Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Pralka LG F12B8QD1 - Silnik hałasuje i ma problem z zakręceniem bębnem

mclammer 20 Mar 2022 00:38 711 6
 • #1
  mclammer
  Level 11  
  Witam
  W pralce LG F12B8QD1 Direct Drive nagle silnik ma problem z zakręceniem bębnem z wsadem jak i na pusto. Słychać dźwięk terkotu w trakcie obrotu i co któryś raz jak silnik nie może zakręcić rotorem słychać buczenie z uzwojenia stojanu. Gdy próbuje pomóc przełamać opór czuć że rotor blokowany jest przez pole elektromagnetyczne. Czasem silnik zakręci przez chwilę szybko hałasując przy tym bardziej niż zawsze i zaraz znowu zaczyna stawać i szarpać. Ręką obracając rotorem bęben kręci bez oporów i halasu. Po podaniu napięcia na uzwojenia przez sterownik problemy wracają. Sprawdziłem opór występuje na 3 fazach uzwojeń 8.2ohm. Nie sprawdziłem jeszcze oporów na stykach czujnika obrotów silnika. Gdzieś na YT na ruskim kanale gość coś diagnozował i stwierdził że uszkodzenie tego czujnika może mieć taki skutek. Jednak wolę zapytać praktyka czy jest to możliwe. Po głowie chodzi mi jeszcze ewentualne uszkodzenie sterowania fazami silnika. W hulajnodze to wymiana tyrystora załatwiła sprawę lecz w `lg to jest jakiś monoblok Mitsubishi z wieloma nóżkami. Jak zdiagnozować ewentualną usterkę. Mam w domu tylko multimetr.
 • #2
  Interval
  Level 32  
  Może najpierw spróbować od oględzin silnika, czujnika. Sprawdzić czy nie ma tam czegoś luźnego.
 • #3
  Kenworth 18
  Level 43  
  A w jakim stanie są łożyska bębna? Nie ociera przypadkiem rotor o stojan?
 • #4
  mclammer
  Level 11  
  Przemierzyłem czujnik Halla (obrotów silnika) i na jednym (2) z dwóch styków brakuje oporu. W tutorialu na YT na styku 1 i 2 powinna być podobna wartość (5-15kΩ) U mnie na stykach:
  0-1 9.8kΩ
  0-2 brak oporu
  Czujnik ma numer 6501KW2001B. Pytanie do specjalistów. Czy jest on kompatybilny z modelem 6501KW2001A, (który jest łatwiej dostępny)? Pralka LG F12B8QD1 - Silnik hałasuje i ma problem z zakręceniem bębnem
 • #7
  mclammer
  Level 11  
  Problem rozwiązany. Diagnoza była trafna. Uszkodzony czynnik obrotów. Po wymianie wszystko działa jak trzeba.
  Pozdrawiam i dziękuję za wskazówki.