logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] NAD C372 – wysoki DC na wyjściu lewej końcówki, brak reakcji przekaźnika, bias 5V

stachkow57 23 Sie 2025 17:53 180 2
REKLAMA
  • #1 21642434
    stachkow57
    Poziom 2  
    Posty: 2
    Wzmacniacz NAD C372 nie uruchamia się — po włączeniu zasilania nie chcą zadziałać przekaźniki zabezpieczające głośniki (świeci czerwona dioda). Z moich pomiarów wynika, że jest coś nie tak z lewą końcówką mocy — napięcie stałe na wyjściu przed przekaźnikiem jest za wysokie, ok. 15 V; prąd spoczynkowy na poziomie 2,6 mV (powinno być 5–6 mV) i nie da się regulować VR303 (TP301 a TP302); "bias" ok. 5 V, a powinno być 0 ÷ -3 V (TP303 a TP304). W prawej końcówce wszystkie pomiary są prawidłowe. Usterka zdarzyła się zaraz po wymianie w obu kanałach rezystorów regulacyjnych prądu spoczynkowego VR303 i "Bias" VR302; wróciłem od razu do starych, ale nic to nie zmieniło.
    Proszę o pomoc, gdzie szukać przyczyny?
    W załączniku zamieściłem instrukcję serwisową.
    AI: Czy sprawdzałeś tranzystory końcowe, sterujące oraz elementy bierne (rezystory, diody, kondensatory) w lewej końcówce mocy pod kątem uszkodzeń (przebicia, przerwy, zwarcia)?
    Tranzystory końcowe sprawne, brak uszkodzeń.
    Załączniki:
    • nad_c372_amplifier (1).pdf (1.56 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 21642464
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Widzę VR301 i 302.
    Gdzie jest 303.
    Sprawdź czy przy tych wymianach nie uszkodziłeś może ścieżki.
    Sprawdź omomierzem. Czasem pęknięć nie widać.
  • #3 21642521
    stachkow57
    Poziom 2  
    Posty: 2
    Znalazłem zwarcie, które powstało przy moim lutowaniu. Teraz wszystko działa.
REKLAMA