logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Monitor AOC 15 cali - mrugająca kontrolka i stukanie, ekran ciemny

cebu 30 Maj 2002 10:14 1978 10
  • #1 17337
    cebu
    Poziom 11  
    Posty: 34
    Właśnie padł mi monitor 15 cal AOC , cały czas mruga kontrolka zasilania i
    stuka coś w środki , ekran ciemny
  • #2 17354
    TakiTamJeden
    Poziom 17  
    Posty: 250
    Pomógł: 11
    Ocena: 9
    To zacznij od tranzystora w odchylaniu poziomym, potem zasilacz odchylania. Pozdrawiam.
  • #3 17485
    cebu
    Poziom 11  
    Posty: 34
    rzeczywiscie spalony jest tranzystor BU 2522AX , mam nadzieje ze to tylko to , dzieki za pomoc
  • #4 17508
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #5 17566
    cebu
    Poziom 11  
    Posty: 34
    Mam kłopot z zakupem tranzystora BU 2522AX czy są jakies odpowiedniki ?
  • #6 17646
    Szeryf
    Poziom 15  
    Posty: 215
    Ocena: 6
    Witam.
    bu2522ax to raczej standardowy tranzystor odchylania poziomego w monitorach o nieco krotszym czasie przelaczania mozesz podstawic bu2527ax to jest odpowiednik wiekszej mocy. Mozna tez zaryzykowac i podstawic bu2525af jest troche wolniejszy ale powinien dzialac. Pozdrawiam
  • #7 17767
    aldus
    Poziom 14  
    Posty: 106
    Pomógł: 4
    Ocena: 4
    Jest prawdopodobne, że uszkodzony jest kondensator (lub kondensatory) dołączone rónolegle do tego tranzystora. Sprawdź je koniecznie (ubytek pojemności) a najlepiej wymień w ciemno. To koszt kilku zł, a uchroni przed kolejną wymianą tranzystora.
    Powodzenia
    Włodek
  • #8 17843
    cebu
    Poziom 11  
    Posty: 34
    Wylitowałem te kondensatory , lecz nie potrafię zidentifikować oznaczeń
    an nich PPS472J , PH602J , 15 J63, następny problem to że w miejsce kondensatora oznaczonego jako C454 był wlutowany opornik ,
  • #9 17847
    aldus
    Poziom 14  
    Posty: 106
    Pomógł: 4
    Ocena: 4
    472 to zapewne 4,7 nF, 602 - 6 nF, 15J - 15 pF. Co do C454 to niestety nie pomogę Ci, nie znam tego monitora i nie dysponuję schematem. Pamiętaj, że jeśli kondensatory są w obwodzie tranzystora kluczującego linii, to powinny być bezindukcyjne i na minimum 1600 V (najlepiej 2000V).
    Pozdrawiam i życzę powodzenia
    Włodek
  • #10 17853
    Szeryf
    Poziom 15  
    Posty: 215
    Ocena: 6
    pierwszy z nich to prawdopodobnie 4,4nf drugi to prawdopodobnie 6nf(jakis nietypowy) natomiast co do trzeciego oznaczenia to nie jestem pewien wyglada na 15pf ale to nic pewnego bo nie wiem jak on wyglada(obudowa) najlepiej wrzucic je na miernik i przemierzyc. Jest jeszcze jedna rzecz mianowicie napiecia pracy tych kondkow tez powinny byc podane po literce J w oznaczenu ale jesli kondki w ukladzie odchylania poziomego beda to wysokie napiecia(250V-1,5kV). Pozdrawiam
  • #11 18440
    cebu
    Poziom 11  
    Posty: 34
    Wstawiłem BU 2525 af i nowe kondki wszystko jest ok ,
    WIELKIE DZIĘKI WSZYSTKIM ZA POMOC !!!

Podsumowanie tematu

✨ Monitor AOC 15 cali miał problem z migającą kontrolką zasilania, stukaniem i ciemnym ekranem. Przyczyną awarii okazał się uszkodzony tranzystor odchylania poziomego BU 2522AX. Po jego wymianie monitor działał krótko, a tranzystor ponownie uległ uszkodzeniu. Zasugerowano sprawdzenie i wymianę kondensatorów dołączonych równolegle do tranzystora, które mogą mieć ubytek pojemności i powodować powtarzające się uszkodzenia. Kondensatory oznaczone były jako PPS472J, PH602J, 15 J63, a w miejscu kondensatora C454 znaleziono opornik. Oznaczenia kondensatorów wskazują na wartości około 4,7 nF, 6 nF i 15 pF, przy czym ważne jest, aby były bezindukcyjne i o wysokim napięciu pracy (minimum 1600 V). Jako zamiennik tranzystora BU 2522AX polecono BU 2527AX lub BU 2525AF, który ostatecznie został zastosowany wraz z nowymi kondensatorami, co rozwiązało problem i przywróciło prawidłową pracę monitora.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA