Witam.
Mam układ (Master), który na podstawie konfiguracji zapisywanej w 8kBajtach pamięci EEPROM (AT24C64) odczytuje dane z ok 100 układów (Slave) rozproszonych w sieci RS485. Układ działa ok i nie ma z nim problemów jednak chciałem przyspieszyć jego działanie, bo ok 90% czasu zajmuje odczyt konfiguracji z pamięci. Układ master jest oparty o AT89C2051. Wymyśliłem, że najciekawszy będzie dla mnie procek ATmega128 a do niego chciałem podłączyć zewnętrzną pamięć, w niej przechowywać konfigurację, tymczasowe wyniki, itp. Problemem jednak jest dla mnie wybór właściwej pamięci. Stąd też moich kilka prostych pytań:
1. 400kHz I2C a 20MHz ISP. Ile razy szybszy jest odczyt (i ew zapis) pamięci DataFlash od I2c EEPROM?
2. W EEPROMie można zapisywać do ok 1000000 razy a w DataFlash? Nigdzie nie znalazłem zapisu na ten temat (może ślepy jestem
).
3. Czy zastosowanie SRAM rodzaju 62256 będzie lepszym rozwiązaniem niż DataFlash. W końcu SRAM trzeba podtrzymywać ale z DataFlash jest mniej zabawy (mniej pinów do obsługi).
Czy ktoś potrafi mi pomóc ?
Mam układ (Master), który na podstawie konfiguracji zapisywanej w 8kBajtach pamięci EEPROM (AT24C64) odczytuje dane z ok 100 układów (Slave) rozproszonych w sieci RS485. Układ działa ok i nie ma z nim problemów jednak chciałem przyspieszyć jego działanie, bo ok 90% czasu zajmuje odczyt konfiguracji z pamięci. Układ master jest oparty o AT89C2051. Wymyśliłem, że najciekawszy będzie dla mnie procek ATmega128 a do niego chciałem podłączyć zewnętrzną pamięć, w niej przechowywać konfigurację, tymczasowe wyniki, itp. Problemem jednak jest dla mnie wybór właściwej pamięci. Stąd też moich kilka prostych pytań:
1. 400kHz I2C a 20MHz ISP. Ile razy szybszy jest odczyt (i ew zapis) pamięci DataFlash od I2c EEPROM?
2. W EEPROMie można zapisywać do ok 1000000 razy a w DataFlash? Nigdzie nie znalazłem zapisu na ten temat (może ślepy jestem
3. Czy zastosowanie SRAM rodzaju 62256 będzie lepszym rozwiązaniem niż DataFlash. W końcu SRAM trzeba podtrzymywać ale z DataFlash jest mniej zabawy (mniej pinów do obsługi).
Czy ktoś potrafi mi pomóc ?