Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak obsłużyć panel dotykowy z wyjściami typu X+ X- Y+ Y-

al555 18 Dec 2005 17:07 6724 11
    al555
    Level 20  
    Witam,
    niektóre wyświetlacze mają wbudowany kontroler panelu dotykowego np. TSC2046 (TI) ale niektóre niestety nie :-(
    Czy to jest panel analogowy ( rezystancyjny?) - jest inna metoda obsłużenia takiego panelu niż kupno gotowego kontrolera?? (z ATmega128).

A może ktoś zna jakiś w miarę dostępny (w Polsce) kontroler ?

Będę wdzięczny za pomoc ...
    crazy_phisic
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Wystarczy przetwornik ADC i pomiar napięcia na osiach X i Y ;) robisz zwykły dzielnik i smiga...
    Code:

$regfile = "m16def.dat"
    $crystal = 16000000
    Config Graphlcd = 128 * 128 , Dataport = Portb , Controlport = Portd , Ce = 4 , Cd = 5 , Wr = 2 , Rd = 3 , Reset = 6 , Fs = 7 , Mode = 8
    Dim X As Word
    Dim Y As Word

Config Adc = Single , Prescaler = Auto , Reference = Avcc
    Start Adc

Cls
    Cursor Off

Do
    X = Getadc(2)
    Y = Getadc(3)
    Locate 10 , 1 : Lcd X
    Locate 12 , 1 : Lcd Y
    Waitms 250
    Loop

U mnie w zupełności do testów wystarczyło ;)
    elektryk
    Level 42  
    Możesz poszukać u TI, mają gotowe scalaki do takich ekranów które się obsługuje przez SPI. A jeśli chcesz to robić ręcznie to takie ekrany się obsługuje w następujący sposób. Polaryzujesz dwie przeciwległe elektrody na różne potencjały a z jednej z dwóch pozostały odczytujesz napięcie. Następnie zmieniasz polaryzowane elektrody i odczytujesz napięcie z jednej z dwóch pozostałych. Jeśli dobrze to przemyślisz możesz wykorzystać piny ADC w mikrokontrolerze na czas odczytu ustawiając jedne jako wyjscia logiczne i polaryzując je przeciwnie, jedno z pozostały na pomiar ADC, a drugie w stan wysokiem impedancji (wtedy wystarczają 2 piny i/o i 2 piny analogowe).
    Augustyn
    Level 11  
    Witam!!!
    mam problem z panelem dotykowym - kupiłem niedawno taki z wyświetlaczem graficznym 240x64 i zamierzam sie za niego zabrać ALE jeszcze nie wiem jak. ten panel ma tylko 4 wyprowadzenia. podejrzewam ze to matryca rezystancyjna ale jestem pewien bo pierwszy raz mam styczność z takimi panelami. Prosze o jakieś wskazówki dotyczące podłączenia do uC i obsługi programowej w C lub Bascomie
    elektryk
    Level 42  
    No przecież napisałem wyżej jak to działa i jak obsłużyć.
    morph13
    Level 25  
    W ofercie Analog-a jest specjalnie do tego przeznaczony scalak. Odczytujesz z niego tylko dane cyfrowe o położeniu "punktu nacisku" dodatkowo dostępny jako sample.
    MarasTej
    Level 11  
    Mógłby ktoś zamieścić schemacik jak podłączyć taki panel do chociażby atmego8. Z góry dziękuję :)
    dj_max84
    Level 13  
    witam
    czy to mozliwe ze sa tylko 2 przewody do odczytu panelu dotykowego? mam wyswietlacz ze starego blackberry 5820 ale nigdzie nie moge znalezc zadnej specyfikacji. na pewno jest to panel dotykowy i na zewnatrz wychodza tylko 2 przewody chyba ze sa jakies ukryte polaczenia pod plytka
    co o tym sadzicie??
    pozdrawiam
    Bigfoot
    Level 25  
    Pewnie to sa przewodu nie do samego panela ale do jego interfejsu, jakis I2C czy SPI na przyklad.
    BF
    thorin00
    Level 14  
    witam
    ja do obsugi panela dotykowego uzywam takiej oto proceduru:

Code:
    $regfile = "m32def.dat"

$crystal = 7372800
    $hwstack = 64
    $swstack = 32
    $framesize = 64
    Config Graphlcd = 240 * 128 , Dataport = Portc , Controlport = Portd , Ce = 2 , Cd = 3 , Wr = 0 , Rd = 1 , Reset = 4 , Fs = 5 , Mode = 8
    Dim X As Word
    Dim Y As Word
    Config Adc = Single , Prescaler = Auto , Reference = Avcc
    Enable Interrupts
    Start Adc
    Cls
    Cursor Off
    Do
    Config Pina.0 = Output
    Config Pina.2 = Output
    Set Porta.0
    Reset Porta.2