Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

JUNOST 402 Brak wysokiego

tomgart 08 Dec 2005 10:06 1834 5
    tomgart
    Level 25  
    WITAM

Mam problem z Junostem 402 W. Po naprawie odchylania pionowego (wymiana elektrolitów) chodził krótko i padło wszystko. Sprawdziłem tranzy (KD 805) ale sa dobre. W trakcie naprawy regulowałem punktem pracy tranzystora tego "kapelusika" przykręconego na boku (nie mam w tej chwili schematu przed sobą) i może to przez to. Ale sam tranzystor jest OK.

Tomek
    tomgart
    Level 25  
    Dzięki za schemat. Posprawdzam dziś znów wszystkie tranzystory "idąc w dół" chociaż wymieniłem w tym telewizorze już kiedyś prawie wszystkie tranzystory na "nasze". Ale pierwszy raz wysiadło mi wysokie napięcie. Nie naprawiałem TV od ładnych paru lat i dopiero na Junoście znów sobie przypominam
    grzejab
    Level 23  
    Jako końcówka odchylania poziomego jest tam tranzystor GT 906 i nie da się go niczym zastąpić, w jaki sposób i czym regulowałeś punkt pracy tego tranzystora wydaje mi się że żadnej takiej regulacji tam nie ma.
    darmir1
    Level 20  
    I jeszcze jedno. Do Junosta to można (a nawet należy) wsadzić polskie konensatory a nie (niestety) tranzystory. Bardzo chimeryczny jakiś -stosowanie zamienników prędzej czy później się zemści. Np zamiana KT315 na BC lub inny w odchylaniu ramki powodowała zawijanie obrazu po ok. 30 min.
    Zacząłbym od odpięcia powielacza. A następnie - choć to brzmi jak żart ale niestety nie jest - wymienił WSZYSTKIE elektrolity.
    Powiedz mi jak sprawdzałeś tranzystory w odchylaniu linii skoro jako końcówka pracuje tam germanowy GT906 lub MP25A? (Chyba, iż masz już układ z KT837). Trzeba mieć duże doświadczenie we wskazaniach miernika aby móc okreslic iż TE tranzystory są OK. Napisz coś zdziałał.
    Życzę sukcesu na niwie...
    tomgart
    Level 25  
    Sytuacja opanowana. Przepraszam za zamieszanie ale sprawa była bardzo błacha - spalił sie po prostu bezpiecznik 2A na 12 V, dopiero później spojrzałem że przez niego podawane jest napięcie. Włożyłem i wszystko gra.
    No może nie wszystko bo już od paru ładnych lat w Junoście mam problem z dxwiekiem. Do tej pory miałem założony dodatkowy wzmacniacz m.cz który zastępował orginał. Teraz uruchomiłem ten oryginalny ale dźwięk jest trzszczący i chrapiący jak ze starego radia. Czy może to być wina wymiany końcówki mocy na tranzystory BD135/136? W stopniu sterującym sa obecnie 2N2222 i BC177?

A co do elektrolitów to obecnie wymienione sa już praktycznie wszystkie. Obraz jest teraz lepszy niż przedtem. W moim Junoście na szczeście nie mam już GT906. A ta regulacja pkt. pracy dotyczy tranzystora przykręconego z boku, pod złączem od cewek odchylających.

Dziekuję wszystkim za pomoc, a zwłaszcza za schemat - jest to taki dokładnie jak mój "podtyp" JUNOSTA.