Cześć, mam problem z silnikiem Renault 1.5 DCI 9K9 50kw rok 2009 z przebiegiem 130tys. Ostatnio zabrałem się za wymianę rozrządu jak gdyby nigdy nic wszystko przebiegło pomyślnie, koła zablokowane na blokady złożone wszystko do "kupy" odpalam i usłyszałem głośne klepanie. Natychmiast zgasiłem auto po czym dwukrotnie rozebrałem wszystko do zera i sprawdziłem rozrząd - nic się nie przestawiło a przed wymianą silnik pracował bez żadnych zarzutów. Jedyne co zauważyłem to po pierwszym złożeniu nie podłączyłem czujnika wałka rozrządu, jednak jego ponowne podłączenie nic w temacie stukania nie zmieniło. Aktualnie bije się z myślami co mogło się uszkodzić, co poszło nie tak ale nic nie przychodzi mi na myśl. Na komputerze brak błędów (poza tym który skasowałem jak odpaliłem auto z odpiętym czujnikiem wałka).
Stukanie występuje na wolnych obrotach, auto nie faluje na obrotach silnik chodzi równo a po dodaniu gazu do stukania dochodzi jeszcze odgłos terkotania/grzechotania.
Zacząłem szukać w necie podobnych problemów i jedyne co przychodzi mi na myśl to uszkodzenie wtryskiwaczy a faktycznie miałem rozpięty układ paliwowy w w trakcie wymiany rozrządu - pompa była rozpięta z paska i musiałem okręcić kołem aby ustawić ją na odpowiedniej pozycji tak więc powietrze do układu miało prawo się dostać.
Trudno uchwycić mi ten dźwięk na nagraniu ale znalazłem w internecie filmik, który obrazuje praktycznie identyczne odgłosy i jak wynika z sekcji komentarzy przyczyną był również wtrysk. https://www.youtube.com/watch?v=hHG_BUtRC_8
Co ciekawe odgłos "stukania" czasem po dodaniu i odpuszczeniu gazu na chwile ustaje, zmienia swoją głośność i za chwile wraca. Dwa razy zdarzyło się, że silnik dłużej zakręcił to w trakcie kręcenia rozrusznikiem nie było słychać żadnych niepokojących dźwięków. Gdyby uszkodziło się coś w silniku to powinno chyba pukać również w trakcie kręcenia rozrusznikiem? Podobnie chyba z chwilowym ustąpieniem stukania jakby się coś uszkodziło to stukałoby równomiernie cały czas?
Ze wszystkich złych rzeczy modle się aby faktycznie nie było to uszkodzenie silnika tylko skończyło się na wtrysku/wtryskach.
O podatności tych wtryskiwaczy na zablokowanie dowiedziałem się dopiero szukając informacji o tym problemie, jest jeszcze taka możliwość że układ jest zapowietrzony i da radę zrobić coś z tym na własną rękę czy pozostaje tylko wyciągnięcie wtryskiwaczy i oddanie ich do sprawdzenia? Czy odpięcie po kolei wtyczki na każdym wtryskiwaczu powinno wyciszyć odgłosy stukania aby potwierdzić problem związany z wtryskiem?
Stukanie występuje na wolnych obrotach, auto nie faluje na obrotach silnik chodzi równo a po dodaniu gazu do stukania dochodzi jeszcze odgłos terkotania/grzechotania.
Zacząłem szukać w necie podobnych problemów i jedyne co przychodzi mi na myśl to uszkodzenie wtryskiwaczy a faktycznie miałem rozpięty układ paliwowy w w trakcie wymiany rozrządu - pompa była rozpięta z paska i musiałem okręcić kołem aby ustawić ją na odpowiedniej pozycji tak więc powietrze do układu miało prawo się dostać.
Trudno uchwycić mi ten dźwięk na nagraniu ale znalazłem w internecie filmik, który obrazuje praktycznie identyczne odgłosy i jak wynika z sekcji komentarzy przyczyną był również wtrysk. https://www.youtube.com/watch?v=hHG_BUtRC_8
Co ciekawe odgłos "stukania" czasem po dodaniu i odpuszczeniu gazu na chwile ustaje, zmienia swoją głośność i za chwile wraca. Dwa razy zdarzyło się, że silnik dłużej zakręcił to w trakcie kręcenia rozrusznikiem nie było słychać żadnych niepokojących dźwięków. Gdyby uszkodziło się coś w silniku to powinno chyba pukać również w trakcie kręcenia rozrusznikiem? Podobnie chyba z chwilowym ustąpieniem stukania jakby się coś uszkodziło to stukałoby równomiernie cały czas?
Ze wszystkich złych rzeczy modle się aby faktycznie nie było to uszkodzenie silnika tylko skończyło się na wtrysku/wtryskach.
O podatności tych wtryskiwaczy na zablokowanie dowiedziałem się dopiero szukając informacji o tym problemie, jest jeszcze taka możliwość że układ jest zapowietrzony i da radę zrobić coś z tym na własną rękę czy pozostaje tylko wyciągnięcie wtryskiwaczy i oddanie ich do sprawdzenia? Czy odpięcie po kolei wtyczki na każdym wtryskiwaczu powinno wyciszyć odgłosy stukania aby potwierdzić problem związany z wtryskiem?