logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

DIORA AS502 - Brak napięcia 12V na TDA 8138A, możliwe uszkodzenie diod w zasilaczu?

krisdorot 13 Gru 2005 01:12 2259 9
REKLAMA
  • #1 2078829
    krisdorot
    Poziom 11  
    Posty: 79
    Ocena: 2
    Mam problem z tunerem jest cały czas przełączony w stan czuwania, na układzie scalony[m] TDA 8138A [-] na 8 nodze brakuje napięcia 12V, również po wymianie tego scalaka. czy przyczyną mogą być diody w zasilaczu ?
    Uprzejmie proszę o jakieś sugestie co do uszkodzenia.
  • REKLAMA
  • #2 2078847
    Bartek_Wosik
    Poziom 27  
    Posty: 1028
    Pomógł: 100
    Ocena: 42
    Najlepiej będzie jak je sprawdzisz :) Ten sprzęcik ma parę latek i z pewnością przyda mu sie przegląd. Sprawdź cały zasilacz, wymień kondensatory i dopiero napisz co jest grane.
  • #3 2078946
    Gienek
    Poziom 37  
    Posty: 2776
    Pomógł: 393
    Ocena: 352
    To napięcie na n.8 pojawia się dopiero po przełączeniu do stanu pracy.
    Sprawdź czy napięcie +5V w stanie standby ma właściwy poziom, bo za niskie napięcie nie pozwoli przełączyć tunera do stanu pracy.
  • REKLAMA
  • #4 2079358
    krisdorot
    Poziom 11  
    Posty: 79
    Ocena: 2
    Wymieniłem diody i kondensatory w zasilaczu, ale nic się nie zmieniło, napięcie +5V wygląda na wporządku 5,0V na mierniku.Mam pytanie czym powinno być załączone to napięcie 12V którego mi brakuje?
  • #5 2079797
    Gienek
    Poziom 37  
    Posty: 2776
    Pomógł: 393
    Ocena: 352
    Załączanie następuje z procesora po przejściu do stanu pracy. Sygnał idzie (o ile dobrze pamiętam, bo nie mam przed sobą schematu) na n.4 stabilizatora.
  • REKLAMA
  • #6 2081321
    krisdorot
    Poziom 11  
    Posty: 79
    Ocena: 2
    napięcia na BD 136 są na baza, emiter po 5V, kolektor 0,9V, BD podstawiałem ale nic się nie zmieniło.
    Czy powinienem podstawić tego UCY7407, czy raczej podejrzewać procka?
  • REKLAMA
  • #7 2081894
    Gienek
    Poziom 37  
    Posty: 2776
    Pomógł: 393
    Ocena: 352
    Aby nastąpiło włączenie +12V na stabilizatorze TDA8135 na jego n.4 musi być napięcie powyżej 2V (kolektor BD136). Zmierz to napięcie w momencie naciśnięcia jakiegokolwiek przycisku (włączenie tunera do stanu pracy). Zobacz też zmiany napięcia na bazie tego tranzystora. Jeżeli tam zmian nie będzie, to prawdopodobnie zła praca procesora. Być może kwarc nie pracuje stabilnie. Napięcia na n.2 i n.3 procesora to ok. 1,2V i 2,1V . Na to uszkodzenie ma wpływ też pamięć SDA2516 i tranzystor od zdalnego sterowania T403. Tutaj musisz szukać uszkodzenia.
  • #8 2082304
    krisdorot
    Poziom 11  
    Posty: 79
    Ocena: 2
    na kolektorze przy włączaniu przycisku zmienia mi się napięcie o,7V na 0,9V,na bazie tego tranzystora jest cały czas 5V,i zmian nie ma,ale jak podniosłem opornik 1,5k to na baze z UCY idzie przy przełączaniu 0V lub 4,7V, na n2 i 3 mam1,29 i 2,29V
    Dalej niewiem w czym tkwi problem, proszę jeszcze o jakieś wskazówki.
  • #9 2083647
    h jaworski
    Specjalista AGD
    Posty: 4786
    Pomógł: 466
    Ocena: 716
    może kolega zajży na inne forum bo tam też o to pytał trudno odpowiadać na wszystkich forach na to samo pytanie w każdym bąć razie trzeba by sprawdzić czy po np zwarciu nogi 13 ucy wtedy powinno się pojawić napięcie na kolektorze bd poprostu napięcie na bazie musi sprowadzone do masy wtedy pojawia się napięcie na kolektorze z tego co pamiętam to wygląda to tak włączenie zmienia stan na nodze 28 procka które to napięcie idze na 13nogę ucy i wychodzi nogą 12 i tu też się muzi zmnienić a 12 znosi napięcie bazy do o i na kolektorze pojawia się 5v które to napięćie włacza tda8138 ale też na układ tda musi przychodzić coś 18v jak dobrze pamiętam
  • #10 2102275
    krisdorot
    Poziom 11  
    Posty: 79
    Ocena: 2
    Dzięki wielkie za podpowiedz, wskazówki okazały się bardzo trafne, po prostu uszkodzony był UCY 7407, koszt = 1 zł.
    pozdr.

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczył braku napięcia 12V na nóżce 8 układu TDA8138A w tunerze DIORA AS502, co powodowało ciągłe przełączanie urządzenia w stan czuwania. Pomimo wymiany scalaka i elementów zasilacza (diod i kondensatorów), napięcie 12V nie pojawiało się. Napięcie +5V w stanie standby było prawidłowe. Załączenie napięcia 12V na nóżce 8 TDA8138A jest sterowane sygnałem z procesora, który poprzez tranzystor BD136 podnosi napięcie na nóżce 4 stabilizatora TDA8135. Pomiar napięć na bazie, emiterze i kolektorze BD136 wskazywał na nieprawidłowe zmiany sygnału sterującego. Podejrzenie padło na układ UCY7407, który odpowiada za sterowanie bazą tranzystora BD136. Po wymianie UCY7407 problem został rozwiązany, a napięcie 12V pojawiło się prawidłowo, co umożliwiło przełączenie tunera do stanu pracy. Dodatkowo zwrócono uwagę na możliwe problemy z procesorem, kwarcem, pamięcią SDA2516 oraz tranzystorem T403 od zdalnego sterowania, które mogą wpływać na prawidłowe działanie układu.
REKLAMA