logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Amica EAWM 6102 SL Pralka schemat elektryczny i opór grzałki

Pomarańcza 14 Kwi 2025 11:22 696 19
REKLAMA
  • #1 21518628
    Pomarańcza
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Pralka Amica EAWM 6102 SL, zimna woda.
    Mam pytanie odnośnie sprawdzenia przewodów z grzałki - gdzie mogę znaleźć informacje o schemacie elektrycznym tej pralki (który wtyk to zasilanie grzałki, żeby sprawdzić, czy uszkodzeniu nie uległ kabel zasilający). Jaki opór charakteryzuje sprawną grzałkę?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 21518685
    kaz69
    Poziom 37  
    Posty: 3324
    Pomógł: 391
    Ocena: 538
    Samo uszkodzenie przewodów jest mało realne. Szybciej można spodziewać się uszkodzonej grzałki, która powinna mieć kilkanaście omów. Nie można też wykluczyć sterowania grzałką. Ale to już po pomiarach samej grzałki trzeba się dostać do sterownika.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #3 21518759
    kecajk49
    Poziom 38  
    Posty: 3205
    Pomógł: 499
    Ocena: 883
    Powyżej 20 do 30 Ohmów a nie kilkanaście !
  • #4 21519601
    Kenworth 18
    Poziom 43  
    Posty: 11109
    Pomógł: 2416
    Ocena: 3707
    Od ładnych paru lat producenci już nie udostępniają schematów swoich produktów a tym bardziej, że producentem elektroniki dla Amica jest chiński wykonawca. Zmierz po prostu rezystancję grzałki. Tutaj oryginał: https://czesciagd.pl/grzalka-ntc-amica-102430...Sunc4ceDqCg61aw0XOSNbZKf8AnK1KK3zVpB3E35KJpJB
    Zamiennik: https://north.pl/karta/32007741-grzalka-z-miejscem-na-czujnik-do-pralki,731-AZ-0475.html
  • #5 21520045
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13883
    Pomógł: 2203
    Ocena: 6914
    Kenworth 18 napisał:
    Od ładnych paru lat producenci już nie udostępniają schematów swoich produktów

    Serio ? Autor pytał o schemat elektryczny, te jak najbardziej istnieją i ą dla erwisów dostępne

    Pomarańcza napisał:
    Pralka Amica EAWM 6102 SL, zimna woda.

    Zatem wykonaj pomiar grzałki oraz czujnika NTC w temperturze otoczenia i je tu zamieść. Jesli ine w tym to problem będzie w elektronice.
  • #6 21520981
    Pomarańcza
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Ok, możliwe, że w piątek będę miał czas na pomiar, bo trzeba rozebrać cały front pralki, żeby się w tym modelu do grzałki dostać. Dam znać, co wyjdzie. Jak będzie mniej niż w zakresie, który został podany, to uszkodzona grzałka będzie zdiagnozowana, jak opór będzie w granicy podanego zakresu, to sterowanie będzie problemem. Na razie dziękuję za otrzymaną pomoc.
  • #7 21521035
    Telo
    Serwisant RTV
    Posty: 12960
    Pomógł: 1503
    Ocena: 2329
    Można też przy module zmierzyć na złączu.
    Załączniki:
    • wiring-diagram-f-w-tf.pdf (54.64 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • service-manual-f4-slim-python.pdf (1.85 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #8 21521104
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13883
    Pomógł: 2203
    Ocena: 6914
    Pomarańcza napisał:
    to sterowanie będzie problemem

    Pamiętaj jeszcze o NTC
  • REKLAMA
  • #9 21536251
    RedSheep
    Poziom 7  
    Posty: 14
    Ocena: 6
    Wracam z wieściami.
    Stara grzałka na multimetrze zero Ω. Nowa zamontowana grzałka z nowym czynnikiem (taki zestaw kupiłem), dalej nie grzeje, pranie zimne. Bez względu na program (30°, 40°, 60°). Kable sprawdzone, jest przejście od kostki do kostki. Nowa grzałka pokazuje oporność 34 Ω. Pytanie, teraz zostaje sterowanie?
  • Pomocny post
    #10 21536324
    Telo
    Serwisant RTV
    Posty: 12960
    Pomógł: 1503
    Ocena: 2329
    Jeżeli pobiera wodę i nie grzeje to moduł i zmierzyć co włącza grzałkę może przekaźnik uszkodzony nadpalone styki.
  • #11 21536366
    Kenworth 18
    Poziom 43  
    Posty: 11109
    Pomógł: 2416
    Ocena: 3707
    Po co zakładałeś nowy czujnik temperatury wraz z grzałką? Zmierz rezystancję oryginalnego czujnika temperatury i porównaj z nowym i jeśli rezystancja będzie rozbieżna to tu może tkwić problem.
  • #12 21536410
    RedSheep
    Poziom 7  
    Posty: 14
    Ocena: 6
    Nowa grzałka była w zestawie z nowym czujnikiem i dlatego zostało to wymienione niejako w komplecie. Sprawdzę jeszcze ten czujnik i sprawdzę. Najwyżej zamienię na stary. Nadpalone styki – piszecie o ścieżkach na płytce programatora, w które wchodzi kostka, czy jakiegoś konkretnego elementu?
  • #13 21536496
    Kenworth 18
    Poziom 43  
    Posty: 11109
    Pomógł: 2416
    Ocena: 3707
    Przekaźnik jest na płycie PCB modułu sterującego, ale wpierw sprawdź czujnik temperatury.
  • #14 21536501
    RedSheep
    Poziom 7  
    Posty: 14
    Ocena: 6
    Czujnik zmierzyć jak grzałkę? Jaki odczyt wskazywałby prawidłowe działanie? Jak grzałka > 20?
  • REKLAMA
  • #16 21536847
    RedSheep
    Poziom 7  
    Posty: 14
    Ocena: 6
    Dziękuję za podesłany filmik.
    Z mierzeniem starego czujnika jest problem, bo jak się okazało, żona, uznając stary zestaw za śmieci, wyrzuciła to 🙄 i nie mam jak zmierzyć starego czujnika, żeby mieć porównanie.
    Co radzicie w takiej sytuacji?
  • Pomocny post
    #17 21536909
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 7549
    Pomógł: 718
    Ocena: 1406
    @RedSheep
    Koledzy radzą abyś sprawdził moduł sterowania (główny) a Ty uczepiłeś się czujnika NTC.
  • Pomocny post
    #18 21537299
    Kenworth 18
    Poziom 43  
    Posty: 11109
    Pomógł: 2416
    Ocena: 3707
    cezet napisał:
    @RedSheep
    Koledzy radzą abyś sprawdził moduł sterowania (główny) a Ty uczepiłeś się czujnika NTC.

    A jeśli autor tematu zakupił zamiennik grzałki z nie dedykowanym NTC?
    Autor musi mieć taki czujnik NTC by pralka działała prawidłowo: https://north.pl/karta/32025771-czujnik-temperatury-grzalki-do-pralki,706-XY-2038.html
    Rezystancja w temperaturze 20°C- 12kΩ.
  • Pomocny post
    #19 21539152
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13883
    Pomógł: 2203
    Ocena: 6914
    cezet napisał:
    a Ty uczepiłeś się czujnika NTC.

    Prawidłowo, kupił grzałkę, nie wiadomo z jakiego źródła, z niewiadomo jakim NTC, więc podstawa to zweryfikować, bo jesli będzie niewłaściwy to moduł może odczytać pomiar jako wodę ciepłą i zwyczajnie grzania nie załączyć.
  • #20 21795935
    Pomarańcza
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Problem okazał się bardziej skomplikowany. Sprawdzenie grzałki i czujnika potwierdziło, że działają prawidłowo - sterowanie padło.
    Niestety, nie udało się jej wskrzesić już więcej (wymieniałem już pompę wody brudnej, elektrozamek, łożyska). Przyszedł jej koniec. Poddałem się i zakupiłem nową pralkę. Dziękuję zaangażowanym za okazaną pomoc i cenne wskazówki.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy pralki Amica EAWM 6102 SL i problemu z niedogrzewaniem wody. Autor pytał o schemat elektryczny grzałki oraz wartość jej oporu, aby sprawdzić przewody i element grzewczy. Wskazano, że schematy elektryczne są dostępne dla serwisantów, jednak producenci często ich nie udostępniają, a elektronika pochodzi od chińskiego dostawcy. Opór sprawnej grzałki powinien wynosić około 20-30 Ω. Zalecano pomiar rezystancji grzałki i czujnika NTC temperatury, który ma rezystancję około 12 kΩ w 20°C. Autor wymienił grzałkę i czujnik na nowe, jednak pralka nadal nie grzała wody mimo prawidłowych pomiarów oporu i ciągłości przewodów. Sugerowano sprawdzenie modułu sterującego i przekaźnika na płycie PCB, które mogą mieć nadpalone styki lub usterki. Wskazano, że niewłaściwy czujnik NTC może powodować błędne odczyty temperatury i blokować grzanie. Ostatecznie problem okazał się uszkodzeniem sterowania, co uniemożliwiło naprawę, a autor zdecydował się na zakup nowej pralki.
REKLAMA