logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Rezystory 1002 na płytkach PWM 3 Radmor - dobierane czy standardowe?

sp3ots 09 Sie 2024 15:26 540 13
  • #1 21185525
    sp3ots
    Poziom 38  
    Posty: 3069
    Pomógł: 523
    Ocena: 673
    Dzień dobry !
    Płytka PWM 3, Radmor.
    Nie wiem w jaki Radmorze pracowały płytki które posiadam, zdobyłem je w latach 80tych ubiegłego wieku.
    Problem dotyczy samowzbudzenia obu płytek, napięcia sprawdzone +/- 22,5V.
    Kondensatory elektrolityczne wymienione, prądy spoczynkowe ustawiłem na 30mA.
    Zaznaczam że konstrukcja wzmacniacza jest amatorska, w obudowie są zasilacze stopni mocy, przycisk -20db, włącznik i dwa wskaźniki wychyłowe.
    Na obu moich płytkach PWM 3 w miejscu rezystora 1002 były potencjometry montażowe 100k, schemat pokazuje 47k, dałem 47k to spowodowało wzbudzenia ( wskaźnik wychyla się do połowy skali ).
    Rezystory zmieniłem na 16k mierniki już się tak mocno nie wychylają jednak, jednak nie powracają w pozycję początkową.
    Pytanie- czy rezystory 1002 na płytkach PWM Radmora były dobierane ?

    Pozdrawiam. Stefan
  • #2 21185547
    HD-VIDEO
    Poziom 43  
    Posty: 8019
    Pomógł: 1261
    Ocena: 1868
    A wskaźniki jak masz podłączone, bo wskazuje że wskaźniki reagują na zwiększoną składowa stałą. Zmierz wartość napięcia DC na wyjściu wzmacniacza
  • #3 21185610
    sp3ots
    Poziom 38  
    Posty: 3069
    Pomógł: 523
    Ocena: 673
    HD-VIDEO napisał:
    A wskaźniki jak masz podłączone, bo wskazuje że wskaźniki reagują na zwiększoną składowa stałą. Zmierz wartość napięcia DC na wyjściu wzmacniacza

    Witam !
    Dziękuję za zainteresowanie się tematem.

    Wskaźnik podłączone mam do W1-W2, napięcia bez sygnału na wejściu, kolumny podłączone:
    P 205mV, L 143mV, kiedy włączę -20dB napięcie spada P 18mV, L 20mV.
    Tranzystory na wejściu:
    L 2x BC307A, P 2xBC157A
  • #4 21185632
    HD-VIDEO
    Poziom 43  
    Posty: 8019
    Pomógł: 1261
    Ocena: 1868
    Przy tym DC to nie powinny się wychylać. A jakie to są wskaźniki, ich czułość
  • #5 21185651
    sp3ots
    Poziom 38  
    Posty: 3069
    Pomógł: 523
    Ocena: 673
    HD-VIDEO napisał:
    Przy tym DC to nie powinny się wychylać. A jakie to są wskaźniki, ich czułość


    Dwa wskaźniki poziomu dźwięku w decybelach na ciemnym panelu.
    Tak się zastanawiam czy niesparowanie tranzystorów mocy może być tego powodem ?, w tamtym czasie brało się to co było.
  • #6 21185657
    HD-VIDEO
    Poziom 43  
    Posty: 8019
    Pomógł: 1261
    Ocena: 1868
    Tranzystory (pary różnicowej)były prawdopodobnie dobierane w pary na minimalizacje ich rozrzutów, bo nie ma tam regulacji DC na wyjściu a dodatkowe to przesuniecie DC robi te -20dB, potem to zmodyfikowano. Na DC końcowe nic do tego nie mają.

    Ale czy tak wartość do +/- 20mV jest dopuszczalna. Tu jest trochę więcej

    A tam jest oryginalny schemat, łącznie z regulacją ustawienia wskaźnika ma "max" przy wysterowaniu wzmacniacza ma maksymalną moc.
  • #7 21185664
    sp3ots
    Poziom 38  
    Posty: 3069
    Pomógł: 523
    Ocena: 673
    Regulacja wskaźnika jest na płytce PWM, potencjometr, dioda itp.
    Tranzystory mocy i radiatory nie są fabryczne, sam je montowałem, nie dobierałem w pary, nie miałem miernika do pomiaru bety, nie miałem z czego wybierać !
    Teraz mógł bym kupić czwórkę dobieraną, tylko czy ta czwórka rzeczywiście będzie sparowana.

    Wskaźniki ustawiałem na "ucho" tak aby przy małych zniekształceniach nie wchodziły na czerwone pola.
    Zniekształcenia muzyki słyszę dobrze i tego unikam.
  • #8 21185683
    HD-VIDEO
    Poziom 43  
    Posty: 8019
    Pomógł: 1261
    Ocena: 1868
    Na DC wpływają te "L 2x BC307A, P 2xBC157A" a czy tak to 205mV nie powinno wychylać wskaźnika "oryginalnego"

    Przed chwilą sprawdziłem; wskaźnik oryginalny do Radmora Varia na ok. 148mV przy pełnym wychyleniu wskazówki, poza pole max
  • #9 21185713
    sp3ots
    Poziom 38  
    Posty: 3069
    Pomógł: 523
    Ocena: 673
    To jest schemat moich płytek:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic4069201.html#gallery-2
    (Na tym schemacie są dwa rezystory 1007, ten po prawej stronie to R1012 330omów.)

    Potencjometr jest w pozycji mały opór, jak pokręcę to wskaźnik coraz słabiej wychyla się.
    To jest zdjęcie jednej z moich płytek, przed wymianą kondensatorów elektrolitycznych, widać też na nim stojący potencjometr montażowy 100k, teraz jest w tym miejscu rezystor 16k; Zdjęcie płytki elektronicznej z elementami takimi jak rezystory, potencjometr i cewki.
  • #10 21185723
    HD-VIDEO
    Poziom 43  
    Posty: 8019
    Pomógł: 1261
    Ocena: 1868
    Ktoś próbował ściągnąć DC bliżej 0mV na wyjściu, z stąd ten potencjometr.

    Uważam, że mało prawdopodobne że wzmacniacz się wzbudza, jak masz oscyloskop do zobacz.

    Sprawdź czułość wskaźnika, lub zmierz
  • #11 21185726
    sp3ots
    Poziom 38  
    Posty: 3069
    Pomógł: 523
    Ocena: 673
    Oscyloskopu nie mam.
    Zauważ że pomiary napięcia wykonywałem na wyjściu głośnikowym, a pomiędzy wskaźnikiem a wyjściem głośnikowym jest jeszcze w szeregu rezystor 470omów.
    A co sądzisz o nie dobraniu tranzystorów końcowych ?

    Wymienione prze zemnie potencjometry montażowe były ustawione na około 10k.
  • #12 21185732
    HD-VIDEO
    Poziom 43  
    Posty: 8019
    Pomógł: 1261
    Ocena: 1868
    Nie tylko rezystor a cały prostownik.

    KD502/503 nie ma potrzeby parowania, 2N3055 trzeba kupić stare, to obecne do niczego nie nadają się. Jak z jednej serii - też nie trzeba parować. Poza tym trzeba parować z prądem znamionowym a całe parowanie jest dyskusyjne.

    Można sparować parę różnicową.
  • #13 21186254
    sp3ots
    Poziom 38  
    Posty: 3069
    Pomógł: 523
    Ocena: 673
    Dla próby R 1002 zmniejszyłem do 8k, to zmniejszyło wychylenie wskaźnika do minimum i zmniejszyło moc.
    Trzeba było większy sygnał doprowadzić do wejścia PWM, steruję ją z wyjścia słuchawkowego TV.
    Sterowanie Radmorowskie ( 40to letnie ), czeka na wymianę co najmniej elektrolitów, być może tranzystory też wymienię, ale to kolejny etap.
  • #14 21202861
    sp3ots
    Poziom 38  
    Posty: 3069
    Pomógł: 523
    Ocena: 673
    Zastosowałem rezystory 12k  ( R1002 ).

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy problemu samowzbudzenia płytek PWM 3 Radmor, które użytkownik posiada od lat 80-tych. Użytkownik wymienił kondensatory elektrolityczne i ustawił prądy spoczynkowe na 30mA, jednak zauważył problemy z wskaźnikami, które reagują na napięcia DC. W miejscu rezystora 1002 pierwotnie były potencjometry 100k, a po ich wymianie na 47k i 16k, wskaźniki nadal nie wracają do pozycji początkowej. Uczestnicy dyskusji sugerują, że tranzystory mocy mogły nie być dobierane w pary, co może wpływać na stabilność wzmacniacza. Użytkownik eksperymentował z różnymi wartościami rezystora 1002, co wpłynęło na wychylenie wskaźników. Wskazano również na potrzebę parowania tranzystorów oraz na możliwość dalszej wymiany komponentów w przyszłości.
REKLAMA