Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LG F2DV5S8S0 - ciuchy położone najniżej są całe mokre

waga109 11 Dec 2021 21:10 588 20
 • #1
  waga109
  Level 4  
  Wydarzyło się coś dziwnego z moją pralko - suszarką. Urządzenie mam od roku. Tydzień temu wstawiłam pranie, wszystko cacy, pięknie też wysuszyło. Po tygodniu chce zrobić nowe pranie, wyciągam brudy z pralki, a moje ciuchy położone najniżej są całe mokre. Po wyjęciu ciuchów patrzę, a tam stoi woda. Pomyślałam, że może rura odpływowa zatkana, ale jakim cudem skoro pranie się wysuszyło ostatnim razem?  Odpięłam rurę odpływową od syfonu, zrobiłam wypust wody z rurą włożoną do brodzika. Wyczyściłam filtr. Małżonek dmuchał w rurę odpływową to jakby jeszcze bulgotała woda w bębnie. Wstawiłam pranie, ładnie wypuściło wodę, ładnie wy wirowało i idealnie wysuszyło. Jednak tak było i poprzednim razem, a jednak po tygodniu sporo wody jakby „napłynęło” skądś do pralki.

  Zastanawia mnie jedna rzecz: wąż odpływowy pralki jest podłączony do odpływu głównego do którego spływa też woda z umywalki. Odpływ z kulką w środku jest zamontowany do jakby rozgałęźnika tego głównego odpływu. Ale odpływ pralki położony jest wyżej, a poniżej niego jest odpływ główny już do ściany. Czy możliwe jest że woda, która spływa z umywalki przez swój syfon i do ściany mogła wpływać do syfonu z kulką pralki i tym samym przez wąż odpływowy wprost do pralki? Nie wiem jak mam to wyjaśnić. Nie widzę innego wytłumaczenia tej sytuacji. Gdyby pompa odpływowa szwankowała to po suszeniu miałabym jednak ciuchy mokre i wodę w bębnie. Jakieś propozycje?
 • #2
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  waga109 wrote:
  wąż odpływowy pralki jest podłączony do odpływu głównego do którego spływa też woda z umywalki.

  I "dzięki" temu masz cofkę kanalizacyjną. A pralka najwyraźniej sprawna.
  Poszukajcie dobrego hydraulika który wstawi wam i podłączy zawór zwrotny aby gnój się nie cofał z kanalizy do pralki

  Dodano po 1 [minuty]:

  Jest jeszcze możliwość że elektrozawór jeszcze puszcza ale to mniej prawdopodobne. Innego źródła napływu NIE MA
 • #3
  waga109
  Level 4  
  Cofka kanalizacyjna- coś czytałam- woda nie śmierdziała. Ale chyba po to właśnie rura odpływowa pralki podłączona jest do swojego syfonu z taką kulką w środku a dopiero ta całość podłączona jest do odpływu głównego. Dlaczego dzieje się ta cofka?? Elektrozawór też już czytaliśmy o tym. Ale czy te nowe modele pralki nie wyświetlają błędu jak ten zawór szwankuje? Zrobiłam smart diagnosis i pokazuje że jest wszystko Ok. Obecnie nie wrzucam ciuchów do pralki tylko sprawdzam czy zbiera się woda. Narazie sucho. Zobaczymy co dalej.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Poza tym jak poprzednio miałam pralkę która nagminnie się psuła i przyjeżdżał serwisant producenta to mówił że pralka dobrze jest podłączona ale należy sprawdzać bo syfon z kulką lubi się zapychać. Sprawdziłam- był drożny.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Ta srebrna nakrętka w głębi to właśnie syfon do którego podłączony jest wąż pralki. Wchodzi on do rury głównej a całość do ściany. Nie mogę zrobić obecnie innego zdjęcia bo musiałabym wysuwać pralkę.
 • #4
  Kenworth 18
  Level 42  
  Jeżeli woda, która uzbiera się w pralce nie wydaje przykrego zapachu to raczej to nie będzie woda z kanalizacji. Czy zawór w ścianie doprowadzający wodę do pralki jest zakręcany? Jeżeli nie jest to gdy sytuacja się powtórzy, że w pralce uzbiera się woda zakręcić go i odkręcić dopiero wtedy gdy będzie potrzeba wykonania następnego prania. Chodzi tu o to by ustalić czy elekrozawór pralki nie powoduje tych problemów, co prawda pralka jest stosunkowo nowa, ale fabryczna część może po prostu mieć wadę fabryczną i przepuszczać wodę mimo braku napięcia na cewkach elektrozaworu co przy sprawnym elekrozaworze nie może mieć miejsca.
 • #5
  waga109
  Level 4  
  I tak też kombinuje mój mąż. Jeśli następnym razem uzbiera się woda to zakręcę zawór doprowadzający wodę.
  Z tymi „mało prawdopodobnymi” wadami fabrycznymi różnie bywa. Ostatnio miałam pralko- suszarkę Samsung która od nowości nie suszyła poprawnie, a po pół roku używania i trzykrotnych bezskutecznych naprawach oddałam producentowi „w prezencie”.

  Dodano po 15 [minuty]:

  Właśnie spojrzałam- nie mogę zakręcić zaworu bo mam w nim rozgałęźnik na zimną wodę do kranu umywalki. Gdyby ten zawór przepuszczał wodę to chyba by z kranu mi kapała woda? A może nie? Kurcze nie znam się. Po prostu jak nazbiera mi się woda to wezwę serwisanta niech szuka problemu co ja będę główkować.
 • #6
  Kenworth 18
  Level 42  
  Ciśnienie wody może być w wężu doprowadzającym wodę do pralki i nie chodzi tu o sprawność tego zaworu, który jest w ścianie, ale elektrozaworu czyli części pralki: https://north.pl/czesci-agd/czesci-do-pralek/...A6yU0Y85IL0kF-LowHaCTycQe2tfe9aAaAtriEALw_wcB
  Teoretycznie zakręcanie zaworu dopływowego po praniu przedłuża żywotność elektrozaworu, ale to część dosyć mało awaryjna co nie oznacza, że nie psuje się w ogóle.
 • #7
  waga109
  Level 4  
  No i cóż- stało się. Minęło 3 dni od używania pralki i dziś zauważyłam że woda znów nachodzi. Po 3 dniach- powoli ale jednak. Zawór doprowadzający wodę do pralki zakręciłam. Wypompowałam wodę z pralki i zobaczymy czy do wizyty serwisu najdzie ponownie. Bo tak- wezwałam serwis bo pralka jest na gwarancji. Niech sprawdzają. W załączeniu przesyłam jak wygląda całe moje przyłącze do odpływu, wypowiedzcie się czy ten sposób może prowadzić do „cofki”. A jeśli tak to dlaczego przez 1,5 roku było wszystko dobrze, a nagle woda miałaby się cofać. [img-0]
 • #8
  mietek654
  Level 26  
  Pralkę można odłączyć od wody wkręcając zaślepkę 3/4 z uszczelka zamiast węża pralki, woda z umywalki dobrze schodzi?Pralka powinna być podłączona nad syfonem umywalki lub do oddzielnego odpływu.
 • #9
  Kenworth 18
  Level 42  
  Jeżeli woda nie jest brudna i nie śmierdzi to raczej nie będzie to woda z kanalizacji, ale my tego nie ocenimy przez internet to już Pani musi to zweryfikować osobiście, niemniej warto by wymienić część syfonu jeśli średnica rur by była ta sama na taki, który ma przyłącze pralkowe powyżej samego syfonu jak jest obecnie w Pani przypadku: https://www.obi.pl/syfony-do-umywalek/tycner-...sciem-na-pralke-zmywarke-1-1-4x32mm/p/2856656
 • #10
  stanislaw1954
  Level 43  
  Kenworth 18 wrote:
  niemniej warto by wymienić część syfonu jeśli średnica rur by była ta sama na taki, który ma przyłącze pralkowe powyżej samego syfonu jak jest obecnie w Pani przypadku:
  Albo skorzystać z oddzielnego wejścia do kanalizacji, bo jak mi się wydaje, ten korek poniżej zaworów, to wejście do kanalizacji.
 • #11
  waga109
  Level 4  
  Dziękuje za link który Pan mi wysłał, ale ja kompletnie nie znam się na tych sprawach - baba jestem. Wiem jedynie, że musi to być trochę pokombinowane, bo to znajduje się za pralką. Muszę wezwać hydraulika. Ok, ale załóżmy że to cofa się woda z kanalizacji - nadal nie dostałam odpowiedzi dlaczego dzieje się to dopiero po roku odkąd mam takie przyłącza?
  Tak, ten korek zaślepiony to jest dodatkowe wejście do kanalizacji.

  Dodano po 23 [minuty]:

  Popatrzyłam na to moje przyłącze i powiedzcie mi czy dałoby się i czy ewentualnie można tak zrobić że ten odcinek z ujściem na pralkę podłączyć pomiędzy dwie nakrętki ponad syfon? No tak kombinuje.
 • #12
  mietek654
  Level 26  
  Najpierw trzeba sprawdzić, odłączyć pralkę od wody, a dopiero później rozmawiać o ewentualnych przyczynach. Są syfony z "fabrycznym" przyłączem pralki, ale jakby nie patrzeć to najlepiej podłączyć do osobnego przyłącza skoro takowe jest.
 • #13
  Kenworth 18
  Level 42  
  Zobaczy Pani teraz po kilku dniach czy woda znów się pojawi po zakręceniu zaworu w ścianie. Jeżeli się pojawi to niestety jednak cofa się z kanalizacji. Bez wzywania fachowca może Pani kupić 30 cm rury o przekroju 50 i 2 kolanka oraz redukcję pod syfon pralkowy: https://m.euro.com.pl/wyposazenie-do-pralek-i...G90pWEZI2YuT4QnmCe0aAqROEALw_wcB&gclsrc=aw.ds który już Pani ma i podłączyć pralkę pod 2 wejście do kanalizacji a istniejący już trójnik przy syfonie umywalkowym zaślepić odpowiednim korkiem. Myślę, że jakiś uprzejmy sprzedawca w sklepie z akcesoriami wodnokanalizacyjnymi doradzi płci pięknej co kupić i jak zamontować gdy pokaże mu Pani zdjęcie przyłącza i wytłumaczy o co chodzi a montaż tych elementów nie wymaga posiadania uprawnień hydraulika. Skąd problem się pojawił ma teraz drugorzędne znaczenie i ważne by skutecznie go zlikwidować i by wszystko wróciło do normy.
 • #14
  waga109
  Level 4  
  Pralka od wody odłączona i czekamy na serwis. No to czekamy. Woda z umywalki spływa bez problemu.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Naprawdę dziękuje za rady i wszelkie linki pomocowe.
  A czy to drugie wejście kanalizacyjne nie jest aby za nisko? Czy odpływ nie powinien być na jakiejś konkretnej wysokości?
 • #15
  Kenworth 18
  Level 42  
  Zdjęcie nie oddaje obecnej wysokości odpływu więc musi Pani tę wysokość zmierzyć i podać. Dlatego też pisałem o dokupieniu rury by podnieść wysokość odpływu. Zazwyczaj producenci pralek wymagają by odpływ znajdował się na wysokości 60-100 cm od podłogi.
 • #16
  stanislaw1954
  Level 43  
  waga109 wrote:
  A czy to drugie wejście kanalizacyjne nie jest aby za nisko? Czy odpływ nie powinien być na jakiejś konkretnej wysokości?
  Większość pralek ma wyprowadzenie wody wężem mocowanym u góry pralki i to ma wystarczyć. Można też przymocować(przywiązać ) jak w tym przypadku, wąż odprowadzający wodę do jednego z wężyków , lub do uchwytu podtrzymującego półkę.
 • #17
  waga109
  Level 4  
  W mojej pralce wąż odpływowy wychodzi z dołu. Dziś odkręciłam syfon umywalki- był czysty. Ale zrobiliśmy z mężem eksperyment: od syfonu pralki (tego srebrnego) odłączyłam wąż pralki i puściliśmy wodę w umywalce. Okazało się że woda napływała do syfonu pralkowego. Raz leciała raz nie- nie wiem od czego to zależało ale najwidoczniej kulka nie działała jak powinna. W rezultacie dzięki sugestii jednego z Panów na tym forum kupiliśmy dwa kolanka i rurę i wmontowaliśmy odpływ do tego drugiego nieużywanego. Okazało się że wystarczyły nam jedynie kolanka bo rura już się nie zmieściła. W drugi koniec włożyłam reduktor gumowy a w to wąż pralki. Przepłukałam pralkę, wypompowałam wodę, odprowadziłam wodę z filtra, odkręciłam zawór wody i zobaczymy.
  Tak wyglada nowy odpływ.
  Na chwile obecna dziękuje za wszelką pomoc. Trzymajcie kciuki.
 • #18
  Kenworth 18
  Level 42  
  Jeżeli będzie działać tak jak jest obecnie to dobrze, ale może się znów pojawić problem smrodu w pralce ponieważ nie został zastosowany z powrotem syfon pralkowy. Co prawda zdjęcie nie oddaje realnych wymiarów, ale wydaje mi się że kawałek rury by się zmieścił i na jego końcu zastosować 2 kolanko o koncie prostym takie jakie zostało zastosowane przy samym wejściu do rury kanalizacyjnej w ścianie a do samego kolanka można bez problemu dokupić redukcję pod syfon pralkowy.
 • #19
  stanislaw1954
  Level 43  
  @waga109
  Może to przypadek, może przytkane jest gdzieś gdzieś w dolnym kolanku, albo tylko mały pech. Teraz przyjrzałem się dokładniej drugiemu zdjęciu, tam jest niewłaściwy trójnik. Woda od pralki powinna wpływać po skosie z góry, a nie pod kątem prostym. To też mogło być przyczyną, ze puszczając wodę w umywalce, cześć spływała w kierunku odpływu z pralki.
 • #20
  waga109
  Level 4  
  Całe życie do czasu remontu miałam rurę odpływową pralki wciśniętą bezpośrednio do dziury w ścianie i nigdy nic się nie cofało i nigdy nic nie śmierdziało. Syfon pralkowy można bez problemu wsadzić w reduktor ale facet w sklepie powiedział że tak wystarczy. Rurę między kolankami na upadłego bym zamontowała ale ciąć 10cm rury to nawet nie warto.
 • #21
  stanislaw1954
  Level 43  
  waga109 wrote:
  Całe życie do czasu remontu miałam rurę odpływową pralki wciśniętą bezpośrednio do dziury w ścianie i nigdy nic się nie cofało
  Ale nie zawsze wszystko jest w porządku. Czasem lekkie przytkanie "głównej"rury powoduje, że woda nie może spokojnie spłynąć, więc szuka innej drogi. Tak mogło być z odpływem z umywalki i wpiętym pod tym odpływem z pralki. Ale czy tak jest/ było? , to teraz już tylko domysły. Jeśli po wykonaniu innego podłączenia, skończą się problemy z gromadzącą się wodą w pralce, to można będzie powiedzieć, że taka przyczyna tu była, ale jeśli problemy nadal będą, to winy należy szukać w przepuszczającym elektrozaworze.