logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

iPhone 13 Pro 128GB Alpine Green - problemy z aparatem i wymiana modułu 0.5x

plpwer 14 Sty 2025 17:59 972 8
  • #1 21392778
    plpwer
    Poziom 14  
    Posty: 123
    Pomógł: 13
    Ocena: 18
    Witam,

    Przychodzę do was z dość nietypowym jak dla mnie problemem. Mniejsza w historię, kupiłem telefon mianowicie org. Iphone 13 Pro wersja 128gb Alpine Green gdyby kogoś to interesowało. Przechodząc do sedna, telefon ma problemy z aparatem a mianowicie:
    - 1x i 3x ma błąd w słabym oświetleniu pokoju np. czy w losowych momentach (trudno mi stwierdzić) sam przełącza tryb kamery w makro przez co jak wiadomo robi dziadowskie zdjęcia na odległość. Po wyłączeniu się wspomnianego trybu makro (też w losowym momencie, nie wiem od czego to zależy ale według mnie od oświetlenia) telefon albo znów szybko się przełączy na wspomniany tryb, albo rozmaże zdjęcie po manualnym wyłączeniu jego co owszem jest nie zdatne do normalnego użytkowania.
    - 1x przymglony, prawdopodobnie może zależeć od czystości soczewki
    - Obiektyw 0.5x i dziwna dziurka w obiektywie aparatu.
    O co między innymi proszę, o radę co zrobić. Czy wymienić cały aparat czy może tylko moduł 0.5x bo wydaje mi się jakby to on sprawiał problemy ale oczywiście nie wiem tego więc, pytam. Oczywiście takie wymiany są kosztowne w serwisie więc, w miarę własnych możliwości byłbym sobie w stanie poradzić z taką wymianą. Ciekawi mnie właśnie czy taniej byłoby wymienić tylko jedną część czyli aparat 0.5x czy całość gdyż wymiana aby jednego wymaga jeśli dobrze kojarzę specjalnej nadstawy by dało się odjąć jeden moduł. Telefon ponadto, będzie miał wymianę baterii na nowacell 3300mah co wydaje mi się i dobrym i złym pomysłem ze względu na brak opinii konkretnego modelu tej baterii (do iphone X baterie od nowacell'a właśnie miały dobre opinie więc może nie być aż tak źle). Wymieniona będzie tylna szyba gdyż, akurat sam ją stuknołem (: Dodatkowo dodać do tego januszowe kombinowanie poprzedniego właściciela który, sam prawdopodobnie uszkodził aparat, ponadto brakuje śrubek pentalobe na dole obudowy do trzymania ekranu.

    Pozdrawiam Serdecznie,

    Bartosz.


    Zbliżenie na aparat iPhone 13 Pro z widoczną dziurką w obiektywie.
    Niewyraźne, rozmazane zdjęcie wnętrza pomieszczenia.
    Widok zbliżony na uszkodzony aparat iPhone 13 Pro Alpine Green z rysą na obudowie i dziurą w obiektywie.
    Rozmazane zdjęcie z nieczytelnymi elementami.
    Niebieski samochód na podjeździe przed domem.
    Zdjęcie wnętrza salonu z dywanem, kanapą, roślinami i dużym oknem.
  • #2 21397588
    bert_studionapraw
    Specjalista - Apple
    Posty: 869
    Pomógł: 176
    Ocena: 266
    Halo, cześć.
    Wygląda na to, że masz problem z lidarem. Rzecz jasna, każda z kamer działa trochę jak światłomierz i odczyt parametryczny jest niezbędny do poprawnego ustawienia obiektywu ale jednak to lidar odgrywa tu decydującą rolę. Sprawdź czy działa. Czym jest lidar, przeczytasz sobie w sieci ale świadomość tego, że masz (powinieneś mieć) na pokładzie sześć a nie trzy kamery zmieni twój punkt widzenia.
    Właściwie, to powinieneś zacząć od inwentaryzacji twojego telefonu: podłącz się do jakiegoś (darmowego) skanera, może być 3uT i sprawdź poprawność numerów seryjnych. Da ci to wiedzę na temat zainstalowanych komponentów, ewentualnych modyfikacji/zmian i może uszkodzeń.
    Co do samych kamer - kup sobie używaną (upewnij się, że nie pochodzi z kradzionego telefonu, bo nie uruchomisz kalibracji z powodu blokady). Demontaż jednej, uszkodzonej kamery z całego zespołu (3 kamery stanowią jeden zespół R.Cam), powtórne ustawienie sterowania i dbanie o jakość połączenia taśm sygnałowych mocno przerasta większość doświadczonych serwisantów - jeśli nie masz doświadczenia i nie transferowałeś wcześniej przynajmniej kilku, odpuść sobie, bo nie zrobisz tego dobrze. Przy okazji, kamera "z dziurką" nie nadaje się już do użytku.
    Bateria dowolnie, ta którą wybrałeś po roku będzie się i tak nadawała na śmietnik, jak każdy, tani zamiennik.
    Tyle, powodzenia i zrób zdjęcie jak skończysz. Ciekawi jesteśmy jak wyjdzie :-) Trzymaj się.
  • #3 21397753
    plpwer
    Poziom 14  
    Posty: 123
    Pomógł: 13
    Ocena: 18
    Witam,

    Dzięki za odpowiedź. Niestety muszę Cię zmartwić baterię już zamówiłem 😬 ale cóż... zobaczymy jak będzie się sprawować i ile potrzyma. Pytałem się o kamerę i baterię od gostka z powystawowego ponoć telefonu (bateria akurat org. z ispotu) za 180 złotych + 280 za kamere z powystawowego telefonu... Spróbował bym tym razem wziąść z allegro podpiąć i zobaczyć jak się sprawuje, najwyżej powołam się o produkt niezgodny z opisem czy coś i się zwróci. Także co zostało zamówione:

    - śrubki pentalobe x10 (czarne jeśli dobrze kojarze)
    - bateria nowacell 3300mah (org. to 3095mah) + zestaw do zdjęcia wyświetlacza, z uszczelką wododporną
    -tania zamienna szybka tylnia by wymienić obecną
    - ładowarka plus kabel (tak na zaś ze względu na fakt, że obecny przy końcówce od strony lightninga wygląda tak jakby coś mu się stało, lecz jest cały)
    - etui (by nie stało się to samo co wcześniej :) )

    Odnosząc się do tego co napisałeś @bert_studionapraw
    O lidarze akurat nie miałem zbytnio pojęcia, wiedziałem aby, że to fajny bajer ze względu na możliwość skanowania 3D i potem wykorzystania (chyba) do wydruku 3D co mogłoby przydać się mi albo mojemu tacie. Sprawdzę oczywiście czy działa. Jedyna z wymienianych rzeczy, o której nie wiem czy wspomniałem jest wyświetlacz (prawdopodobnie na lcd ze względu na koszta oczywiście) :| (i nic oprócz tego) panek mnie wprawdzie oszukał nie pisząc o tym ,co denerwuje ale cóż poradze, stwierdziłem że spróbuję zrobić ten telefon to może się czegoś naucze. Co do rozdzielania kamer to dzięki, że wytłumaczyłeś bo nie byłem świadomy że wymagają jeszcze rekalibracji nie mówiąc już pewnie o kosztach tego przedsięwzięcia, wątpię również że ktokolwiek z mojej okolicy podjął by się takiej naprawy. Prawdę mówiąc, szkoda że nie jest tak jak w samsungach np. że każda kamera jest osobnym modułem jak gdzieś widziałem po ogłoszeniach a nie jednym całym, gdyż generuje to koszta a możliwe, że reszta oprócz tej 0,5x byłyby sprawne chociaż trudno powiedzieć.

    Podsumowując, prawdopodobnie odezwę się do tego gostka który ma aparat na sprzedaż celem kupna go gdyż 400 złotych na nowy aparat to ładny pieniądz, sprawdzę lidar i powiem co i jak.

    Pozdrawiam Serdecznie, Bartosz.

    Edycja 1#

    Dokładam do tego film, który nagrałem w ramach testu sensora lidar i pokazaniu jak działa uszkodzony aparat.

    https://www.youtube.com/watch?v=zBUzk4-ni8w
  • #4 21423645
    plpwer
    Poziom 14  
    Posty: 123
    Pomógł: 13
    Ocena: 18
    Witam ponownie po dłuższym czasie,

    Odnosząc się do wspomnianego wcześniej postu napisanego przez @bert_studionapraw problem leżał właśnie w sensorze lidar, po wymianie na sensor prawdopodobnie z demontażu wszystko działa. W telefonie do tego momentu zrobiłem:

    -Montaż Baterii marki wspomnianej wyżej
    -Montaż nowego tylnego szkła + czyszczenie telefonu
    -Zakup i Montaż Nowego Sensoru Lidar

    Wracając, pojawił się problem który jest dalej związany z aparatem. Aparat po wyjęciu całego modułu nie ma żadnej ani najmniejszej dziurki na obiektywie 0.5x ani żadnym innym. Niewiem, lecz czy to ja tzw. poprawiłem i teraz gorzej wygląda obraz z aparatów, lecz 1x i 0.5x są rozmazane, więc prawdopodobnie przydało by się kupno nowego aparatu. Wpadł mi do głowy jednak pewien pomysł, a mianowicie kupno nowych obiektywów do aparatów skoro ich systemy np. stabilizacji etc. są sprawne. Obiektywy prezentują się w taki sposób:

    https://pl.aliexpress.com/item/1005007083588952.html

    https://pl.aliexpress.com/item/1005007123358975.html

    https://pl.aliexpress.com/item/1005008165647148.html

    Chciałem więc, z tego miejsca spytać czy byłaby to bardzo trudna robota do ogarnięcia chociaż mam obawy, że jest, czy ktoś podejmował się próby "regeneracji aparatów" w taki sposób, czy ma to w ogóle sens i ile mogło by to kosztować. Jak narazie aby to blokuje mnie przed złożeniem telefonu bo jednak chcę wykorzystać cały jego potencjał.

    Pozdrawiam Serdecznie, Bartosz.
  • #5 21423747
    bert_studionapraw
    Specjalista - Apple
    Posty: 869
    Pomógł: 176
    Ocena: 266
    Prócz nowych obiektywów (za kilka zł) potrzebujesz dobrego HotAir'a za kilka tyś, przydałby się mikroskop (najtańszy, za 1000 zniszczy Ci oczy w kilka tygodni) pewnie też za kilka tyś (polecam AmpScope ze szklanymi soczewkami), komplet precyzyjnych narzędzi, wyjdzie kilka stów dodatkowo i olbrzymiej ilości precyzji. Po zdjęciu soczewki zobaczysz przetwornik matrycy aparatu. Oczywiście jak nie spalisz go wyjmując zniszczoną soczewkę (soczewka to plastikowe szkiełko z czarnym plastikiem dookoła i cienkim drucikiem wewnątrz - stabilizatorem). Należy to oczyścić przed założeniem nowej soczewki. Nową soczewkę natomiast musisz wmontować w odpowiednie miejsce, wlutować jej stabilizator i zabezpieczyć (najlepiej dobrym klejem uv). Chyba tyle :-) Nic trudnego... ale gwarantuje Ci, że pierwszych 10 soczewek zniszczysz, potem pierwszych 10 matryc, potem dopiero będziesz miał pojęcie jak to zrobić dobrze - i może zaczniesz zarabiać na tym pieniądze - jeśli ceny wzrosną, bo dzisiaj taką kamerę z odzysku można kupić sobie za.. ile? 280zł? Sam widzisz, że warsztat to dużo więcej. Kup sobie całą, nową kamerę jak pisałem wyżej. Zaoszczędzisz czas, pieniądze i jeszcze więcej zmartwień. Trzymam kciuki.
  • #6 21425681
    plpwer
    Poziom 14  
    Posty: 123
    Pomógł: 13
    Ocena: 18
    Witam,

    Skłaniam się jednak chyba właśnie do kupna nowej kamery ze względu na to, że też twierdzę że nie będzie mi wychodzić wymiana soczewek w aparacie. Aparat chciałbym zakupić np. z Allegro lokalnie ze względu na niższe ceny niż na zwykłym allegro za nową kamerę. Chciałem tu spytać czy jest to gra warta świeczki ze względu na ich ceny 250 złotych za kamerę prawdopodobnie z demontażu na lokalnie a 329 złotych za egzemplarz nowy, lecz chyba zamiennik bliskiej jakości oryginału na zwykłym allegro. Chciałbym również spytać, czy łatwo popaść w oszustwo na allegro lokalnie gdyż nie chciałbym stracić tych pieniędzy na aparat który mi nie będzie znowu działał bo tak nie brał bym od firmy, lecz od osoby prywatnej i pewnie będzie problem ze zwrotem porysowanego bądź cokolwiek z nim nie tak aparatu. Ponoć jest to allegro protect, ale chciałbym by ktoś przedstawił mi swój tok myślenia na ten temat.

    Pozdrawiam Serdecznie, Bartosz.
  • #8 21426284
    bert_studionapraw
    Specjalista - Apple
    Posty: 869
    Pomógł: 176
    Ocena: 266
    Nikt nie podrabia kamer, te dostępne w allegro od firm to zwykłe demontaże z chin. W kraju, gdzie mieszka miliard ludzi, z czego prawie każdy ma jabłko, o oryginalne części jest dość łatwo. Niestety Apple i z tym zrobił już porządek - jeśli kamera lub inny podzespół pochodzi z zablokowanego/skradzionego egzemplarza, nie pozwala na przeprowadzenie adaptacji i wyświetla komunikat: "ten aparat pochodzi ze skradzionego telefonu"... czy jakoś tak. Czasem kamery są przez chińczyka naprawiane (dokładnie to, co sam chciałeś zrobić) i w takim przypadku także nie uda się wykonać adaptacji a komunikat poinformuje, że urządzenie nie zostało rozpoznane (numer jeden z kamer lub jej przetwornik pochodzi z innego zestawu). Na szczęście możesz zwrócić jeśli nie będzie działać. Na lokalnie lub olx nie zwrócisz ! Przemyśl więc zakup.
    Na temat wymiany przez selfsevice (jak pisze kolega wyżej) nie będę się wypowiadał: cena prawie 1000zł za aparat mówi wszystko.
  • #9 21427547
    plpwer
    Poziom 14  
    Posty: 123
    Pomógł: 13
    Ocena: 18
    Witam,

    @zenti Odnosząc się do twojego postu, dzięki za propozycję ale mam akurat nie aż tak duży budżet by zapłacić blisko 1000 złotych za aparat. Wtedy z telefonem i zakupionymi częściami byłoby to już ponad 2500 złotych za używany telefon, także mało opłacalne przedsięwzięcie.

    @bert_studionapraw Zrobię tak jak napisałeś, kupię już ze zwykłego allegro za te około 329 złotych jeśli dobrze kojarzę by mieć spokój, że będzie działał ten aparat, chyba że jest miejsce gdzie dało by się może jeszcze taniej kupić jak na allegro. 🤔 Wspominałeś we wcześniejszym poście o 280 złotych, ale znalazłem w takiej cenie jedynie na allegro lokalnie, więc to odpada.

    Opisując aktualną sytuację, telefon leży w kieszonce przezroczystej (oczywiscie zamkniętej by się nie ukurzył ani by nic się z nim więcej nie stało). Czekam na śrubki (co niektórych brakowało ciekawe czemu.. 🤔) i ładowarkę EU a nie US ze względu na pomyłkę przy zamawianiu. Aparat zamówię prawdopodobnie dopiero wtedy gdy przyjdą śrubki by skręcić, i ogólnie zrobić telefon w jeden dzień by aparat nie leżał. Postaram się po robić zdjęcia, ukażę efekt końcowy w miarę możliwości. Prawdopodobnie części i resztę ogarnę dopiero w następny tydzień, więc jak narazie mało się tu będzie działo.

    Pozdrawiam Serdecznie, Bartosz.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłasza problemy z aparatem w iPhone 13 Pro 128GB Alpine Green, w tym nieprawidłowe przełączanie trybów kamery, rozmyte zdjęcia oraz problemy z obiektywem 0.5x. Odpowiedzi sugerują, że problem może leżeć w sensorze lidar, który po wymianie poprawił działanie aparatu. Użytkownik rozważa zakup nowego modułu aparatu, porównując ceny z różnych źródeł, w tym Allegro. Wskazano na ryzyko zakupu używanych części oraz na możliwość zakupu oryginalnych komponentów bezpośrednio od Apple. Użytkownik planuje zamówić nowy aparat, aby uniknąć problemów z demontażem i wymianą soczewek.
REKLAMA