logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Schemat ideowy zasilania do licznika 3-fazowego – wymagania wspólnoty, moc 35,5 kW

matheoo11 21 Cze 2025 07:24 780 12
REKLAMA
  • #1 21585215
    matheoo11
    Poziom 2  
    Posty: 2
    Witam wszystkich, mam problem po remoncie mieszkania oraz instalacji elektrycznej pod 3-fazowy licznik. Wspólnota mieszkaniowa wysłała mi pismo tekst:
    Dotyczy: wniosku o zgodę na zamontowanie licznika 3-fazowego
    W odpowiedzi na Pana wniosek informujemy, że w celu wyrażenia zgody
    na zamontowanie 3-fazowego licznika elektrycznego prosimy o przedstawienie do uzgodnienia
    schematu ideowego zasilania wraz z propozycją przebudowy rozdzielnicy głównej dostosowanej
    do zwiększonego poboru mocy.
    Zwracamy uwagę, że licznik 3-fazowy prawdopodobnie nie zmieści się w szachcie
    (tak jak obecny). Na montaż nowego licznika w innej lokalizacji (poza szachtem) Zarząd
    Wspólnoty nie wyraża zgody.
    Istniejąca linia zasilająca klatki schodowej jest wykonana z przewodów o przekroju 10 mm²,
    mogących przesyłać moc nie większą niż 28 kW. Pan wnioskuje o moc łączną
    Schemat ideowy zasilania do licznika 3-fazowego – wymagania wspólnoty, moc 35,5 kW równą 35,5 kW.
    W zaistniałej sytuacji pozostali właściciele nie będą mogli uzyskać zgody na zwiększenie mocy.
    W związku z powyższym należy rozważyć zmianę urządzenia do podgrzewania wody
    (generującego największy pobór mocy z wymienionych przez Pana urządzeń – 18 kW) na bojler
    elektryczny.
    Dokumentacja powinna być sporządzona w oparciu o aktualne warunki techniczne, prawo
    budowlane oraz podpisana przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia.
    Po dostarczeniu wyżej wymienionych dokumentów i ich zatwierdzeniu będzie można wystąpić
    do zakładu energetycznego o wydanie warunków technicznych.
    Schemat ideowy zasilania do licznika 3-fazowego – wymagania wspólnoty, moc 35,5 kW

    Zdjęcie rozdzielnicy
    https://obrazki.elektroda.pl/7411759000_1750483236_thumb.jpg[/img][/url] [url=https://obrazki.elektroda.pl/5057389000_1750483240.jpg][img]

    Elektryk mi się wysypał, pojechał za granicę, nie odzywa się. Co mam z tym zrobić? Jak pomoże ktoś, jestem w tym blady. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • #2 21585220
    r103
    Poziom 37  
    Posty: 6226
    Pomógł: 280
    Ocena: 943
    No przecie napisali jasno jak krowa na trawie...

    Instalacja w mieszkaniu gotowa jak widać na zdjęciach - elektryk zrobił to co było zlecone, nie dziwię się że się nie odzywa, choć wypadałoby bo jeszcze pewnie pomiary zostały...

    Pytania dodatkowe:
    1. A ile mieszkań jest w klatce na te 3x10 mm kwadratowe ? Czyli na bezpiecznik 3x40 A ?
  • #3 21585221
    matheoo11
    Poziom 2  
    Posty: 2
    >>21585220 12 mieszkań na jednej klatce.
  • #4 21585222
    r103
    Poziom 37  
    Posty: 6226
    Pomógł: 280
    Ocena: 943
    No to na jedno mieszkanie wypada 10 amperów.
    Cieńko - ale trzeba uwzględnić współczynnik jednoczesności - czyli na każde mieszkanie spokojnie te 4,5 kW umowne wytrzyma.
    No może czasem się wyłącza jak wszyscy na raz włączą czajniki i pralki i akurat woda w bojlerze wystygnie ???

    No ale 35 kW autora tematu to przesada.

    Czy WLZ może tak wygląd - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2660237-2820.html#20683701

    Trzeba czekać na jakąś modernizację. Choć jak reszcie 11 osobom starcza to raczej jej nie będzie prędko... No chyba że autor tematu pokryje koszty to się i zgodzą...
  • REKLAMA
  • #5 21585254
    Ktoś_tam
    Poziom 40  
    Posty: 5320
    Pomógł: 504
    Ocena: 2870
    1. Jesteś pewien że potrzebujesz aż tyle mocy?
    2. Muszę cię zmartwić. Rozdzielnicę masz przygotowaną na połowę mocy o którą wnioskujesz. Aparaty z przypadku, te które powinny mieć większą wartość mają mniejszą, a te które powinny mieć mniejszą wartość mają większą, i to wszystko o kilka wartości.
    3. Remont zaczyna się od strony formalnej, czyli zgody na zwiększenie mocy.
  • #6 21585376
    CYRUS2
    Poziom 43  
    Posty: 17828
    Pomógł: 1231
    Ocena: 3488
    matheoo11 napisał:
    Elektryk mi się wysypał, pojechał za granicę, nie odzywa się. Co mam z tym zrobić? Jak pomoże ktoś, jestem w tym blady.
    W twojej miejscowości jest wielu innych elektryków.
    Spartaczyłeś pismo do wspólnoty, trudno będzie to "odkręcić".
    Cytat:
    Zwracamy uwagę, że licznik 3-fazowy prawdopodobnie nie zmieści się w szachcie (tak jak obecny).
    Na montaż nowego licznika w innej lokalizacji (poza szachtem) Zarząd Wspólnoty nie wyraża zgody.
    Z tego wynika, że zgody na 3f nie dostaniesz- nawet jak będziesz chciał mniej mocy pobierać.

    Ps.licznik należy rozumieć jako - "licznik+zabezpieczenie przedlicznikowe 3f"
  • REKLAMA
  • #7 21585488
    r103
    Poziom 37  
    Posty: 6226
    Pomógł: 280
    Ocena: 943
    No z tym miejscem to trochę chyba pofantazjowali...
    Może zdjęcie ?
  • REKLAMA
  • #8 21585503
    CYRUS2
    Poziom 43  
    Posty: 17828
    Pomógł: 1231
    Ocena: 3488
    r103 napisał:
    No z tym miejscem to trochę chyba pofantazjowali...
    Ale oni decydują.
  • #9 21585609
    bartekfigura
    Poziom 30  
    Posty: 1294
    Pomógł: 112
    Ocena: 521
    Licznik najprawdopodobniej trzeba będzie zamontować w piwnicy w pobliżu tablicy głównej budynku i pociągnąć do mieszkania w szachcie swoją dedykowaną linię WLZ tak aby nie obciążać dodatkowo już istniejącej. Ja bym poszedł z tym pismem do ZE niech wypowie się gość który opracowuje warunki. A jeśli chodzi o wspólnotę to Wspólnota to jedynie może się czepiać o prace na częściach wspólnych należy ich poinformować i tyle.
  • #10 21585621
    elpapiotr
    Specjalista elektryk
    Posty: 12201
    Pomógł: 1015
    Ocena: 3520
    bartekfigura napisał:
    ...Ja bym poszedł z tym pismem do ZE niech wypowie się gość który opracowuje warunki. A jeśli chodzi o wspólnotę to Wspólnota to jedynie może się czepiać o prace na częściach wspólnych należy ich poinformować i tyle.
    Tak, tylko że bez zarządcy/właściciela tego budynku ZE niewiele może, bo to właśnie wspomniany zarząd zna, a przynajmniej powinien znać moc (obliczeniową moc szczytową) WLZ budynku.
    I w takim przypadku ZE wymaga zgody zarządcy na zwiększenie mocy i obciążenia w zasobach budynku. To samo dotyczy lokalizacji układu pomiarowego.
  • #11 21585913
    Madrik
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 12511
    Pomógł: 623
    Ocena: 1181
    W takim wypadku, należałoby zwrócić się o zgodę na wykonanie osobnego WLZ do mieszkania autora, z rozdzielnicy głównej budynku.
    Marne na to widzę szanse, bo to naprawdę grubszy remoncik w częściach wspólnych.
    Ale innej opcji na dojście do celu nie widzę.

    Poza ograniczeniem ambicji do możliwości instalacji i przydziału mocy i pozostaniu przy zasilaniu jednofazowym.
    Wymiana dwóch "nadmiarówek" na jednopolowe i zaślepienie pustych miejsc nie jest problemem. Instalację trójfazową, jeżeli już jest położona, da się wykorzystać.
    Problem jest, jeżeli autor już sobie kupił te potężne kombajny... Ale OLX może pomóc jak w sklepie nie przyjmą zwrotu.
    Jeżeli jeszcze nie kupił, musi po prostu rozejrzeć się za innymi modelami.
  • #12 21585984
    kortyleski
    Poziom 43  
    Posty: 12265
    Pomógł: 957
    Ocena: 3848
    Madrik napisał:
    W takim wypadku, należałoby zwrócić się o zgodę na wykonanie osobnego WLZ do mieszkania autora, z rozdzielnicy głównej budynku.
    Marne na to widzę szanse, bo to naprawdę grubszy remoncik w częściach wspólnych.

    Pełna racja poza tymi marnymi szansami. Jest to jak najbardziej wykonalne tylko nie sposobem autora. Trzeba zatrudnić elektryka niestety. Tylko nie takiego "od kafelek" a prawdziwego. Który ogarnie wszystko od a do z. Papierologie ze wspólnotą, z ZE. I wykona. niestety raczej w tysiącu się nie zamknie taka usługa. A raczej powyżej 10 tysi
  • #13 21586032
    CYRUS2
    Poziom 43  
    Posty: 17828
    Pomógł: 1231
    Ocena: 3488
    matheoo11 napisał:
    Elektryk mi się wysypał, pojechał za granicę, nie odzywa się.
    Czy te elektryk który wykonał tą instalacje tego nie wiedział ?
    Że 35kW to 50 A na jedną fazę.
    wspólnota napisał:
    W związku z powyższym należy rozważyć zmianę urządzenia do podgrzewania wody
    (generującego największy pobór mocy z wymienionych przez Pana urządzeń – 18 kW) na bojler
    elektryczny.
    Odpowiedź wspólnoty jest ok.
    Nie jest negatywna.
    kortyleski napisał:
    Jest to jak najbardziej wykonalne tylko nie sposobem autora.
    wspolnota napisał:
    Dokumentacja powinna być sporządzona w oparciu o aktualne warunki techniczne, prawo
    budowlane oraz podpisana przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia.

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono problem związany z montażem licznika 3-fazowego o mocy 35,5 kW w mieszkaniu po remoncie, gdzie wspólnota mieszkaniowa wymaga przedstawienia schematu ideowego zasilania oraz przebudowy rozdzielnicy głównej dostosowanej do zwiększonego poboru mocy. Istniejąca linia zasilająca klatki schodowej wykonana jest przewodami 3x10 mm², co ogranicza moc do około 28 kW, a na jedną fazę przypada około 10 A przy 12 mieszkaniach na klatce, co przekłada się na około 4,5 kW na mieszkanie przy uwzględnieniu współczynnika jednoczesności. Zgłoszona moc 35,5 kW jest znacznie wyższa niż obecne możliwości instalacji i wymaga formalnej zgody wspólnoty oraz zarządcy budynku. Licznik 3-fazowy prawdopodobnie nie zmieści się w dotychczasowym szachcie, a wspólnota nie zgadza się na jego montaż w innej lokalizacji. Proponowane rozwiązania to montaż licznika i zabezpieczeń w piwnicy przy tablicy głównej budynku oraz poprowadzenie dedykowanej linii WLZ do mieszkania, co jednak wiąże się z koniecznością zgody wspólnoty i znacznych prac modernizacyjnych w częściach wspólnych. Konieczne jest zatrudnienie wykwalifikowanego elektryka, który zajmie się formalnościami i wykonaniem instalacji. Wskazano, że obecna rozdzielnica jest niedostosowana do wymaganej mocy, a instalacja elektryczna powinna być zweryfikowana pod kątem zabezpieczeń i parametrów. W przypadku braku zgody na zwiększenie mocy pozostaje opcja zasilania jednofazowego z odpowiednią adaptacją rozdzielnicy.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA