logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak zdjąć zębatkę na wale w Iveco 3.0 przy wymianie rozrządu?

kwok 16 Gru 2024 20:48 1008 6
REKLAMA
  • #1 21351195
    kwok
    Poziom 40  
    Posty: 6232
    Pomógł: 493
    Ocena: 1336
    Zaszła potrzeba wymiany rozrządu w iveco 3.0. Niestety zębatka na wale jest w fatalnym stanie. Jest jakiś patent na zdjęcie tej zębatki czy pozostaje typowe kowalstwo?
  • REKLAMA
  • #2 21351223
    balonika3
    Poziom 43  
    Posty: 11016
    Pomógł: 1318
    Ocena: 3700
    Tak dla porządku - pewnie chodzi o koło zębate. Zębatka nie może być na wale.
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #4 21352755
    kwok
    Poziom 40  
    Posty: 6232
    Pomógł: 493
    Ocena: 1336
    Tu nie chodzi o ściągacz tylko metodę i jej skutki. Instrukcja serwisowa nie przewiduje wymiany tego koła ale można je kupić więc pewnie można je wymienić nie wymieniając wału korbowego. Potrzebna jest odpowiedź na pytanie: jak zrobić żeby po robocie dalej działało, zwłaszcza jak usunąć stare koło zębate.

    Dodano po 1 [godziny] 26 [minuty]:

    Poszukałem głębiej i jednak wymiana jest możliwa:

    Cyt: "Wymiana koła zębatego rozrządu
    W przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub zużycia zębów koła zębatego rozrządu (1) należy je
    wyjąć z wału korbowego (2) za pomocą odpowiedniego
    wyciągacza.
    Nowe koło zębate montuje się na wale korbowym, podgrzewając je
    do temperatury 180C przez nie dłużej niż 15 minut.
    Po zakończeniu montażu i ostygnięciu koła zębatego
    musi ono wytrzymać moment obrotowy 150 Nm bez poślizgu."
  • REKLAMA
  • #6 21353560
    emarcus
    Poziom 21  
    Posty: 366
    Pomógł: 42
    Ocena: 72
    kwok napisał:
    Zaszła potrzeba wymiany rozrządu w iveco 3.0. Niestety zębatka na wale jest w fatalnym stanie. Jest jakiś patent na zdjęcie tej zębatki czy pozostaje typowe kowalstwo?


    Nie kowalstwo (!) , lecz zwyczajnymi metodami warsztatowymi tak jak tu:
    https://www.youtube.com/watch?v=bIsWtep6nWo
    A może masz inny silnik?

    e marcus
  • #7 21353622
    kwok
    Poziom 40  
    Posty: 6232
    Pomógł: 493
    Ocena: 1336
    Silnik ten sam a film nic nie wyjaśnia bo pan koła na wale nie wymienial....

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono problem wymiany koła zębatego na wale korbowym w silniku Iveco 3.0 podczas wymiany rozrządu. Użytkownicy wskazali, że wymiana jest możliwa, mimo że instrukcja serwisowa jej nie przewiduje. Kluczowe metody obejmują użycie odpowiedniego wyciągacza do usunięcia uszkodzonego koła oraz podgrzewanie nowego koła do 180°C przed montażem. Po zamontowaniu, nowe koło musi wytrzymać moment obrotowy 150 Nm. Wskazano również, że koło jest montowane na wcisk bez klina, co wymaga precyzyjnego założenia.
REKLAMA