Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dioda Zenera

12 Kwi 2003 19:12 5069 16
  • Poziom 11  
    Jak sprawdzić diode zenera , nie mam schematu i nie wiem jaką mam na wlutowac na miejsce starej są na niej paski, pomarańczowy i czarny
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 42  
    Ale co chcesz sprawdzić polaryzacje czy sprawność? Co do polaryzacji to może sprawdzić normalnym multimetrem na zakresie diody. Z reguły dioda ta ma jeden pasek pogrubiony.
  • Poziom 11  
    Jeśli pierwszy jest pomarańcz to jest to dioda na 31 V a jeśli czarny to na 13 V . Diody zenera lutuje się przeważnie paskiem do masy . Odnośnie pierwszeństwa to znacz bliżej krańca jednej ze stron. Sprawdzić możesz miernikiem uniwersalnym na omomierzu w kierunku zaporowym może trochę puszczać tak mają zenerki.

Woj2000
  • Poziom 11  
    woj2000 :D :sm21:
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Rozumowanie woj2000 jest błędne. Kolor czarny oznacza 0 a nie 1.
  • Poziom 2  
    @Oldboy. Jeśli rozumowanie @woj2000 wytłumacz jak to właściwie ma być
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    woj2000 napisał:
    Diody zenera lutuje się przeważnie paskiem do masy .

Woj2000

Chyba raczej "paskiem" do plusa... Dioda zenera pracuje w kierunku zaporowym :idea:
  • Poziom 42  
    Sposób włączenie zależy od układu w którym ona pracuje.
    :arrow: krzysztof_0 Spróbuj naszkicować kawałek schematu na podstawie płytki. Powiedz w jakim układzie pracuje ta dioda.
    PS Jeśli układ nie uległ zniszczeniu przy uszkodzonej diodzie to możesz spróbować włączyć ją na chybił-trafił.
  • Poziom 12  
    Sposób włączenia diody zalezy od układu w jakim on pracuje co do oznaczen kolorowymi paskami szczególnie w SMD rózni producenci oznaczają wg kodu dla danej firmy nie ma na to zadnej reguły.
    najlepiej narysowac fragment schematu przeanalizować i wydedukować
    jaka powinna byc wartosc pomocne niekiedy są opisy na płytce od strony
    elemenów.
    podaj blizszy opis diody gabaryty materiał obudowy 8O
  • Poziom 13  
    włączenie diody katodą do plusa czy do minusa, ton decyduje o tym rodzaj stabilizacji. Ja jeśli mam problemy z określeniem wartości stabilizacji to sprawdzam kondesatory elektrolityczne na jakie są napięcie przebicia. :cry:
  • Poziom 13  
    ciekawe problemy omawiacie, życze sukcesów
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    :arrow: Piotr Kryś Jak zauważyłeś jest to dział Początkujący, Laborki, Teoria, Referaty ,więc nie wiem skąd twoje zdziwienie, co do tematu. Jesteśmy tutaj po to, aby sobie pomagać a nie traktować innych jak kogoś gorszego. Twoja wypowiedź jest nie na miejscu i bardzo mi się nie spodobała tak jak i innym użytkownikom forum. Następnym razem dobrze się zastanów, co piszesz. Jeżeli coś cię bawi lub śmieszy to do tego celu istnieje dział Na wesoło.Krótko mówiąc pisząc takie posty, które nic nie wnoszą na forum to jeszcze mogą obrazić innych użytkowników. Bardzo nieładnie. :evil:
  • Poziom 11  
    Witam :) ,narysowałem widok od strony druku elementy w czerwonym kułeczku najbardziej mnie interesują, wartość diody Zenera oraz tranzystor 2SC3964 jak on tam ma być wlutowany jego schemat,ktora nóżka (baza,emiter,kolektor) ,ten kawałek "schematu'' pochodzi z magnetowidu PROFEX Fidelity nie mam schematu a do servisu nie oddam(kasa) Dzięki :)
  • Poziom 42  
    Ten układ to typowy stabilizator napięcie. Dioda zenera jest włączona jak na schemacie. Baza tranzystora po jest dołączona na do diody zenerea a emiter to wyjście zasilania. Napięcie na emiterze przy prawidłodziałającym układzie powinno być ok Vdz-0.7V. Ponieważ jest to układ zasilający moim zdaniem w tym magnetowidzie poszło coś innego, spowodowało przeciążenie zasilacza i uszkodzenie tych elementów.
  • Poziom 13  
    sorry że przeszkadzam ale żle mnie zrozumieliscie. Miałem nadzieję że używanie diody zenera do celów budowy napięcia odniesienia lub stabilizacji to już dawno znana rzecz. Pozatym znajomość podstawowych elementów elektrronicznych pod względem funkcji powinna nie być nikomu obca. Jeśli mogę doradzić to proponuję :
    użyć zasilacza , rezystora 1-5k i zasilić diodę (katoda do + ,anoda do masy), zmierzyć napięcie na diodzie zwykłym woltomierzem o rezystancji wewnętrznej większej od 50k ohm i wszycho. Mam nadzieje że się nie gniewacie. Intencje były inne niż sie spodziewaliście. :-)
  • Poziom 11  
    Dziękuje wszystkim, po wymianie wszystkich elementów w wyżej zamieszczonym schemacie magnetowid nadal sprawnie pracuje :D