logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Zamiennik akumulatora PL 622 640 do lampki rowerowej Sigma – jakie ogniwo wybrać?

Wojo72 19 Kwi 2025 20:48 450 20
  • #1 21524735
    Wojo72
    Poziom 2  
    Posty: 9
    Witam,
    poszukuję akumulatora do lampki rowerowej o symbolu PL 622 640.
    Nie znalazłem nigdzie akumulatora o tym symbolu, czy podpowiecie mi jakiś zamiennik?
    Bateria litowo-polimerowa PL 622640 o pojemności 600 mAh na drewnianym blacie, obok płytki elektronicznej lampki rowerowej.
    Dwa cylindryczne ogniwa akumulatora połączone równolegle żółtą taśmą, z przylutowanymi przewodami, obok fragment płytki elektronicznej i żółta osłona.
    Akumulator litowo-polimerowy z żółtym paskiem ochronnym, obok taśmy mierniczej wskazującej około 3,5 cm szerokości.
    Akumulator litowo-polimerowy PL 622640 600 mAh obok płytki elektronicznej i miarki.
    AI: Jaka jest marka i model Twojej lampki rowerowej?
    Sigma 400
  • #2 21524761
    JacekCz
    Poziom 42  
    Posty: 8670
    Pomógł: 760
    Ocena: 1462
    Proponuję abyś podał wymiary, może coś sie da dobrać.
  • #3 21524771
    Wojo72
    Poziom 2  
    Posty: 9
    >>21524761 Są na zdjęciu, ale mogę zmierzyć suwmiarką.
  • Pomocny post
    #4 21524839
    jarewa
    Poziom 35  
    Posty: 3122
    Pomógł: 228
    Ocena: 519
    symbol to wymiary szerokość 40mm wysokość 26mm grubość 6,2mm, ale nie widać by były uszkodzone co jedynie bms i masz dwa ogniwa
  • #5 21524891
    Wojo72
    Poziom 2  
    Posty: 9
    >>21524839 Nie są uszkodzone, tylko zużyte, mają kilka lat. Lampka jest ok, tylko po prostu krótko trzyma napięcie.
  • #6 21525039
    jarewa
    Poziom 35  
    Posty: 3122
    Pomógł: 228
    Ocena: 519
    Jest problem bo masz 2x pytanie czy to jest szeregowe połączenie ogniw czy równolegle? jakie masz napięcie na kablach po naładowaniu?
  • #7 21525116
    Wojo72
    Poziom 2  
    Posty: 9
    >>21525039 Napięcie będę miał czym zmierzyć dopiero we wtorek.
  • #8 21528143
    Wojo72
    Poziom 2  
    Posty: 9
    >>21525039 Już wiem, 4,8 V

    Dodano po 13 [minutach]:

    >>21525039
    Zbliżenie na akumulator litowo-polimerowy owinięty żółtą taśmą oraz fragment zielonej płytki drukowanej.
  • #9 21528834
    jarewa
    Poziom 35  
    Posty: 3122
    Pomógł: 228
    Ocena: 519
    Taki pomiar ci wyszedł ze nie wiadomo, najlepiej ściągnij delikatnie ten kapton i zobacz jak idą blaszki czy są połączone szeregowo czy równolegle. Ze zdjęcia wygląda jak równolegle 1S ale mogę się mylić bo pomiar napięcia za wysoki powinno być max 4.2V dla ogniw 3.6V i 4.4V dla ogniw 3.8V. Szeregowe 2S to znowu sporo za mało bo powinno być nominał 7.2V max 8.8V.

    Jeżeli to 1S to trzeba kupić całkiem inną szukać gotową pojedynczą z zwiększą pojemnością i grubszą 2x niż pojedyncza w oryginale. Spróbuj odczytać układ ten najbliżej portu usb bo coś producent sknocił.
  • #10 21528994
    gps79
    Poziom 37  
    Posty: 2193
    Pomógł: 495
    Ocena: 794
    Zapewne 2S tragicznie rozładowana. Autor mógłby to proaktywnie sprawdzić. W końcu ma ją u siebie i to on chce naprawić lampkę.
  • #11 21529050
    Wojo72
    Poziom 2  
    Posty: 9
    >>21528834 Tak to wygląda:
    Zbliżenie na akumulator litowo-polimerowy z podłączonym przewodem i płytką elektroniki.
  • #12 21529342
    jarewa
    Poziom 35  
    Posty: 3122
    Pomógł: 228
    Ocena: 519
    Nie to jednak 1S, teraz pytanie to tragicznie przeładowana, czy nietypowe ogniwo. Miałeś podać jaki układ siedzi to powiem co zmierzyć będzie wiadomo na jakie napięcie ustawione.
  • #13 21529351
    Wojo72
    Poziom 2  
    Posty: 9
    >>21529342 O to chodzi?
    Płytka drukowana z elementami elektronicznymi i podłączonymi przewodami, widok z góry.
  • #14 21529384
    jarewa
    Poziom 35  
    Posty: 3122
    Pomógł: 228
    Ocena: 519
    Na pewno dobrze mierzyłeś napięcie? nie da się odczytać oznaczeń z pierwszego układu scalonego koło portu usb?
  • #15 21529429
    Wojo72
    Poziom 2  
    Posty: 9
    >>21529384 Zgadza się, coś popieprzyłem, nie przekracza 4,16 V
  • #18 21529617
    jarewa
    Poziom 35  
    Posty: 3122
    Pomógł: 228
    Ocena: 519
    No nie muszą mieć, aby weszła w obudowę. Ale on ma 2x600mA wiec 1200mA ten co podałeś 800mA wiec trochę za mało co miał, te co podałem syma 1000mA mają lub jak na allegro o ile prawda 1500mA. Może połączyć dwa ogniwa co podałeś 2x800mA ale wątpię by sobie poradził.
  • Pomocny post
    #19 21529640
    modziul
    Poziom 33  
    Posty: 1713
    Pomógł: 244
    Ocena: 446
    jarewa napisał:
    No nie muszą mieć, aby weszła w obudowę. Ale on ma 2x600mA wiec 1200mA ten co podałeś 800mA wiec trochę za mało co miał, te co podałem syma 1000mA mają lub jak na allegro o ile prawda 1500mA. Może połączyć dwa ogniwa co podałeś 2x800mA ale wątpię by sobie poradził.

    To co widać na zdjęciu to symbol pojedynczego akumulatora. Tam są dwa akumulatory po 600mAh połączone równolegle (jak wynika z przekazanych informacji) i oczywiście musi kupić dwie sztuki. Są tańsze 600mAh ale jak już chce wymienić to na akumulatory to o większej pojemności.

    Nie zaryzykował bym kupna tego z Allegro. Jak widzę akumulator wysokoprądowy o tych wymiarach dochodzą do 1000mAh ???
  • Pomocny post
    #20 21529775
    jarewa
    Poziom 35  
    Posty: 3122
    Pomógł: 228
    Ocena: 519
    modziul napisał:
    Jak widzę akumulator wysokoprądowy o tych wymiarach dochodzą do 1000mAh ???


    Zobacz na grubość on stara ma i tak 2x6mm czyli 12mm około
  • #21 21530306
    Wojo72
    Poziom 2  
    Posty: 9
    Dzięki wszystkim za pomoc, teraz powinienem ogarnąć temat.

Podsumowanie tematu

✨ Poszukiwano zamiennika akumulatora o symbolu PL 622 640 do lampki rowerowej Sigma 400. Wymiary ogniwa to około 40x26x6,2 mm. Lampka zawiera dwa ogniwa połączone równolegle, każde o pojemności około 600 mAh, co daje łącznie 1200 mAh. Napięcie nominalne pojedynczego ogniwa to około 3,7 V, a całego zestawu zmierzone napięcie wynosiło około 4,16 V, co wskazuje na pojedynczy szeregowy akumulator (1S) lub równoległe połączenie dwóch ogniw 1S. Zalecano dokładne sprawdzenie połączeń blaszek pod taśmą kaptonową. Proponowano zamienniki o podobnych wymiarach i wyższej pojemności, np. akumulatory do dronów Syma X5 o rozmiarze 952540 i pojemności 1000 mAh, lub inne ogniwa 3,7 V o pojemności od 1000 do 1500 mAh. Podkreślano, że akumulatory muszą mieścić się w obudowie lampki i mieć odpowiednią grubość (około 12 mm dla dwóch ogniw połączonych równolegle). Zalecano unikanie ogniw o zbyt niskiej pojemności (np. 800 mAh) oraz rozważenie zakupu dwóch ogniw do połączenia równoległego. Wskazano również na konieczność uwzględnienia układu BMS i kontrolera ładowania w lampce.
REKLAMA