Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] DVBT-2 Problem z odbiorem po 27.06.2022

manfi 29 Jun 2022 09:44 990 14
    manfi
    Level 12  
    Witam,

W tym wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3690978.html walczyłem swego czasu z anteną siatkową na balkonie, która z odbicia dawała bardzo dobre efekty.
    Niestety 27.06.2022 nastąpiła zmiana i po wczorajszym skanowaniu TV znajduje tylko kanał 12 oraz 27.
    Na automatycznym skanowaniu TV wyszukuje 21 stacji MUX-3 & MUX-8 (DVB-T/H.264) + HBB
    Posiadam TV SAMSUNG UE43J5600AWXXH, który nie posiada standardu T2.
    Jedyna rzecz, która nie daje mi spokoju, to emitowany swego czasu kanał testowy Sprawdzam TV (słynny ludzik który mówił "Twój TV jest gotowy na odbiór nowego standardu nadawania") Mało tego, obierałem kanał Wydarzenia 24 w HEVC.
    Czy dobrze rozumiem, że owy "Ludzik" oraz TVN HEVC nadawane były w DVB-T, dlatego mogłem je odbierać?

Reasumując na ten moment nie zamierzam zmieniać TV, a skoro dekoder to, czy Ferguson T75 będzie dobrym rozwiązaniem?

Edit:
    Teoretycznie wg. tej strony:
    https://www.displayspecifications.com/en/model/bea99b
    Wspiera T2 😲 (zależy od regionu)
  • Helpful post
    sq3evp
    Level 29  
    Tak, to było HEVC ale w DVB-T nadawane. taka mała zmyłka to była.
    Wykonaj zmianę kraju na np. Niemcy (znalazłem opis ze TV posiada DVB-T2) i ponowne przeskanowanie kanałów.
    clubber84
    Level 30  
    Przywróć odbiornik do ustawień fabrycznych, spróbuj antenę skierować na Rachocin i przeskanuj ręcznie na tych częstotliwościach:
    - k.12 (226,5MHz)
    - k.25 (506MHz)
    - k.30 (546MHz)
    - k.36 (594MHz)
    - k.39 (618MHz)
    - k.44 (658MHz).
    Jeśli wyszuka tylko kanały DVB-T, to potrzebny ci będzie dekoder.
    I nie zapomnij przeglądać instalacji antenowej (korozje na złączach, w puszce antenowej, itp.).
    manfi
    Level 12  
    @sq3evp
    Dziękuję za cenną wskazówkę. Z racji, że biorę sygnał z odbicia to mam mix możliwości dla danych kanałów (tzn. miałem). Sprawdzając model TV od razu pojawiało się info, że TV nie obsłuży nowego standardu. Dlatego zrobiłem ogromne oczy jak po przeskanowaniu pojawił się Sprawdzam TV z miłą niespodzianką oraz kanał HEVC. Niestety 27.06 wszystko zweryfikował. Docelowo chciałbym zmienić TV, ale czekam aż SAMSUNG dogada się z Microsoftem i na TV tej marki trafi możliwość instalacji aplikacji XBOX GamePass, ponieważ z niej korzystam. Do tego czasu sprawdzę wymienioną opcję a jak nie pomoże, to dekoder. Dodam tylko, że w ostatnich 2 dniach trochę je "wymiotło" ze sklepów, ale stacjonarnie są dostępne.

Dodano po 6 [minuty]:

clubber84 wrote:
    Przywróć odbiornik do ustawień fabrycznych, spróbuj antenę skierować na Rachocin i przeskanuj ręcznie na tych częstotliwościach:
    - k.12 (226,5MHz)
    - k.25 (506MHz)
    - k.30 (546MHz)
    - k.36 (594MHz)
    - k.39 (618MHz)
    - k.44 (658MHz).
    I nie zapomnij przeglądać instalacji antenowej (korozje na złączach, w puszce antenowej, itp.).

Instalacja jest w dobrej kondycji, bo była zakładana w maju 2020 r.
    Kierować anteny nie mam gdzie, bo biorę sygnał z odbicia na siatce TechniSat + GPS Wa-501S-3
    Jeżeli ustawienia fabryczne oraz zmiany regionów nic nie dadzą, to zostaje dekoder.
    Ukierunkowałem się na Fergusona, bo w rodzinie od kilku lat bezawaryjnie pracowały Arivy (DVB-T).
    Co prawda były zmiany pilotów, ale one akurat są fatalne.

Teoretycznie wg. tej strony:
    https://www.displayspecifications.com/en/model/bea99b
    LeDy
    Level 43  
    clubber84 wrote:
    - k.12 (226,5MHz)
    - k.25 (506MHz)
    - k.30 (546MHz)
    - k.36 (594MHz)
    - k.39 (618MHz)
    - k.44 (658MHz).

A na co ma zrobić ustawienia fabryczne? W Samsungu można usunąć kanały .
    blekis
    Level 23  
    LeDy wrote:
    clubber84 wrote:
    - k.12 (226,5MHz)
    - k.25 (506MHz)
    - k.30 (546MHz)
    - k.36 (594MHz)
    - k.39 (618MHz)
    - k.44 (658MHz).

A na co ma zrobić ustawienia fabryczne? W Samsungu można usunąć kanały .

A to jest dobre pytanie. Ale sam się o tym przekonałem że usuwanie kanałów i ponowne skanowanie nic nie dało. I robiłem to chyba ze 3 razy i bez efektu. Dopiero przywrócenie do ustawień fabrycznych i ponowna konfiguracja TV spowodowała że tv zaczął odbierać kanały w nowym standardzie.
    Ja taka jazdę miałem na Samsungu serii AU8000
    manfi
    Level 12  
    Czy fakt, że w tym TV mam dostęp do ustawień serwisowych jest w stanie coś dodać do całego tematu? Chodzi mi o to, że TV nie chciał sparować się ze słuchawkami BT innymi niż Samsung. Po wejściu w menu serwisowe istnieje możliwość zmiany. Wobec tego, czy "ukryte" menu serwisowe może coś dać w temacie?

Jak rozumiem ustawienia fabryczne cofną najnowszą aktualizację TV.
    Czy na czas sprawdzenia mam jej nie wykonywać, czy pobrać najnowszą dostępną?
    (TV jest wpięty do LAN + autoupdate)
    LeDy
    Level 43  
    Nie spotkałem telewizora, w którym musiałbym robić ustawienia fabryczne aby wyszukał kanały. Zdarzało się, że musiałem zmienić kraj i ponownie wrócić do właściwego. W wielu przypadkach skanowanie bez podłączania anteny usuwało stare programy.
    Quote:
    Czy fakt, że w tym TV mam dostęp do ustawień serwisowych jest w stanie coś dodać do całego tematu?

Tryb serwisowy a ustawienia fabryczne to dwie różne rzeczy. Amatorom nie radzę wchodzić w tryb serwisowy.
    manfi
    Level 12  
    Sprawa prosta, usuwam kanały + nowy skan, jak nie pomoże, to dla pewności robię ustawienia fabryczne i skan.
    Do tego próba zmiany regionu, jeśli to nie zadziała to na pokładzie musi pojawić się tuner.
    Odwiedzałem tryb serwisowy, aby włączyć wsparcie dla słuchawek BT "firm trzecich", zarówno ja jak i TV jesteśmy cali.
    Dla zwykłego zjadacza chleba firma SAMSUNG uznała, że jeżeli chcesz słuchać TV na BT to musisz kupić od nich słuchawki. Okazuje się jednak, że nie musisz. Taka ciekawostka.
    _kli_
    Level 39  
    manfi wrote:
    Teoretycznie wg. tej strony: https://www.displayspecifications.com/en/model/bea99b

T2 ma, ale nie widzę tam kodeka H.265/HEVC, więc zmiana regionu raczej nic nie da.
    manfi wrote:
    Ukierunkowałem się na Fergusona, bo w rodzinie od kilku lat bezawaryjnie pracowały Arivy (DVB-T)

To może poczekasz na model z HbbTV > https://sklep.ferguson.pl/pl/p/ARIVA-T800i-Hb...er-telewizji-naziemnej-DVB-T2-H.265-HEVC/2775 . :?:
    Chociaż ten model jest na razie wielką niewiadomą. Wadą na pewno jest brak pilota uniwersalnego. Cena także nie wydaje się być zbyt atrakcyjna.
    manfi
    Level 12  
    Wydarzenia 24 odbierał w HEVC a Sprawdzam TV działało prawidłowo, bo było wypuszczone w DVB-T. To już było poruszane przez wiele osób na forum, musi mieć dokładnie DVB-T2/QAM256. Raczej nastawiam się na dekoder zewnętrzny, ale zawsze warto sprawdzić. Na Hbb mi nie zależy, więc raczej to nie będzie dla mnie powód.
    clubber84
    Level 30  
    manfi wrote:
    Jak rozumiem ustawienia fabryczne cofną najnowszą aktualizację TV.

Nie cofną, ponieważ aktualizuje się całe oprogramowanie, a nie tylko jakaś funkcja (TV to nie komputer "sensu stricte", to odbiornik stacjonarny, więc całość musi mieć aktualny numer).
    manfi
    Level 12  
    To teraz po kolei żeby uporządkować temat.

1. Przywrócenie TV do ustawień fabrycznych nic nie dało.
    2. Zmiana regionu na Czechy / Pozostałe też nic nie dała.
    3. W menu serwisowym była jakaś opcja "TUNER", ale nie można jej było zmienić.

Efekt jest taki, że od 3 godzin testuję dekoder FERGUSON Ariva T75.

1. Pierwszą czynnością była aktualizacja oprogramowania do najnowszego.
    Code: text
    Log in, to see the code

2. Patrząc na pkt. 4 nie odczułem tego na co wszyscy narzekają, czyli tzw. podwójnego kliknięcia przycisków.
    3. Instalacja: sygnał z odbicia na siatce TechniSat + GPS Wa-501S-3 + zasilacz z regulacją.
    4. Siła i jakość 80-90% na wszystkich znalezionych kanałach.
    DVBT-2 Problem z odbiorem po 27.06.2022
    5. Muszę zrobić porządek z kanałami, bo z racji siatki i obecności kilku nadajników, dekoder na auto zapisał 94 stacje (powielone).
    6. Potwierdzam, iż kabel HDMI z zestawu nie wspiera CEC, ale po zastąpieniu go prawidłowym można obsługiwać wszystko tylko pilotem od dekodera (da się włączyć i wyłączyć TV)
    7. Możliwość korzystania z HbbTV mam w TV, więc w dekoderze jest to zbędne (możne dokupić dongla).

Jedyny mankament jaki zauważyłem, to po przełączeniu programu przez jakieś 2-3 sekundy obraz jest spowolniony.
    Same kanały przełączają się szybko i bez problemu.
    Ten model dekodera został dosłownie wymieciony z magazynów popularnych sklepów RTV.
    manfi
    Level 12  
    To teraz po kolei żeby uporządkować temat.

1. Przywrócenie TV do ustawień fabrycznych nic nie dało.
    2. Zmiana regionu na Czechy / Pozostałe też nic nie dała.
    3. W menu serwisowym była jakaś opcja "TUNER", ale nie można jej było zmienić.

Efekt jest taki, że od 3 godzin testuję dekoder FERGUSON Ariva T75.

1. Pierwszą czynnością była aktualizacja oprogramowania do najnowszego.
    Code: text
    Log in, to see the code

2. Patrząc na pkt. 4 nie odczułem tego na co wszyscy narzekają, czyli tzw. podwójnego kliknięcia przycisków.
    3. Instalacja: sygnał z odbicia na siatce TechniSat + GPS Wa-501S-3 + zasilacz z regulacją.
    4. Siła i jakość 80-90% na wszystkich znalezionych kanałach.
    DVBT-2 Problem z odbiorem po 27.06.2022
    5. Muszę zrobić porządek z kanałami, bo z racji siatki i obecności kilku nadajników, dekoder na auto zapisał 94 stacje (powielone).
    6. Potwierdzam, iż kabel HDMI z zestawu nie wspiera CEC, ale po zastąpieniu go prawidłowym można obsługiwać wszystko tylko pilotem od dekodera (da się włączyć i wyłączyć TV)
    7. Możliwość korzystania z HbbTV mam w TV, więc w dekoderze jest to zbędne (możne dokupić dongla).

Jedyny mankament jaki zauważyłem, to po przełączeniu programu przez jakieś 2-3 sekundy obraz jest spowolniony.
    Same kanały przełączają się szybko i bez problemu.
    Ten model dekodera został dosłownie wymieciony z magazynów popularnych sklepów RTV.

Dodano po 10 [godziny] 6 [minuty]:

Zakup zewnętrznego dekodera DVB-T2.