Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sonda lambda - kompendium wiedzy

typ 12 Lis 2005 11:01 10197 4
  • #1 12 Lis 2005 11:01
    typ
    Poziom 10  

Od jakiegoś czasu przeglądam zasoby sieci w poszukiwaniu informacji praktycznych na temat sond lambda. Dlaczego? Otóż spotkałem się z opinią, że wystarczy znać kolor kabli i napięcie sondy i nie ma wtedy znaczenia jaki numer sondy przewiduje producent. Przejrzałem też archiwum elektroda.pl. Nigdzie nie znalazłem swoistego kompendium wiedzy na temat wymiany sondy. Oczywiscie podajecie linki, ale do opracowań na temat tego czym jest sonda, jak działa, ale ja jako "elektroniczny laik" potrzebuje prostego wytłumaczenia praktycznego dotyczącego kupowania zamienników.

Jakie są wyróżniki sond lambda (tzn czym się one różnią?):
    - średnica gwintu (12 lub 18)
    - ilość przewodów (1-6)
    - rezystancyjna (najczesciej tytanowa) lub napięciowa (cyrkonowa)
    - różnica dotyczy też chyba masy (może być masa na przewodzie, albo także na obudowie - mogłem coś tu pomieszać bo nie jestem fachowcem, ale na pewno coś takiego przy 4 przewodowych występuje....)
    - napięcie (1v, 5v, choc w programie A-mon do regulowania instalacji LPG jest jeszcze podział na sonde 5V prostą i odwróconą oraz jest też sonda działąjąca w zakresie 0,8-1,6v (???) i własnie taką sonde wykrywa u mnie A-mon - moze to problem z masą? - na końcu podaje nry katalogowe sond)

Teraz najważniejsze. Załózmy że poszukuje sondy 4 przewodowej, napięcie 0-1V, kolory przewodów znam, średnica 18, wiem jak powinna być wyprowadzona masa. Czy mogę kupić dowolny zamiennik Boscha, który spełnia te wszystkie wymagania? Bo jesli różnic miedzy sondami jest tak niewiele to dlaczego jest ich na rynku kilkaset rodzajów, samych sond 4 przewodowych jest pewnie z setka? Czy to tylko "widzimisie" producentów samochodów, którzy chcą sprzedawać sondy 3 krotnie droższe od tej samej sondy Boscha "niededykowanej" specjalnie dla tego modelu samochodu, ale mającej te same parametry?

I pytanie drugie. Czy ktoś może mi powiedzieć po nrze katalogowym jakie parametry ma dana sonda? Dzwoniłe do kilku ASO - słyszałem tylko odpowiedzi: "nie wiem co to za sonda, mam tu tylko rysunek, nie widze żadnych danych technicznych....". W katalogu Boscha czy NGK nie ma takich danych, w internecie też nie znalazłem (choć polecam strone www.lambdasensor.com - duzo tam jest informacji na temat rodzajów sond, zamienników, kolorów kabli itd). Nr katalogowy: Bosch 0258005097, nr OE (Volvo) 9202719. Co to za sonda? (jakie napiecie, ile przewodów, jak z masa...) Rozwiązanie typu "odkręć z samochodu i kup taką samą" nie wchodzi w gre, bo poprzedni własciciel samochodu ją wymieniał i nie wiem czy założył odpowiednią (teraz mam założona BOSCH nr 02580060257) I trzecia z sond - ta z kolei jest oferowana na allegro za niewielkie pieniądze (nr kat BOSCH 0258006795)

Czy wszystkie trzy mają te same parametry i mogą być swoimi zamiennikami (0258005097 - przewidziana przez producenta, 02580060257 - założona teraz do mojego samochodu, 0258006795 - oferowana na allegro jako sonda 4 przew, 1 v) ?
    Gratuluje kazdemu kto miał siłe doczytać do końca :-)
    I proszę o jakieś wskazówki.........

1 4
  • #2 12 Lis 2005 12:05
    ohc_turbo
    Poziom 10  

skoro jest tak wiele sond to po co sa uniwersalne?

0
  • #3 12 Lis 2005 14:04
    Jacek79
    spec od auto-elektro

poszukaj w boschu i ntk (oddział ngk) oraz magneti marelli robia sondy uniwersalne jest tam ok 9-12 typow uniwersalnych gwinty , napiecia itd. sa bez wtyczek zarabia sie kable do orginalnych. dorzucam plik z danymi od magneti marelli i cos tam jeszcze o czujnkiach w glowicach - ciekawe tematy.

0
    Załączniki:
  • #4 12 Lis 2005 18:14
    typ
    Poziom 10  

....z tego artykułu wynika, że rzeczywiscie uniwersalne są wystarczające...
    Ale żebym mógł je zastosować musze wiedzieć jaka powinna być u mnie zamontowana - czyli ponownie - gdzie na podstawie nru katalogowego sondy, który podawałem znajde informacje jaka to sonda (ile przewodów, jakie napiecie itd....). Katalogi nic na ten temat nie mówią...

0
  • #5 26 Sty 2009 08:52
    neodym123
    Poziom 2  

I ja się przyłączam do pytania czy są jakieś dodatkowe informacje o sondach lambda? W sieci sa same powielane w kółko te same opisy. Mnie chodzi o charakterystyki, karty katalogowe....

0