logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Czy uda się poprawić płynność w Valorant na 10-letnim komputerze?

jacob123 28 Lip 2024 16:03 369 9
REKLAMA
  • #1 21171342
    jacob123
    Poziom 10  
    Posty: 7
    Cześć!
    Komputer dość leciwy, bo prawie 10-letni (specyfikacja na zdjęciu), ale może uda się jeszcze z niego coś wycisnąć? Chciałbym jeszcze pograć w Valoranta na tym sprzęcie i na tym tytule głównie mi zależy. Problem to brak płynności w trakcie akcji (dużo utility na mapie) i odczuwalna ewidentna przewaga w kontakcie z przeciwnikiem. Zaznaczę, że z trackera gry wynika, że nie jest to problem z siecią (brak utraty pakietów i stały ping między 20-30). Nie jestem też do końca przekonany, czy to problem w FPS-ach, które wahają się między 100-200, bo przy rozegraniu deathmatch'a sprzęt daje radę na akceptowalnym dla mnie poziomie. Mój pomysł to niedomagający już RAM, ale nie potrafię postawić jednoznacznej diagnozy. Załączam log z HWiNFO z rozegranym meczem w Valo.
    Z góry dzięki za pomoc.
    Załączniki:
    • Czy uda się poprawić płynność w Valorant na 10-letnim komputerze? valo.PNG (204.84 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • valorant.rar (121.9 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #2 21171506
    dt1
    Admin grupy komputery
    Posty: 48127
    Pomógł: 7290
    Ocena: 8239
    Witaj.
    Z logów wynika, że zarówno procesor ma co robić i jest mocno obciążony, jak i to, że w pewnym momencie zajętość pamięci RAM przekroczyła 90%, więc RAMu mało. Do tego jest też dysk GoodRAM CX - zdarza mu się dojechać do 100% swoich możliwości w kilku momentach. Karta graficzna się nudzi, ale pewnie dlatego, że "czeka" na procesor.
  • REKLAMA
  • #3 21171644
    Kasek21
    Poziom 43  
    Posty: 45620
    Pomógł: 4973
    Ocena: 3534
    Tu jest za słaby CPU i nic Ci po:
    jacob123 napisał:
    Nie jestem też do końca przekonany, czy to problem w FPS-ach, które wahają się między 100-200

    Bo low FPS pewnie masz gdzieś w okolicach 20-30 i dlatego źle się gra.

    Ram kosztuje grosze więc można dołożyć ale to nie zmieni pewnie sytuacji.
  • #4 21171790
    jacob123
    Poziom 10  
    Posty: 7
    Dzięki, Panowie, za szybki odzew.
    Niestety jestem kompletnym laikiem. Czy moglibyście mi zaproponować jakiś procesor i RAM, który przyniósłby znaczącą, odczuwalną poprawę? Najlepiej niskim nakładem finansowym (na sensownym stosunku cena/parametry). A może w ogóle nie ma sensu inwestować już w tego peceta? SSD kupiłem miesiąc temu i z tego co rozumiem, to średnio udany zakup, więc chętnie przygarnę w tym przypadku wszystkie porady.
  • REKLAMA
  • #5 21171820
    Kasek21
    Poziom 43  
    Posty: 45620
    Pomógł: 4973
    Ocena: 3534
    jacob123 napisał:
    A może w ogóle nie ma sensu inwestować już w tego pceta ?

    Nie ma.

    Takie minimum na dziś to używany Ryzen 3600 + płyta na B450 + 16GB DDR4 3200/3600MT. ~600zł.
  • #6 21171851
    dt1
    Admin grupy komputery
    Posty: 48127
    Pomógł: 7290
    Ocena: 8239
    Jeśli budżet Ci się będzie zgadzał to możesz wziąć tak bardziej długoterminowo Ryzena 7500F, płytę Asrock B650M-HDV/M.2 i do tego 32 GB DDR5-6000-CL30 (np GoodRAM IRDM). Warto na to położyć jakieś chłodzenie, z tańszych Fera 5 (single fan) albo Arctic 36.

    Jak drogo to można zobaczyć Ryzena 5600, 32 GB DDR4-3600-CL18 (np znowu GoodRAM w wersji dual rank - IRP-K3600D4V64L18/32GDC, jest wersja zbliżona cenowo IRP-K3600D4V64L18S/32GDC - to jest wersja single rank, minimalnie mniej wydajna). Można do tego płytę B550 kupować, ja bym brał outlet z pełną gwarancją, na przykład:
    https://allegro.pl/oferta/outlet-gigabyte-b550-gaming-x-v2-16128231351
    https://allegro.pl/oferta/outlet-msi-b550a-pro-16128213150
    https://allegro.pl/oferta/outlet-msi-b550a-pro-16128197275

    Chłodzenie jak wyżej.

    Przy szukaniu większych oszczędności - B450/B550, używany Ryzen 3600 (bo nowego nie warto kupować), 32 GB DDR4.
  • #7 21194415
    jacob123
    Poziom 10  
    Posty: 7
    Domykając temat, bo może ktoś będzie miał podobne dylematy - zrobiłem upgrade mega low costowo, czyli wsadziłem I7-4770 na świeżej paście i dołożyłem 4GB ramu (miało być 8GB, ale sprzedający mnie troszkę zrobił w jajeczko). Całość zamknęła się w 150zł. Załączam zrzut z Hwinfo, może w wolnej chwili ktoś rzuci okiem i oceni zmianę technicznym okiem.

    Moje odczucie z gierki: zrobiło się akceptowalnie/grywalnie, ale nie konkurencyjnie, tzn. czuć zdecydowaną różnicę na plus, ale w dalszym ciągu w podbramkowych sytuacjach z dużą ilością utility na mapie sprzęt nie dowozi w 100% i widać przewagę oponentów. Można pograć, ale w progresowaniu będzie blokował ten zestaw. Dla takiego casuala jak ja to chyba jednak wystarczy - ewentualną karierę pro playerową mam już dawno za sobą.

    Dzięki Panowie za propozycje upgradów - pewnie i tak mnie to nie ominie, jeżeli chęć pogrania zostanie ze mną na dłużej.
    Załączniki:
    • valovalo2.CSV (1.13 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Czy uda się poprawić płynność w Valorant na 10-letnim komputerze? valo2.PNG (182.55 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #8 21194533
    dt1
    Admin grupy komputery
    Posty: 48127
    Pomógł: 7290
    Ocena: 8239
    jacob123 napisał:
    dołożyłem 4GB ramu (miało być 8GB, ale sprzedający mnie troszkę zrobił w jajeczko)


    To może warto mu je zwrócić?
    A jeśli już bardzo nie chcesz, to może wtedy chociaż warto je zamontować tak, aby kanały kontrolera pamięci były symetrycznie obciążone. W tej chwili jeden kanał obsługuje 2*2, drugi obsługuje 2*4. Prawidłowo powinny obsługiwać po jednej pamięci każdego typu (każdy z nich jedną dwójkę i jedną czwórkę).
  • REKLAMA
  • #9 21194586
    jacob123
    Poziom 10  
    Posty: 7
    Finalnie mam ten RAM za darmo.
    Kości siedziały początkowo naprzemiennie, ale komp nie chciał się uruchomić. Zamieniłem i dopiero ruszyło.
    Zastanawiam się jeszcze nad dołożeniem lepszego chłodzenia dla CPU, bo na razie założony jest zwykły Intela i widziałem, że w stresie te temperatury osiągają 100 stopni :/, ale chyba szkoda już zachodu...
  • #10 21194593
    dt1
    Admin grupy komputery
    Posty: 48127
    Pomógł: 7290
    Ocena: 8239
    Mnie by takie temperatury, a jeszcze bardziej hałas chłodzenia pod obciążeniem dosyć mocno przeszkadzały. W ostatnim logu temperatury dochodziły do około 85 stopni, to jest coś w okolicach lub minimalnie więcej niż temperatura maksymalna według specyfikacji, ale throttlingu nie było.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik z 10-letnim komputerem poszukuje sposobów na poprawę płynności gry w Valorant, zmagając się z problemami z wydajnością, mimo akceptowalnych FPS (100-200). Analiza logów wskazuje na wysokie obciążenie procesora oraz przekroczenie 90% zajętości pamięci RAM, co może wpływać na płynność rozgrywki. Użytkownik rozważa upgrade komponentów, w tym RAM i procesora. Proponowane rozwiązania obejmują zakup używanego procesora Ryzen 3600 oraz 16GB RAM DDR4, a także bardziej zaawansowane opcje, takie jak Ryzen 7500F z 32GB DDR5. Po dokonaniu niewielkiego upgrade'u (i7-4770 i dodatkowe 4GB RAM) użytkownik zauważył poprawę, ale nadal odczuwał ograniczenia w intensywnych sytuacjach w grze. Dodatkowo, pojawiły się sugestie dotyczące lepszego chłodzenia CPU ze względu na wysokie temperatury.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA