Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie dot. sondy lambda

03 Gru 2005 18:48 7549 16
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    było o tym juz wiele razy !!więc jeszcze raz! róznica miedzy tymi sondami jest zasadnicza, sonda 3 lub 4 przewodowa posiada grzałkę która szybciej rozgrzewa sondę co pozwala osiągnąć jej szybciej pełna sprawność i odpowiednie pwrametry pracy!!! grzałka to najczęściej dwa białe lub szare przewody!!
    każda sonda odpowiada za to samo czyli za podanie dla komputera sygnału o tym czy spalana mieszanka paliwa jest odpowiednio dobrana czyli czy jest bogata czy uboga!!! sonda bada zawartość tlenu w spalinach i jej wkład wytwarza niewielkie napięcie rzędu 0V- 1V lub 5V które w czasie pracy silnika powinno pływać płynnie w zakresie
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A czy ona ma wpływ (niekoniecznie bezpośredni) na silniczek krokowy w instalacji gazowej ?
    Moja stara sonda jest uszkodzona, przez co działa nieprawidłowo i auto dostaje za dużą dawkę paliwa ale tylko na początku co powoduje osmolenie świec. Kupiłem nową sondę jednoprzewodową, jeszcze nie podłączoną, nie mam katalizatora. Czy brak katalizatora może wpływać na pogorszenie pracy sondy 1-przewodowej ?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
    elektrit napisał:
    No ale zaraz zaraz-jednoprzewodówki to w zasadzie sondy rezystancyjne (opel multec,polonez),zaś dwu,trzy, cztero przewodowe to napięciowe.Nie sa zamienne pomiędzy sobą.

Nie, nie chodzi mi o zamianę sond z 1 na 3 lub 4 przewodową. Jak kupowałem to wcześniej sprawdziłem jaką mam w aucie.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    nie chcę podważać twojej wypowiedzi elektrit ale jak możesz to napisz coś więcej o tych sondach rezystancyjnych bo nic na ten temat nie słyszałem!!! a sondy jednoprzewodowe są tez chemiczne czyli ich składnik w zetknięciu z tlenem zawartym w spalinach wytwarza napięcie!!

jeśli chodzi o katalizator to bedzie miał on zasadniczy wpływ na działanie sondy gdyż sonda jest zamontowana przed nim i tam dokonuje pomiaru a brak katalizatora powoduje brak lekkiego tłumienia przepływu spalin i co za tym idzie przekłamania w pomiarach sondy!!! a silnik krokowy instalacji gazowej działa głównie na podstawie sygnału z sondy lambda i jeśli sonda podaje dziwne sygnały nie zgodne z faktem to silnik tak bedzie pracował!!!
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    zgadza się wszystkie sondy są w kolektorze wydechowym ale one nie mają za zadanie sprawdzania stanu ani obecności katalizatora tylko badają zawartość tlenu w spalinach!!! jak nie ma katalizatora to spaliny swobodniej i szybciej przelatują do tłumików więc sonda może wskazywać troszkę inne wskazania ...
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
    Tak myślałem że się mylę, ale 13,5 litra gazu z brakiem kata w trasie mieszanej to trochę dużo. Wymieniłem wszystko od czujników po kable itp. Została sonda którą jeszcze nie wymieniłem. Czy ona to wyreguluje ?
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    napisz coś o aucie ! jaki silnik?
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    no to faktycznie jak na taki silnik to sporo pali gazu!!! sprawdź jeszcze ile pali benzyny ale wydaje mi się że sama sonda nie jest tu winna!!!
    sprawdź filtr gazu bo wbrew logice jak jest on przypchany auto lubi troszkę spalić ,do wymiany mogą być świece i należy zmniejszyć przerwę na 0,7mm dla lepszej pracy silnika na gazie!! a jeśli silnik ma większy przebieg na tej instalacji to przyjrzałbym się dla reduktora w którym trzeba już wymienić membrany lub sprawdzić czy nie wyskoczyła sprężynka spod ramienia do regulacji dawki gazu co często się zdarza!! czasem potrafi wyskoczyć uchwyt membrany z tego samego ramienia, wszystko do przejrzenia...
    @gracus7 na benzynie jeżdże sporadycznie ale z tego co widze to też dużo chłepcze. Instalacje gazową ( red-lovato, komp-lecho) zakładali mi rok temu i w sumie od tej pory tak sie popierniczyło. Niemam przedmuchów w podstawie wtrysków, filtr powietrza niedawno wymieniałem. Świece sa osmolone mają 8000 przebiegu, ale te świece dopiero zrobiły się czarne po wymianie kabli, cewki zapłonowej, czujnika temp płynu, termostatu.

Może wystarczy wymienić tą sondę i te świece i wtedy wyregulować inst. gazową ?? i będzie chodzić ?
  • Poziom 26  
    a kiedy zostal wyjęty katalizator?? słyszałem kiedyś że wyjecie katalizatora objawia się większym zużyciem paliwa ...
    tak na odległość ciężko jest cokolwiek powiedzieć ale wymień sondę na nową i wtedy bedzie można coś więcej na temat powiedzieć...
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Jeśli to nie pomoże to (wymiana świec, sondy) to przejrzyj dokładnie reduktor gazu.