logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wyłącznik sterowany radiowo na PIC12F675 nie działa - jak uruchomić światła LED?

marek3232 13 Gru 2023 14:35 576 16
REKLAMA
  • #1 20859586
    marek3232
    Poziom 9  
    Posty: 31
    Ocena: 14
    Cześć.
    Potrzebuję Waszej pomocy z uruchomieniem wyłącznika sterowanego radiowo.
    Znalazłem w Internecie gotowy projekt małego wyłącznika sterowanego radiowo [url=] https://www.instructables.com/RC-Controlled-Switch-for-Drones/ [/url] z projektem płytki oraz plikiem (HEX) i plikiem (ASM) do zaprogramowania PIC12F675. Ma on służyć do włączania świateł LED (obrysowych 12 sztuk w samolocie) z aparatury Flysky do zdalnego sterowania radiowego.
    Zamówiłem płytki, wszystkie potrzebne części, zaprogramowałem PIC, złożyłem wszystko, podpiąłem pod aparaturę i nie działa.
    Mały wyłącznik sterowany radiowo z przewodami i elementami elektronicznymi.
    Schemat wyłącznika sterowanego radiowo z użyciem układu 12F675.
    Potrzebuję Waszej pomocy, aby to uruchomić. Nie chcę tego wyrzucać, mam 40 sztuk tych płytek i 40 kompletów części potrzebnych do złożenia. Nie mam pojęcia, co może być nie tak, próbowałem już wszystkiego, bez skutku. Nie znam się na pisaniu programu do PIC, może jest jakiś błąd w tym programie. Może ktoś może mi pomóc?
  • REKLAMA
  • #2 20860787
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22641
    Pomógł: 4183
    Ocena: 6070
    A czy podstawowe rzeczy zostały sprawdzone? Weryfikacja kodu zapisanego w mikrokontrolerze po zaprogramowaniu i to, czy aparatura wysyła sygnały w tym samym standardzie, którego oczekuje mikrokontroler?
  • REKLAMA
  • #3 20861065
    marek3232
    Poziom 9  
    Posty: 31
    Ocena: 14
    jarek_lnx napisał:
    Weryfikacja kodu zapisanego w mikrokontrolerze po zaprogramowaniu
    Sprawdzałem w tym programie, co programuje PIC, chyba że zrobiłem to źle.

    jarek_lnx napisał:
    czy aparatura wysyła sygnały w tym samym standardzie, którego oczekuje mikrokontroler?
    Tego nie wiem, nie wiem, jak to sprawdzić. Pisałem, że nie znam się na tym, mam pierwszy raz do czynienia z tym mikrokontrolerem.

    @jarek_lnx Czy możesz mi pomóc z tym się uporać?
  • #4 20861746
    inot
    Poziom 38  
    Posty: 3559
    Pomógł: 441
    Ocena: 802
    Nie wiadomo, jaki sygnał przychodzi na pin 5 tego mikrokontrolera.
    Dlatego też nie można sprawdzić, czy ten układ może zareagować na sygnały Twojego sterownika radiowego.
    Warunkiem poprawnej pracy jest oczekiwany sygnał wejściowy o tych wartościach:
    ; LED IS CONTROLLED VIA PULSE LENGTH OF PPM SIGNAL
    ; 1.000 - 1.075 ms LED OFF
    ; 1.075 - 2.000 ms LED ON
  • REKLAMA
  • #6 20861809
    marek3232
    Poziom 9  
    Posty: 31
    Ocena: 14
    acctr napisał:
    Masz tego 40 sztuk i żadna nie działa?


    Do złożenia.
  • #8 20862524
    marek3232
    Poziom 9  
    Posty: 31
    Ocena: 14
    acctr napisał:
    sprawdzić montaż elementów i jakie jest napięcie na nóżkach 1 i 8.


    Napięcie miedzy Nóżka 1 i 8 to 4.7V
    Sprawdziłem wszystkie elementy są sprawne i dobrze zamontowane.
  • REKLAMA
  • #9 20863987
    marek3232
    Poziom 9  
    Posty: 31
    Ocena: 14

    inot napisał:
    Warunkiem poprawnej pracy jest oczekiwany sygnał wejściowy o tych wartościach:
    ; LED IS CONTROLLED VIA PULSE LENGTH OF PPM SIGNAL
    ; 1.000 - 1.075 ms LED OFF
    ; 1.075 - 2.000 ms LED ON


    I taki sygnał w takich wartościach jest z odbiornika radia.

    Już nie wiem, co jest, że to nie chce działać.
  • #10 20864060
    sp3ots
    Poziom 38  
    Posty: 3069
    Pomógł: 523
    Ocena: 673
    Witam !
    Wykonaj taki test:
    Schemat układu elektronicznego z dwoma przełącznikami i diodą LED.
    Zewrzyj sw1 zobacz czy LED świeci.
    Zewrzyj sw2 zobacz czy LED świeci.
    Nigdy nie zwieraj sw1 i sw2 w tym samym czasie.
  • #11 20864608
    marek3232
    Poziom 9  
    Posty: 31
    Ocena: 14
    sp3ots napisał:
    Zewrzyj sw1 zobacz czy LED świeci.
    Zewrzyj sw2 zobacz czy LED świeci.



    Jak połączę sw1 to dioda 2 razy mignie, sw2 nie ma reakcji
  • #12 20864667
    sp3ots
    Poziom 38  
    Posty: 3069
    Pomógł: 523
    Ocena: 673
    marek3232 napisał:
    sp3ots napisał:
    Zewrzyj sw1 zobacz czy LED świeci.
    Zewrzyj sw2 zobacz czy LED świeci.



    Jak połączę sw1 to dioda 2 razy mignie, sw2 nie ma reakcji

    Z tego wynika że PIC ma jakiś program w środku, czy jest poprawny nie wiem.
    Teraz odłącz LEDa i podłącz brakujący układ który był po prawej stronie schematu.
    sw2 zbędny, wykonaj podobny test z sw1 czy prawa strona zadziała napisz.
    W ten sposób sprawdzisz czy układ wykonawczy zadziała.
  • #13 20865779
    marek3232
    Poziom 9  
    Posty: 31
    Ocena: 14
    sp3ots napisał:
    wykonaj podobny test z sw1 czy prawa strona zadziała napisz.


    Jak podłączyłem prawa podpielem baterie i Leda na wyjście, odrazu się zapalił led. Jak zwarłem sw1 nie zadziało się nic, led dalej świecił.
  • #14 20865900
    sp3ots
    Poziom 38  
    Posty: 3069
    Pomógł: 523
    Ocena: 673
    Teraz wykonaj taki test:
    Schemat układu elektronicznego z tranzystorem TIP122, rezystorem i diodą LED.
    Zwieraj sw, powinien zapalić się LED
  • #15 20866049
    piwkooo
    Poziom 25  
    Posty: 549
    Pomógł: 81
    Ocena: 127
    Witam.
    Czym programujesz? Programator i program? Bo cyt:
    "If, after programming, the self test does not work, check if the wiring is correct. If correct, make sure that the 12F675 contains valid calibration data. The software loads the calibration data at start-up, and if this data has been overwritten at a previous stage, this will result in the 12F675 continuously rebooting."

    Te pic'e mają na końcu dane kalibracyjne zegara wewn. jak je nadpiszesz to kicha, nie zadziała.
  • #16 20866054
    marek3232
    Poziom 9  
    Posty: 31
    Ocena: 14
    sp3ots napisał:
    Zwieraj sw, powinien zapalić się LED


    Zapalił się led ale bez zwierania SW brak reakcji Jak zwarłem SW dalejbswieci led

    Dodano po 17 [minuty]:

    piwkooo napisał:
    Witam.
    Czym programujesz? Programator i program? Bo cyt:


    Program i Program Pickit3

    Zaladowalem ten program hex który jest podany na stronie z linku w 1 poście.
  • #17 20866122
    piwkooo
    Poziom 25  
    Posty: 549
    Pomógł: 81
    Ocena: 127
    Więc na szybko, obejrzyj to



    Wiem, też nic nie rozumiem, można włączyć napisy i tłumacza.
    To na podstawie pickit2, ale podejrzewam, że przy trójce będzie podobnie.
    Odczytaną wartość osccal najlepiej zapisać sobie na scalaku ołówkiem, potem ładujesz plik hex i ręcznie na końcu programu dopisujesz odczytaną wartość i dopiero "wypalasz" w procku.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik ma problem z uruchomieniem wyłącznika sterowanego radiowo opartego na mikrokontrolerze PIC12F675, który ma za zadanie włączać 12 świateł LED w modelu samolotu. Po złożeniu projektu i zaprogramowaniu mikrokontrolera, urządzenie nie działa. Uczestnicy dyskusji sugerują sprawdzenie poprawności montażu, napięcia na nóżkach mikrokontrolera oraz sygnałów wysyłanych przez aparaturę Flysky. Wskazują również na konieczność weryfikacji danych kalibracyjnych w mikrokontrolerze oraz testy z przyciskami SW1 i SW2, które mogą pomóc w diagnozowaniu problemu. Użytkownik potwierdza, że LED działa, ale nie reaguje na sygnały z odbiornika radiowego.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA