Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

NVidia GF 5900XT za mało mocy z zasilacza

et222 10 Dec 2005 16:55 1826 7
 • #1
  et222
  Level 2  
  Taki mniej więcej komunikat pojawia się podczas gry w nowsze produkcje.
  Komunikat jest generowany przez sterownik karty graficznej, częściej pojawia się na sterownikach najnowszych, na starszych raczej rzadko.
  Ponadto podawana jest informacja że karta została przełączona w tryb bezpieczny aby nie uszkodzić sprzętu, i ten komunikat pozostaje potem już przez cały czas, nie pomaga reset kompa, a tylko wyłączenie i włączenie ponowne.
  Problemem jest jednak to że zasilacz jest nowy, kupowany na wiosnę 450W Chieftec, więc raczej niemożliwe aby to była jego wina.

  Konfiguracja kompa: Athlon 64 3GHz (754), płyta gł. Gigabyte VIA chipset, GF5900XT 128DDR Leadtek-a, 1Giga RAM (ale przy 512 było to samo), 2x HDD, 2 napędy optyczne, FDD, Karta dźwiękowa wbudowana.
 • #2
  tronic1
  IT specialist
  Sprawdź czy molex (ta dodatkowa wtyka zasilania na kartę) siedzi ciasno w gnieździe.Podłącz tego molexa z osobnej wiązki,samą grafikę a dyski i napędy z innych wiązek.Poza tym jak masz miernik to pod full obciążeniem zmierz napięcie na jakimkolwiek molexie lub przynajmniej monitoruj programowo czy duże zmiany napiecia pod obciążeniem.
 • #3
  dabu
  Level 32  
  przy tej konfiguracji to może być jednak za słaby zasilacz ja mam durona 1300 512 ramu 1 cd 1 hdd gf 5900 zasilacz 400w był za słaby do tej konfiguracji i też mi to wyskakiwało spróbój na innym zasilaczu
 • #4
  jankolo
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  dabu wrote:
  zasilacz 400w był za słaby

  Proponuję odróżniać zasilacz Chieftec 450W od zasilacz 400W. Niech kolega poda producenta i oznaczenie tego zasilacza. jeżeli to był Codegen, Megabajt lub cos podobnego, to 400W jest tylko napisem na etykiecie zasilacza i z rzeczywistą maksymalną mocą oddawaną ma niewiele wspólnego.

  Kolego et222, podaj dokładne oznaczenie tego zasilacza.
 • #5
  dabu
  Level 32  
  mój to był Zasilacz Modecom MC-400ATX nawet nvidia zaleca stosowanie do tych kart zasilacze o mocy 460w

  Dodano po 2 [minuty]:

  ale moge cię też pocieszyć że może to nie być zasilacz bo teraz zupełnie niedawno odebrałem karte ze sklepu bo po wymianie zasilacza na lepszy też czasami się sypała po odebraniu sprzedawca powiedział że karta była faktycznie walnięta i przez to wyskakiwały mi te komunikaty a głównie w most wanted na najwyższych szczegółach
 • #6
  et222
  Level 2  
  Dzięki za odpowiedzi, ale to chyba nic z tego co sugerujecie - oprócz awarii karty - to mi chyba jednak najbardziej pasuje.

  Zasilacz to Chieftec GPS-450AA-101A (450W) kupowany w Komputroniku.

  Molex-y sprawdziłem, siedzą ciasno a próbowałem różne wiązki, obciążone i nieobciążone.

  Narazie nie jestem w stanie sprawdzić napięć (ach ta praca w weekend ;) )

  Jeśli NVidia zaleca zasilacze 460W do tej karty a ja mam 450W to sądzę że powinien w zupełności wystarczyć - problemy występują nawet w rozdzielczości 800x600 w bardzej zaawansowanych grach, i to nie przy maksymalnych ustawieniach.

  No nie mam normalnie pomysłu co to może być - komputer był też niedawno czyszczony z kurzu - ale to również nie pomogło.

  Obejrzałem też kartę "okiem nieuzbrojonym" ale nic szczególnego nie widać. Wygląda OK.
 • #7
  ness
  Level 14  
  Witam , masz wersję AGP czy PCIE?, a sprawdź też kondziole koło procka, jeśli przeciążają bo są np lekko uszkodzone( czytaj zagotowały się) to zasilane AGP przysiada i stery będą zgłaszały takie głupoty.
 • #8
  et222
  Level 2  
  Cóż, trochę to trwało :D:D Pewno temat już nieaktualny, ale może komuś ta informacja jednak jeszcze się przyda. Nie podałem, że posiadam kartę AGP produkcji Leadteka A350. Aby zlikwidować ten problem, należy pobrać ze strony producenta nowy Bios do karty i wykonać upgrade. Jak pragnę zdrowia, sam bym na to nigdy nie wpadł. Problem oczywiście ustąpił, ale co się naklołem, zanim naprawiłem to moje.