  Po tym zabiegu kolejne trzy cykle ładowania (tzw. formatowanie baterii) muszą być pełne, to znaczy nie można doładowywać baterii w między czasie. Baterie należy naładować do maksimum i następnie rozładować do maksimum i taką operacje powtórzyć jeszcze dwa razy. Czynność ta nie jest konieczna, jednakże jej wykonanie przyniesie same korzyści dla baterii i podniesie jej sprawność.
  Pod pojęciem maksymalnego naładowania należy rozumieć ładowanie baterii maksymalnym dopuszczalnym prądem ładowania, osiągnąć to można ładując baterię w wyłączonym telefonie lub w specjalistycznej ładowarce.

  Pod pojęciem maksymalnego wyładowania baterii należy rozumieć wyładowanie baterii maksymalnym dopuszczalnym prądem, Wyładowanie baterii następuje wtedy gdy telefon nie chce się już włączyć lub gdy włącza się na czas nie dłuższy niż 1 sekunda. Najlepiej wyładować baterię w specjalistycznej ładowarce ponieważ telefon nie rozładuje jej do pełna.


  żródło: simplegsm.info
 • #5
  mkaminski100
  Level 18  
  Dzięki za pomoc. Zastanawiam sie jednak na dwoma sprawami. Czy aby ta technika nie była dobra jedynie w przypadku ogniw Nimh ora NiCd.
  Drugie pytanie to problem poprawnego rozładowania. Jak napisałeś telefon nie zrobi tego do końca i nie wykona poprawnie. Niestety nie opłaca mi sie kupowac takiej ładowarki do jednej bateri, więc zapytuję się jakim obciążeniem nalezy rozładowac ogniwa i do jakiego napięcia nalezy to wykonać (lub inny parametr)?
  Na początek chciałem własnie wykonać trzykrotny cykl całkowitego rozładowania i ładowania kilkunastogodzinnego.
 • #6
  dyziek@
  VIP Meritorious for electroda.pl
  jezeli bateria ma 3,6 to nie mozesz jej rozladowac bardziej niz 0,9 na ogniwo. A rozladowac mozna np zarowka. Pamietaj, ze robisz to na wlasne ryzyko ;)

  A co do techniki, to ta akurat dotyczy litowych, niklowe maja niby troszke inna
 • #7
  mkaminski100
  Level 18  
  Tak spóbuję zrobić. Co do wartości 0,9V słyszałem to jednak nie wie ile ogniw ma w sobie bateria do tej NOKII... 3? O ile pamiętam to dwa środkowe styki służa jedynie do kontroli naładowania i rozładowanie wystarczy przeprowadzić na stykach zewnętrznych. Oczywiście mogę sie myslić.
  Czy aby żarówka nie obciążała baterii zbyt mocno? Może jakiś mały opornik?
 • #8
  edzo1234
  Level 15  
  ej a jak na mojej baterii na mierniku wyswietla 00.0 powiem tylko ze telefon dlugo lezal w szufladzie co z tym zrobić???
 • #9
  dyziek@
  VIP Meritorious for electroda.pl
  mozesz podlaczyc na dluzszy czas w telefonie pod ladowarke, a jak nie pomoze to podlacz na chwilke bezposrednio ladowarke do baterii (doslownie na chwilke aby tylko ja pobudzic)
 • #10
  mkaminski100
  Level 18  
  No to wie ktoś ile ogniw ma bateria, do jakiego napięcia minimalnie i jak mogę ją rozładować?
  Jeśli telefon już sie nie włącza to bateria ma ok 3,3V.
 • #11
  RSP
  Level 27  
  Baterie litowe w telefonach mają scalaka który nadzoruje jej ładowanie i rozładowanie zabezpieczając przed przekroczeniem maksymalnego napięcia 4,3V -4,5V bo to grozi wybuchem i odłączając rozładowywaną baterię gdy napięcie na niej spadnie poniżej 2,3V – 2,5V . Scalak ten nie służy do ładowania baterii a jedynie pełni funkcję „inteligentnego” zabezpieczenia. Co do problemu to rozładowanie do napięcia 2,8V i ponowne formowanie pomaga w jakimś stopniu.
 • #12
  Orochimaru
  Level 31  
  U mnie Alcatel nowy wytrzymywał 5-7 dni.
  Ostatnio (ok 3 lata użytkowania) zaczął się wyłączać po 1-2 dniach.
  Wyjąłem baterię i rozładowałem ją diodami pod nadzorem multimetru do ok 0,9V.
  Następnie ładowałem telefon (wyłączony) ok 12h i po tej operacji telefon wytrzymuje znowu ok 6-7 dni. :D