Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Shure SM 58 - legenda ?

23 Lis 2005 19:59 3137 5
  • Poziom 17  
    Shure SM 58 LC mikrofon dynamiczny do wokalu - "Tego mikrofonu nikomu na świecie nie trzeba przedstawiać. Symbol doskonałość i perfekcji brzmienia. Stawiany stale na pierwszym miejscu przez wykonawców z całego świata stanowi światowy standart i jest prawdziwą legendą."

# Łagodna prezencja w zakresie średnich częstotliwości zapewnia charakterystyczne, znane na całym świecie brzmienie SM58
    # Wytrzymała konstrukcja zapewnia skrajną niezawodność
    # Dynamiczny kardioidalny
    # Pasmo przenoszenia: 50 do 15000 Hz. SM58-CN (z przewodem) SM58-LC (bez przewodu) SM58-S (z wyłącznikiem, bez przewodu)

Shure SM 58 - legenda ?

Co myślicie o Shure SM 58 ??

Chciałem rozpocząć dyskusję o mikrofonach. Każdy kto miał do czynienia z mikrofonem (jakim) może się tutaj wypowiedzieć, opisać swój model, napisać jego wady i zalety.
    Niech doświadczeni forumowicze napiszą na co powinno zwracać uwagę przy zakupie mikrofonu.
  • Poziom 22  
    To tak:
    pierwsza zasada w kupnie mikrofonu
    Najlepszy mikrofon kupisz jak wysłuchasz kilka sztuk danego gatunku ;) i wybierzesz najlepsze

dwa :)
    nie ma dwóch takich samych mikrofonów

typowy mikrofon wokalowy to mniej więcej 50hz do 15-16 khz
    tyle teoretycznie wystarczy:)

a teraz jak ja lubie przydzielać na scenie
    werbel - w miarę dobry dynamik może mieć troszke więcej góry
    stopa - tu niestety powinien by mikrofon specjalny wielkomembranowy ale też wystarczy mikrofon zwykły byle by miał więcej dołu ja jade z shure PL14l
    blachy - tu bezkonkurencyjne są pojemnościówki ja jade z tańszych starych shurów lub z tonsili
    kotły - mikrofon dynamiczny w moin przypadku shure pl14l
    hihat - pojemnościówka ew. dynamik ale ja wole z pojemnościówki

Piece gitarowe - tu ja jade z shurów 58 / BG 3.1
    ale jeśli chcemy być dokładni to można dać specjalistyczne shury 57 :)
    albo jak ktoś ma to myśle że by ładnie chodziły Tonsil mdu39 :) [fakt że może bardzo dużo dołu nie ma ale ma środka i dużo góry]

Gitrara klasyczna :) mój wyuczony instrument ;) ja ostatnio eksperymentowałem z pojemnościówkami tonsila dało się uzyskać takie fajne nie przebarwione zbytnio brzmienie, choć i przy lepszych dynamikach fajnie chodzi

Wokal - i tu jest dużo do popisu dla mikrofonu jednak tu nie ma co oszczędzać sm58 to jednak minimum

Teraz co do ustawienia perkusji ostatnio robiłem tak jak jest wypisana wyszlo dajne pełne brzmienie , stopa chodziła tak jak powinna i hihat był ładnie dobrze słyszalny, blachy precyzyjnie elegancko czyli tak jak lubie ;)

Może teraz mi wpadną do ręki dynamiki ElectroVoice Co9 to się podziele informacjami bo teraz dystrybutor zrobił promocje i są bardzo kuszące

Dodano po 6 [minuty]:

może rozwine moje stwierdzenia odnośnie kupowania

Kiedy były kupowane shury PL14L to kupiono kilka sztuk.
    Teraz okazało się że jeden jest super pełne pasmo idealny
    drugi w miarę. Reszta to tgz tłuki sieje środkiem ni góry dołu troszke...

Co do sm58 były kupione kilka lat temu i jakieś dwa lata temu.
    I teraz stare sm mają mniej dołu a więcej góry a nowe mają więcej dołu a mniej góry :D

Są też różnice między poszczególnymi sztukami. Ja wyróżniam tgz. lepsze sm i gorsze sm w śród tych kilku sztuk :)

Jeśli nie odbadamy towaru to jedyny ratunek to kupować coś znanej firmy gdzie mamy pewność że jest zachowana powtarzalność...

Najlepiej robił Tonsil i chwała mu za to. Do tych profesjonalnych modeli robili wykresy charakterystyki dla każdego modelu odobno !!!!

Do tego jeszcze można się z nimi dogadać zawsze i są tam naprawde fajni i kumaci ludzie :)

Dodano po 14 [minuty]:

miałem też przez jakiś czas alpierdy z niskich serii to jest strata forsy chyba że ktoś chce mieć atrapę mikfonu do teatru ;)

Sm58 hmm moim zdaniem jest troszeczkę przereklamowany ale faktycznie brzmi rewelcyjnie... Idealny środek, miła górka :)
    Czemu przereklamowany tak na prawdę to wyselekcjonowany MDU39 po ścięciu górki potrafi brzmieć lepiej.

Miałem też krótko doczynienia z pojemnościówkami ElectroVoica z jakiejś starej serii co nie potrzebują phantoma. Te mikrofony pokazują klase... Jak je testowałem nawet nabrałem przeczucia że moge śpiewać na estradzie heh co one robią z człowieka :D. Brzmienie w sumie nie do opisania trzeba poczuć, bez korekcji na moim mikserze chodził super było wszystko dosłownie no żyć nie umierać. Tylko cena ;/

Beyerdynamic fajne :) Akg chyba nie trzeba przedstawiać :)
  • Tłumacz Redaktor
    A ja sie zapytam o inną kwestie - estrada estradą, a co polecacie do studia? chodzi mi głównie o wokal i/lub gitare (basową i elektryczną) a także zbieranie dźwieków z otoczenia - cokolwiek, np. automat do kawy :D.
    I co sądzicie o takich wynalazkach - http://www.allegro.pl/show_item.php?item=73713453 ? Bo mikrofon stereo, przyznam sie, zawsze mi sie uśmiechał, a wypatrzyłem to na Allegro, oczywiście oprócz Tonsila MDU 24, którego za nieduze pieniadze takze z Allegro postaram sie złapac...
  • Poziom 22  
    Na studiu stosuje się głównie mikrofony pojemnościowe.
    Wokal z pojemników o większych membranach.
    Gitara basowa podobnie jak na estradzie z mikrofonu dynamicznego o dużej wkładce :) podobnie stopa

Taki bajer co pokazałeś to może się nadać ale do nagrywania w domu. W studiu każdy instrument nagrywasz oddzielnie. A efekt stereofoniczny uzyskujesz przez kombinowanie na mikserze [ustalasz położenie na sygnale stereo poszczególnych mikrofonów].

Ale teoria teorią a do nagrywania stosuje to co na estradzie w sumie i wychodzi przyzwoicie :)

Dodano po 5 [minuty]:

aa :)

Jak masz do zrobienia jakieś gitary szczególnie basówke to piece basowe z reguły mają wyjście liniowe i można tak podłączyć do miksera...
    Kilka razy już tak szło :)
    Wtedy postanowiłem dobrze zrobić perkusje i nie miałem już mikrofonu na bas no to poszedł z linii ;)
  • Tłumacz Redaktor
    A jakie mikrofony polecisz? Tak mówiac modelem, albo na co zwracać uwage. Z tym że ja zwróce uwage na to że budżet to sprawa najważniejsza i nawet na mikrofony za 500zł nie moge sobie pozwolic, bo to połowa "studia" ;)
    Ale te stereofoniki i tak kupie, śmiechowe są ;). Coś sie z nimi wymysli, prawda?
    Wiem ze można podłaczyć basówke tak, mozna tylko przez preamp, ale nie ma tego brzmienia, a układy typu symulatora kolumny/pieca nie są zbyt rozpowszechnione ;).
  • Poziom 22  
    hmm napisz jakie składy chcesz nagrywać :)
    Może ci pomoże spis tego co mam w domu :)
    Te mikrofony można dorwać z drógiej ręki
    3x MDU39 [jeden w wersji A]
    2x MCU53
    1x MCU39 [nie wiem czy dobrze napisalem numer taki jak MCU53 tylko zasilany z 30V]
    1x MCO52
    1x Md268
    1x jakieś badziwie apierdo podobne dostałem gratis do md268 :)

Z takiego zestawiku już można czarować :)

Teraz może kilka uwag
    Mdu39 - w tonsilu wymiana wkładki 51 netto :)
    MCO / MCU to te same mikforony wymieniam wkładke MCO na tego MCU39 jak potrzebuje więcej pojemników...

Do pojemników dorobiłem owiewki z futerka sztucznego ;) ale wyglądają super :D
    Szykuje się do modyfikacji elektroniki [wymiana tranzystorów na bardziej nisko szumowe] choć w sumie to i tak te sztuki co mam chodzą dość dobrze...

Md268 tani i w miarę dobry