logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Aktualizacja CPU w DELL Optiplex 9020 D07s: z i5 na i7 czy lepsza alternatywa?

DawiDD 06 Maj 2023 21:36 954 17
REKLAMA
  • #1 20569711
    DawiDD
    Poziom 28  
    Posty: 2114
    Pomógł: 7
    Ocena: 335
    Witam
    Kupiłem starawego dell'a Optiplex 9020 model d07s w celu lekkiej modyfikacji i używania do przeglądania neta i jakiś codziennych prac. Ramu kupiłem mu 16gb, dysk ssd, i został procesor - jest i5 i chciałbym go zmienić na cos wydajniejszego. Czy i7 pociągnie ta płyta? I7 4790 to koszt ponad 300 zl - wiece niż dałem za ten komputer - czy cos innego a równie wydajnego obsłuży płyta tym kompie?
  • REKLAMA
  • #2 20569754
    Kasek21
    Poziom 43  
    Posty: 45620
    Pomógł: 4973
    Ocena: 3534
    Do takich zastosowań zmiana CPU na i7 jest bez sensu.

    Jak już bardzo musisz to poszukaj Xeona - Xeon E3-1230v3
  • #3 20569771
    DawiDD
    Poziom 28  
    Posty: 2114
    Pomógł: 7
    Ocena: 335
    Z xeon'a to jest najwydajniejszy ktory pójdzie w tym kompie? Jest on znacznie tańszy niż i7 ale czy jest w odczuwalny sposób słabszy?
  • REKLAMA
  • #4 20569777
    Kasek21
    Poziom 43  
    Posty: 45620
    Pomógł: 4973
    Ocena: 3534
    DawiDD napisał:
    czy jest w odczuwalny sposób słabszy?

    Wydajnościowo nie ale nie ma wbudowanego układu graficznego - może być ważne jeżeli nie korzystasz z osobnej karty graficznej.
  • #5 20570009
    dt1
    Admin grupy komputery
    Posty: 48131
    Pomógł: 7290
    Ocena: 8239
    DawiDD napisał:
    do przeglądania neta i jakiś codziennych prac

    Tak jak Kolega napisał wcześniej, to niewiele zmieni w tych zastosowaniach. Co Ci w codziennych pracach zwalnia i czego oczekujesz po wymianie?

    I jaki dysk kupiłeś, bo da się kupić wiele dysków, które żal wkładać do komputera, mimo że producent reklamuje 500 MB/s i więcej... :)
  • #6 20570051
    DawiDD
    Poziom 28  
    Posty: 2114
    Pomógł: 7
    Ocena: 335
    Dysk Goodram cx400. Dobry czy kiepski? Co do grafiki to planuje cos kupić bo trochę próbuje sił w DesignSpark. Jest wejście na płycie pci express. Jaką kartę byście polecili? Nie gram w gry
  • REKLAMA
  • #7 20570060
    TenGosciu
    Poziom 9  
    Posty: 106
    Pomógł: 4
    Ocena: 9
    DawiDD napisał:
    Jaką kartę byście polecili?

    Skoro tylko przeglądasz neta to może być geforce gt 710 lub gt 1030
  • REKLAMA
  • #8 20570092
    DawiDD
    Poziom 28  
    Posty: 2114
    Pomógł: 7
    Ocena: 335
    Neta i ten program do projektowania 3d - a on chyba jest trochę wymagający dla grafiki
  • #9 20570105
    r103
    Poziom 37  
    Posty: 6228
    Pomógł: 280
    Ocena: 944
    Ja mam taką propozycję - popracować trochę na tym co jest - zamiast planowania z sufitu co by tu na siłę zmienić - i się okaże może wszystko jest OK

    Pamięć masowa SSD Goodram CX400 nie jest jakichś wysokich lotów - ale tak jak i wiele innych budżetowych dzisiaj...
    /można użyć forumowej wyszukiwarki jest trochę o niej wątków głównie narzekających
  • #10 20570130
    qrek1
    Poziom 38  
    Posty: 3248
    Pomógł: 482
    Ocena: 601
    DawiDD napisał:
    w celu lekkiej modyfikacji i używania do przeglądania neta

    no to na bogato panie
    a tak na serio to jakie masz problemy?
  • #11 20570497
    dt1
    Admin grupy komputery
    Posty: 48131
    Pomógł: 7290
    Ocena: 8239
    DawiDD napisał:
    Dysk Goodram cx400. Dobry czy kiepski?


    Jak dla mnie jestem z gorszych możliwych wyborów. Słaby kontroler jednordzeniowy, dwukanałowy, brak obsługi DRAM cache, biorąc pod uwagę liczbę problemów z tym dyskiem, raczej niskich lotów pamięci (warto być w każdym momencie przygotowanym na awarię i kopiować ważne dane często na inny nośnik). Wydajność przy realnych zastosowaniach słaba, chociaż mimo wszystko lepsza od HDD. To jest budżetowy dysk, jeden z najtańszych, więc wybierając taki nie ma się co łudzić, że to coś dobrego.

    Co do grafiki, jeśli ta okaże się niewystarczająca, to gtx1650 używane chodzą dość tanio już. Ewentualnie GTX1050 albo 1050Ti lepiej. Nie są to karty na wypasie, ale będą tylko trochę droższe od reszty komputera, są wystarczające do prostych programów wymagających 3D i mniej wymagających gier oraz potrzebują poniżej 75W, więc zasilacz z zestawu biurowego da sobie z nimi radę, bo nie potrzebują dodatkowego zasilania 6 pin (trzeba jednak przy wyborze zwrócić na to uwagę, gdyż niektóre wersje OC mogą takiego zasilania potrzebować, te do tego komputera nie są wskazane).
  • #12 20570684
    beo
    Poziom 37  
    Posty: 3459
    Pomógł: 298
    Ocena: 237
    Co do karty graficznej to - może sie mylę - ale ten model optiplex'a wystepuje w obudowie SFF...A więc oprócz samego profilu karty, pozostaje jeszcze kwestia zasilacza. Osobiście posiadam 7010 z 32GB pamięci. Procesor i5 taktowany 3.6Ghz nie pozostawia miejsca na doznanie jakichkolwiek spadków wydajności w pracy biurowej. Jaki Ty masz @Dawid_d cpu to nie wiem, ale przeskok na tę i7mkę, chyba naprawdę mija się z celem.
  • #13 20570699
    dt1
    Admin grupy komputery
    Posty: 48131
    Pomógł: 7290
    Ocena: 8239
    Ten model występuje w kilku obudowach:

    Aktualizacja CPU w DELL Optiplex 9020 D07s: z i5 na i7 czy lepsza alternatywa?

    Plus zdaje się jeszcze w wersji MFF.

    Niezależnie od wersji zasilacz w żadnej z nich z tego co wiem nie ma wtyku 6 pin. No a profil karty to Autor musi sobie dobrać. Wspomniane wcześniej GTX1050/1050Ti/1650 występują również w wersjach low profile.
  • #14 20570753
    DawiDD
    Poziom 28  
    Posty: 2114
    Pomógł: 7
    Ocena: 335
    To jaki dysk polecacie - goograma co prawda kupiłem ale zawsze mogę go oddać

    Dodano po 6 [minuty]:

    Obudowę mam sff, procesor i5 . Ram tez dokupiłem 2x Pamięć RAM X-Star Tiger Shark DDR3 8GB 1600Mhz - tez lipny wybór czy może zostać??
  • #15 20570780
    beo
    Poziom 37  
    Posty: 3459
    Pomógł: 298
    Ocena: 237
    Co do dysku to od siebie dodam, że ja używam też tych tańszych SSD, tylko na rozruch systemu, bo dane trzymam na WD HDD w kilku zresztą kopiach. Także moim zdaniem, na ten moment nie masz co się za specjalnie przejmować jakością SSD. Potestujesz, jak padnie, to wnioski sam wyciągniesz :D - no w granicach rozsądku - a skupić się na tym, do czego ten sprzęt ma służyć. Równie dobrze mozesz wybebeszyć tę płytę do innej obudowy, zastosować inny zasilacz i wtedy już właściwie, nic Cię nie ogranicza.
    Edit: goodram raz jeden padł mi po nie całym miesiącu używania. W biosie zawidniał pod nazwą %^&R#%$%&^& coś w ten deseń, także faktycznie tu, byłbym ostrożny.
  • #16 20570784
    dt1
    Admin grupy komputery
    Posty: 48131
    Pomógł: 7290
    Ocena: 8239
    DawiDD napisał:
    To jaki dysk polecacie - goograma co prawda kupiłem ale zawsze mogę go oddać

    To oddaj, póki możesz. Crucial MX500 ma jakiś sens jeśli chodzi o dyski SATA. Potem Samsung 870 EVO, ale jest droższy, a poziom podobny.

    DawiDD napisał:
    Ram tez dokupiłem 2x Pamięć RAM X-Star Tiger Shark DDR3 8GB 1600Mhz - tez lipny wybór czy może zostać?

    Jest to jakiś chinol - czy to ma jakieś dobre pamięci, czy coś co spadło ze stołu podczas testowania - nie wiadomo, tak jak w przypadku wszelkiej maści produktów nieznanego pochodzenia. Być może będzie działać prawidłowo - tym bardziej, że platforma nie jest zbyt wymagająca.
  • #17 20571038
    DawiDD
    Poziom 28  
    Posty: 2114
    Pomógł: 7
    Ocena: 335
    Dzięki za rady - dysk oddałem i kupiłem Samsung 870 EVO, co do ramu to zobaczę - jak będzie chodził to zostawię. Zobaczę jak ten komp będzie chodził na i5 która ma obecnie, a jak nie to skusze sie na xeon i jakaś grafikę - chociaż mam wrażenie ze cały ten mój komp to tyle wart co...
  • #18 20571115
    beo
    Poziom 37  
    Posty: 3459
    Pomógł: 298
    Ocena: 237
    DawiDD napisał:
    chociaż mam wrażenie ze cały ten mój komp to tyle wart co...
    Nie są to maszyny dzisiejszych czasów, ale wciąż wydajne. Do modelowania 3D - w zależności od programu - na pewno dobra karta graficzna jest mile widziana. Jeśli chodzi np o wirtualizację, to te optiplexy sprawdzają się wyśmienicie.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik rozważa wymianę procesora w komputerze DELL Optiplex 9020 (model D07s) z i5 na i7, jednak otrzymuje sugestie, że taka zmiana może być nieopłacalna dla jego zastosowań, które obejmują przeglądanie internetu i codzienne prace. Zamiast i7, polecany jest procesor Xeon E3-1230v3, który jest tańszy, ale nie ma wbudowanej grafiki. Użytkownik pyta również o dysk SSD Goodram CX400, który został oceniony jako budżetowy i potencjalnie problematyczny. Po dyskusji decyduje się na wymianę dysku na Samsung 870 EVO. W kontekście grafiki, sugerowane są karty GeForce GT 710, GT 1030, GTX 1050, GTX 1050 Ti oraz GTX 1650, które są odpowiednie do pracy z programami 3D, ale użytkownik ma obawy co do wydajności całego systemu.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA