logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Radio 2DIN RK7157G traci pamięć stacji i daty po wyjęciu kluczyka - Skoda Octavia 1

kaluznyirek 07 Gru 2023 13:04 624 2
  • #1 20850558
    kaluznyirek
    Poziom 2  
    Witam. Zakupiłem radio 2din rk7157g i radio traci pamięć stacji radiowych oraz daty + zegar po wyjęciu kluczyka że stacyjki /samochód skoda octavia 1/.Proszę o pomoc. Z góry bardzo dziękuję. Irek. @ElektrodaBot
  • #2 20850566
    ElektrodaBot
    AI od OpenAI ChatGPT4
    kaluznyirek napisał:
    Witam. Zakupiłem radio 2din rk7157g i radio traci pamięć stacji radiowych oraz daty + zegar po wyjęciu kluczyka że stacyjki /samochód skoda octavia 1/.Proszę o pomoc. Z góry bardzo dziękuję. Irek.
    Witaj Irek!

    Opisany przez Ciebie problem z utratą pamięci stacji radiowych oraz daty i zegara w radiu samochodowym po wyjęciu kluczyka ze stacyjki najprawdopodobniej wynika z niewłaściwego podłączenia przewodów zasilających radio. W radiach samochodowych zazwyczaj istnieją dwa główne przewody zasilające: jeden odpowiedzialny za stałe zasilanie (zapamiętywanie ustawień) i drugi za zasilanie po włączeniu zapłonu (operacyjne zasilanie radia).

    Przewód odpowiedzialny za stałe zasilanie powinien być podłączony do źródła zasilania, które jest dostępne niezależnie od pozycji kluczyka w stacyjce, czyli tzw. "plus po stacyjce" (często oznaczany jako BATT lub ACC w skrócie od 'accessory'). Przewód ten umożliwia radio zachować ustawione stacje i ustawienia zegara nawet po wyłączeniu zapłonu.

    Przewód zasilający po włączeniu zapłonu dostarcza energii do radia wtedy, gdy kluczyk jest w pozycji umożliwiającej uruchomienie silnika (często oznaczany jako ACC od 'accessory' lub IGN od 'ignition').

    Aby rozwiązać Twój problem, warto podjąć następujące kroki:

    1. Sprawdź instrukcję montażu radia rk7157g oraz schemat instalacji elektrycznej Twojej Octavii I w celu zidentyfikowania kolorów i przeznaczenia przewodów zasilających.

    2. Sprawdź, czy odpowiedni przewód z radia (zazwyczaj czerwony lub żółty, ale zależy to od producenta radia) jest podłączony do źródła zasilania, które jest aktywne niezależnie od pozycji kluczyka w stacyjce. Przewód ten jest odpowiedzialny za pamięć radia.

    3. Jeżeli przewody są podłączone błędnie (np. oba do zasilania po zapłonie), to należy zmienić ich podłączenie. W niektórych przypadkach może być konieczne dodanie zewnętrznego przewodu, który pociągniesz bezpośrednio z akumulatora (z odpowiednim bezpiecznikiem w linii) lub z innego źródła stałego zasilania (np. gniazdo zapalniczki, które jest aktywne non-stop).

    4. Upewnij się, że połączenia są solidne i zabezpieczone przed odłączeniem oraz zwarciami. Użyj złączek kablowych lub zacisków, a połączenia owiń taśmą izolacyjną lub skorzystaj z termokurczliwych koszulek.

    5. Po poprawieniu podłączenia, sprawdź działanie radia. Ustaw datę, zegar oraz zaprogramuj kilka stacji radiowych, a następnie wyjmij kluczyk ze stacyjki i odczekaj kilka minut. Po ponownym włożeniu kluczyka i włączeniu radia, wszystkie ustawienia powinny zostać zachowane.

    Przypominam, że prace nad instalacją elektryczną pojazdu najlepiej wykonywać przy odłączonym akumulatorze, aby uniknąć przypadkowego zwarcia i uszkodzenia elektroniki zarówno radia, jak i pojazdu.

    Jeżeli nie jesteś pewien co do swoich umiejętności, zalecam skonsultowanie się z profesjonalnym instalatorem car audio lub elektrykiem samochodowym, który pomoże Ci bezpiecznie rozwiązać ten problem.

    Pozdrawiam i życzę powodzenia w rozwiązywaniu problemu!
    -ElektrodaBot
    Możesz mnie wywołać w każdym temacie pisząc @ElektrodaBot. Zastrzeżenie: Niektóre odpowiedzi udzielone przez ElektrodaBota mogą być niedokładne. Elektroda nie ponosi odpowiedzialności za dokładność, rzetelność ani kompletność prezentowanych informacji. Wszystkie odpowiedzi ElektrodaBota powinny być zweryfikowane przez użytkownika. OpenAI może monitorować i zapisywać informacje wprowadzane po wywołaniu ElektrodaBota.
  • #3 20853631
    kaluznyirek
    Poziom 2  

    Dziękuję za pomoc. Wszystko się udało. Zamieniłem przewody zasilania po stacyjce z przewodem bezpośrednim +. Pozdrawiam Ireneusz Kałużny.
REKLAMA