Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilanie awaryjne zegarów

13 Lis 2005 20:31 1856 4
  • Poziom 19  
    Witajcie
    Chciałem zrobić układ, który załączałby awaryjne zasilanie zegarów zakładowych z akumulatorów
    zegary sterowane są impulsami 24V impulsy + - co minute
    napięcie 24v daje transformator
    sterownik podpiąłem do UPSa
    ale to nie długo działa kilkanaście minut
    mam dwa duże akumulatory i chciałbym zrobić
    układ który przełączy 24V z transformatora
    na 24V z akumulatorów przy zaniku napięcia
    trzeba by założyć prąd impulsów 5A
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 15  
    Witam.
    U mnie w firmie zastosowaliśmy trafo bezpieczeństwa (24VAC ok 4A), do tego mostek prostowniczy, do mostka akumulatory a zasilanie z akumulatorów na centralę telefoniczną i zegary. W sumie pracują 3 takie sekcje : 2 dla centrali i jedna dla zegarów. Zmianę kierunku impulsów zegarowych zrealizowano na 2 przekaźnikach o obciążalności styków 10A .
    Taki układ pracuje już parę ładnych lat.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 23  
    Napisz coś więcej o tym sterowniku zegara. Jakim jest napięciem zasilany, stałym, przemiennym.
    Możesz zastosować podtrzymanie na zwykłym przekaźniku 24V. Wyprostowane napięcie z transformatora podajesz na cewkę przekaźnika i na jeden ze styków NO. Na drugi styk przekaźnika NC podajesz napięcie z baterii akumulatorów 24V. Sterownik zegara zasilasz z styku który się przełącza. Przekaźnik dobierasz pod względem obciążalności styków, ale do twoich potrzeb wystarczą niewielkie przekaźniki wykorzystywane w sterowaniu.
    Żeby zmniejszyć albo całkowicie wyeliminować spadek napięcia w momencie przełączania, na wyjściu przekaźnika (styk przełączany) możesz zastosować kondensator filtrujący 2200uF/35V, między plusem a masą.

Działa to w ten sposób że dopóki jest podawane napięcie z zasilacza transformatorowego cewka przekaźnika trzyma załączone styki NO i zegar zasilany jest z transformatora. Po zaniku napięcia z zasilacza cewka przekaźnika puszcza styki i załącza się styk NC podając napięcie z akumulatorów na sterownik. Kondensator na wyjściu podtrzymuje napięcie w momencie przełączania.
  • Poziom 19  
    OK dzięki!!!!!!!!!!!
    Sterownik jest na 220v ale z nim to nie problem
    podłącze go do upsa pobiera mało prądu
    napiecie 24V na zegary podawane jest odobno do sterownika
    z tym przekaźnikiem to spoko pomysł
    a jak jeszcze zrealizować problem doładowania akumulatora
    może jakiś schemat
  • Poziom 23  
    Jakie dokładnie wykorzystujesz akumulatory? I wytłumacz mi jeszcze jedno; w pierwszym poście piszesz że posiadasz transformator 24V i zamiast niego po zaniku napięcia sieci podłączasz akumulatory. Czy chodziło Ci o transformator 24V który daje napięcie przemienne czy zasilacz dający stałe? Zakładam że to trafo z prostownikiem.

Do ładowania ołowiowych akumulatorów 24V nie wykorzystasz niestety tego zasilacza 24V (za niskie napięcie). Musisz zrobić albo kupić gotowy prostownik do akumulatorów 24V z funkcją ładowania podtrzymującego. Ładowarka taka zapewni ponowne pełne naładowanie akumulatora w przypadku jego rozładowania po zaniku napięcia sieci. A także zapobiegnie samoczynnemu rozładowaniu akumulatora przez ładowanie podtrzymujące.
    Ładowarkę tą najlepiej podłączyć do akumulatora przez dodatkowe styki NO tego przekaźnika, tak aby ładowarka była do niego dołączona jedynie w przypadku obecności napięcia w sieci. W przypadku braku napięcia sieci ładowarka odłączała by się, a napięcie akumulatora pojawiało by się jedynie na zasilanym sterowniku.
    Możliwe że schemat takiej ładowarki znajdziesz tu

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=152383