Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dlaczego po zmianie na DVB-T2 w TV Samsung UE43NU7092UXXH nie ma kanałów z MUX1?

krzychu652 08 May 2022 18:43 1884 12
    krzychu652
    Level 10  
    Witam.
    od momentu przełączenia DVB-T na DVB-T2 zaginęły w telewizorze kanały z MUX1 - telewizor Samsung UE43NU7092UXXH, bez dekodera (ponoć ma wbudowaną obsługę DVB-T2), antena zbiorcza na dachu bloku - Poznań okolice Głównej. Wcześniej nie było problemu, teraz od 25.04 są wszystkie kanały oprócz tych z MUX1 (np. Fokus, TTV itd.). Czy jest to jakiś problem z przełączeniem nadajnika w Śremie, czy problem może być tylko u mnie? Pozdrawiam.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    LeDy
    Level 43  
    Przeszukaj ponownie kanały lub ręcznie k. 29.
    krzychu652
    Level 10  
    LeDy wrote:
    Przeszukaj ponownie kanały lub ręcznie k. 29.

Dziękuję za podpowiedź, ale robiłem to wielokrotnie. Wypróbowałem automat/ręcznie k. 29, zmieniałem region na Czechy, Wielką Brytanię (zgodnie z sugestiami na innym forum). Nic to nie dało. Kanały z MUX: 2, 3 i 8 są, a tylko brakuje całego MUX-1.
    irekr
    Moderator
    A co masz na kanale 38?
    Ten kanał z MUX1 będzie nadawany w Mikstacie tylko do 23-05 i będzie ponowne przestawianie na k.44 a MUX2 z k.44 wędruje na k.32.

Emisja MUX1 ze Śremu w Kaliszu jest w zasadzie nieodbierana.
    krzychu652
    Level 10  
    netTv wrote:
    Przywróć ustawienia domyślne telewizora i przejdź cały proces kreatora wyszukiwania wszystkich kanałów cyfrowych naziemnych. W kreatorze wybierz kraj Polska.
    Wcześniej warto sprawdzić wersje oprogramowania telewizora https://www.samsung.com/pl/support/model/UE43NU7092UXXH/#downloads i ewentualnie wykonać aktualizacje przez USB.

Robiłem to, nic to nie dało.
    netTv
    Level 26  
    MUX1 w Kaliszu jest aktualnie nadawany na kanale 38 z lokalizacji Kalisz / Mikstat z mocą 100 kW ERP więc nadajnik konkretny.
    Proponuje abyś odłączył antenę zbiorczą i spróbował z anteną pokojową przeszukać kanał 38.
    Tak naprawdę powinieneś zgłosić problem do administratora budynku ponieważ, to jest problem instalacji zbiorczej, która być może ma jeszcze system zmiany częstotliwości kanałów (dawny AZART) dystrybuowanych do instalacji zbiorczej.
    irekr
    Moderator
    Jakis niewłaściwy trop wdarł się w dyskusję.
    Mea Culpa: zasugerowałem się lokalizacją autora na avatarze, a w pierwszym poście jest wyraźnie napisane, że chodzi o Poznań i Główną - a to "nieco zmienia" problem. Zapomnijmy o wpisach dotyczących Kalisza.

Okolice Głównej to faktycznie "czarna dziura" w Poznaniu i do tego totalnie "wygłuszona" silnym sygnałem z Piątkowa (rzut beretem!) gdzie jest tylko MUX3 i MUX8. Do tego profil trasy jest na kierunku Śremu bardzo niekorzystny, układ terenu w okolicach Krańcowej plus cały kompleks zabudowy Rataj robi swoje. Nie bez powodu za analoga stał na AE przemiennik dla TVP1 właśnie dla uzupełnienia sygnałem całej Doliny Bogdanki oraz Zawadów. Uważam, że UKE powinno wymusić postawienie doświetlenia MUX1 i MUX2 na Piątkowie lub AE.

Z doświadczeń piszących w innych postach:
    - aktualizacja oprogramowania - o ile jest możliwa;
    - testy na innym odbiorniku/dekoderze w tej lokalizacji;
    - pomęczenie zarządcy budynku;
    - a na koniec eksperymenty z antenami mając bardzo silny sygnał z nadajnika z drugiej strony Warty, do tego na bardzo bliskim kanale.

Gotowej recepty nikt nie da. Zmiennych trochę za wiele.
    Bajki o "cudownych antenach" z wielkimi wzmacniaczami są tylko bajkami.
    krzychu652
    Level 10  
    irekr wrote:
    Jakis niewłaściwy trop wdarł się w dyskusję.
    Mea Culpa: zasugerowałem się lokalizacją autora na avatarze, a w pierwszym poście jest wyraźnie napisane, że chodzi o Poznań i Główną - a to "nieco zmienia" problem. Zapomnijmy o wpisach dotyczących Kalisza.

Okolice Głównej to faktycznie "czarna dziura" w Poznaniu i do tego totalnie "wygłuszona" silnym sygnałem z Piątkowa (rzut beretem!) gdzie jest tylko MUX3 i MUX8. Do tego profil trasy jest na kierunku Śremu bardzo niekorzystny, układ terenu w okolicach Krańcowej plus cały kompleks zabudowy Rataj robi swoje. Nie bez powodu za analoga stał na AE przemiennik dla TVP1 właśnie dla uzupełnienia sygnałem całej Doliny Bogdanki oraz Zawadów. Uważam, że UKE powinno wymusić postawienie doświetlenia MUX1 i MUX2 na Piątkowie lub AE.

Z doświadczeń piszących w innych postach:
    - aktualizacja oprogramowania - o ile jest możliwa;
    - testy na innym odbiorniku/dekoderze w tej lokalizacji;
    - pomęczenie zarządcy budynku;
    - a na koniec eksperymenty z antenami mając bardzo silny sygnał z nadajnika z drugiej strony Warty, do tego na bardzo bliskim kanale.

Gotowej recepty nikt nie da. Zmiennych trochę za wiele.
    Bajki o "cudownych antenach" z wielkimi wzmacniaczami są tylko bajkami.

I moja w tym wina - przeprowadziłem się, a nie zmieniłem danych w koncie :). Wracając do tematu, powiadomiłem zarządcę i jakiś serwis się wypowiedział, że ponoć coś trzeba przestawić w antenach - mają się tym zająć po niedzieli. Jaki będzie efekt - dam znać.
    irekr
    Moderator
    Znając te okolice powiem tak: nie wiem jakim sprzętem dysponuje opiekun sieci AZART w tym budynku, ale prawidłowe ustawienie takiej instalacji W TYM MIEJSCU nie będzie proste. Miałem podobne problemy w Poznaniu w okolicach Podolan i Biedruska i trochę trwało, zanim udało się wszystko ustawić.

Zajmuje się takimi instalacjami profesjonalnie dla firm , czasami robię tylko dla znajomych, ale wyłącznie za "Bóg Zapłać"...
    flinc
    Level 22  
    @Krzychu625
    TV nie ma wsparcia HEV-C 265 mimo że jest T2 ale z HEV-C 264
    irekr
    Moderator
    Autor zaznaczył, ze nie odbiera TYLKO MUX1, czyli MUX2 - nadawany w HEVC H265 odbiera. Przynajmniej tak to odebrałem...
    krzychu652
    Level 10  
    irekr wrote:
    Autor zaznaczył, ze nie odbiera TYLKO MUX1, czyli MUX2 - nadawany w HEVC H265 odbiera. Przynajmniej tak to odebrałem...

Tak, tutaj racja - nie odbiera tylko MUX-1, pozostałe kanały które powinny być, są i odbierają bez problemu (w tym również MUX-2).