Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony STR-NX1 - problem ze sterowaniem

17 Gru 2005 00:44 1928 4
  • Poziom 11  
    Witam
    Posiadam ten sprzęt już od dłuższego czasu. Jakiś rok temu pojawił się mały problem z włącznikiem na obudowie. Otóż, gdy naciskałem na power, to raz na jakiś czas zdarzało się wieży zareagować, jakbym wcisnął inny przycisk, tj. taki wywołujący sony-demo. No ale od jakiegoś miesiąca się to nie zdarzyło. Ale za to od paru miesięcy jest jeszcze większy problem. Potencjometr głośności wariuje. Nie wiem jak to opisać, ale może tak:
    Gdy próbuje pogłośnić, to poziom zamiast iść np. 3-4-5, potrafi zrobić tak 3-2-3-4-3. Gdy ściszam, sytuacja wygląda podobnie. Jest to bardzo irytujące. Rozkręcałem wieżę, w środku nie byłą brudna, sam potencjometr był pokryty jakimś smarem, to wolałem nic z nim nie kombinować.
    Jak już dowiedziałem się wcześniej z usenetu, wieża ta posiada sterowanie oparte na rezystancji. Procek odczytuje rezystancję i w ten sposób rozpoznaje wciśnięcie przycisku (chyba, nie znam się najlepiej na elektronice).
    Jako, że potencjometr głośności i włącznik sa najczęściej przeze mnie używane, podejrzewam, że jest to zużycie się styków. O ile z mikroswitchem problemów raczej nie będzie, to co z potencjometrem? Pewnie jakiś specjalny od sonego... Szczerze mówiąc nie mam ochoty zbyt wiele wydawać na tą wieżę, pieniądze wolałbym przepić...
    Zauważyłem, że przy potencjometrze są dwa kondensatory. http://www.promelec.ru/scheme/STR-NX1_3.pdf Strona 7, A10. Nie znam się, ale czy one przypadkiem nie zajmują się jakimś tłumieniem zakłóceń? A jakby wstawić takie o nieco większej pojemności?
    A może w ogóle źle kombinuję, a problem lezy gdzieś indziej? Czy ktoś już spotkał się z taką usterką w sonym?

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Z mikroswitchem to jes do wymiany nie daje pełnego zwarcia tylko wnosi jakąś rezystancję co prcesor rozpoznaje jako inny klawisz funkcji,
    ..co do potenc. wylutować ,rozebrać ,delikatnie rozchylić blaszki w stronę pól stykowych, przeczyścić WD40, skręcić i ma chodzić.
  • Poziom 11  
    Tak, aczkolwiek troszeczke sie boję, że mogę go przy tym uszkodzić - a zakup nowego to 80zł. Najbardziej martwią mnie te 4 blaszki, które mogą się ułamać, albo mogą później np. nie dociskać tego kawałka potencjometru. Btw, wydaje mi się, że tego zabiegu możnaby dokonać bez wylutowywania elementu. Czy są jakieś przeciwskazania?
  • Pomocny post
    Specjalista od sprzętów RTV
    Przeciwskazań nie ma, te blaszki są dosyć mocne i nie musisz wylutowywać go z płyty - śmiało!.
  • Poziom 11  
    Dziękuję wszystkim za pomoc. Po świętach pokombinuję, i jak coś wyjdzie, to napiszę.

Pozdrawiam i wesołych świąt!

Update: zrobiłem i działa :-) Dzięki jeszcze raz!