logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Nokia 3?10 (może 3310/3410) – nie ładuje, miga ekran, reakcja tylko na baterię i ładowarkę

pjoter_tech 29 Sie 2025 21:11 342 8
  • #1 21648197
    pjoter_tech
    Poziom 2  
    Posty: 11
    Mam pewien problem z Nokią 3?10. Dlaczego napisałem "3?10"? Bo, sądząc po płycie głównej, jest to Nokia 3410, po obudowie Nokia 3310 z roku 2000, a po IMEI Nokia 10p. Jak chcę ją ładować, to kiedyś buczała, a teraz po prostu, gdy w animacji ładowania jest 1 kreska, miga i tak ciągle; a gdy chcę ją włączyć pod ładowarką, ekran mignie na czarno i się wyłącza. Bez ładowarki totalnie brak reakcji, bateria kupiona ok. 2 lata temu, w innej 3310 działa, ale w tej nie. Za pomoc serdecznie dziękuję :)
    AI: Czy próbowałeś ładować telefon inną ładowarką lub innym kablem? Jeśli tak, czy objawy były takie same?
    Tak, próbowałem. Objawy takie same.
    AI: Czy telefon był kiedyś zalany, upadł albo był naprawiany (np. wymiana płyty głównej, jakieś lutowanie)?
    Niestety nie wiem, kilka lat leżał w szafie, a telefon nie należał do mnie.
  • Pomocny post
    #2 21648260
    Vortex1987
    Poziom 26  
    Posty: 1574
    Pomógł: 106
    Ocena: 219
    Do wgrania oprogramowanie
  • #3 21648266
    pjoter_tech
    Poziom 2  
    Posty: 11
    >>21648260 Tylko że chciałbym odzyskać dane, a tak to, jeśli dobrze wiem, strata danych.
  • #4 21648301
    staś pytalski
    Poziom 41  
    Posty: 7074
    Pomógł: 758
    Ocena: 1430
    To czy to 3310/30 czy 3410 to właściwie drugorzędną sprawa.
    Nasuwają mi się inne pytania. Nic nie wiemy o historii telefonu. Po ponad 20 latach od jego premiery mogło się tam wiele zadziac.
    Może był zalany, może upadł.
    Jaka tam jest bateria? Jakie jest napięcie baterii? Jest napięcie na stykach baterii po podłączeniu ładowarki? Może złamał się jakiś styk od baterii, a może styki skorodowały zaśniedziały. Bateria nim ruszy ładowanie też czasami potrzebuje czasu. 2 letnia niewiadomo ile leżała nim do Ciebie dotarła. Nie wiem czym ładuesz telefon, ładowarką oryginalną, czy może kabelkiem USB przez laptopa. Mając ładowarkę oryginalna to jaki jej model?
    Rozkręciłeś i obejrzałeś jak wygląda w środku?
  • #5 21648307
    pjoter_tech
    Poziom 2  
    Posty: 11
    >>21648301 Bateria to jakiś MaxPower z Allegro, wcześniej był jakiś Forever (czy jakoś tak, nie pamiętam nazwy firmy). Możliwe, że Forever wylał, ale żadnych takich śladów nie widziałem. Napięcie baterii to 3,6–3,7 V, napięć na stykach nie mam, nie złamał się żaden styk i nie skorodowały ani nie zaśniedziały. Ładuję ładowarką oryginalną, tym wielkim klocem (ACP-7E) i tą mniejszą (modelu nie znam i nie mam pod ręką). Rozkręciłem Nokię i przypomina płytę z 3410, ale wygląda normalnie. Ładowarki normalnie działają na innej 3310. I wcześniej na tym kleju(?) na którym są metalowe blaszki od kontaktowania z klawiaturą na PCB był jakiś brązowy brud.
  • #6 21648463
    staś pytalski
    Poziom 41  
    Posty: 7074
    Pomógł: 758
    Ocena: 1430
    Te 3,6V to mierzyłeś miernikiem czy z naklejki na baterii odczytałeś?
    Podmień baterię, oryginalna ACP-7E to dobra ładowarka do tego modelu.
  • #7 21648591
    pjoter_tech
    Poziom 2  
    Posty: 11
    >>21648463 Mierzyłem miernikiem, 3,6 V, na naklejce jest 3,7 V. I spróbuję z tą podmianą, bo mam (chyba) oryginalną baterię z innej Nokii

    Dodano po 19 [minuty]:

    >>21648591 Update: raz mignęła i już nie reagowała. Po podmianie baterii z (chyba) oryginalnej na Maxpowera już było tak, jak opisywałem, i Nokia z ładowarką dziwnie bzyczały

    Dodano po 1 [godziny] 6 [minuty]:

    >>21648591 Są tu zdjęcia, gdyby ktoś chciał
    Załączniki:
    • Nokia 3?10 (może 3310/3410) – nie ładuje, miga ekran, reakcja tylko na baterię i ładowarkę 20250830_135843.jpg (3.15 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Nokia 3?10 (może 3310/3410) – nie ładuje, miga ekran, reakcja tylko na baterię i ładowarkę 20250830_135846.jpg (3.57 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Nokia 3?10 (może 3310/3410) – nie ładuje, miga ekran, reakcja tylko na baterię i ładowarkę 20250830_135849.jpg (3.45 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Nokia 3?10 (może 3310/3410) – nie ładuje, miga ekran, reakcja tylko na baterię i ładowarkę 20250830_135901.jpg (3.25 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Nokia 3?10 (może 3310/3410) – nie ładuje, miga ekran, reakcja tylko na baterię i ładowarkę 20250830_135904.jpg (3.38 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Nokia 3?10 (może 3310/3410) – nie ładuje, miga ekran, reakcja tylko na baterię i ładowarkę 20250830_135907.jpg (3.05 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • Pomocny post
    #8 21648890
    Vortex1987
    Poziom 26  
    Posty: 1574
    Pomógł: 106
    Ocena: 219
    Odpuść sobie ten telefon. Objawy wskazują na uszkodzony ten układ który Ci zaznaczyłem tzw. CCONT odpowiada za ładowanie i zasilanie całego telefonu. Jest on lutowany w technologii BGA. Naprawa nieopłacalna bo nikt za parę groszy nie będzie nad tym siedział. Taniej będzie kupić używaną płytę sprawną albo cały sprawny telefon bo jakoś specjalnie drogie. Widać też że telefon był zalany a to już całkiem go skreśla.
    Płyta główna starego telefonu z zaznaczonym układem CCONT odpowiedzialnym za zasilanie i ładowanie.
  • #9 21753127
    pjoter_tech
    Poziom 2  
    Posty: 11
    Problem rozwiązał użytkownik Vortex1987. Okazało się, że Nokia została zalana

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczy telefonu Nokia o niejasnej identyfikacji modelu (płyta główna z 3410, obudowa z 3310, IMEI wskazuje na Nokia 10p), który nie ładuje się prawidłowo. Objawy to migający ekran podczas ładowania, brak reakcji bez ładowarki oraz buczenie przy podłączaniu. Bateria używana to zamiennik MaxPower, wcześniej Forever, z napięciem około 3,6–3,7 V mierzone multimetr. Ładowanie odbywa się oryginalną ładowarką ACP-7E oraz inną mniejszą, objawy nie zmieniają się przy zmianie kabla czy ładowarki. Po rozkręceniu telefonu nie stwierdzono uszkodzeń mechanicznych ani korozji styków, jednak zauważono brązowy osad na kleju przy stykach klawiatury. Wskazano, że problemem może być uszkodzony układ CCONT odpowiedzialny za ładowanie i zasilanie, lutowany w technologii BGA, co czyni naprawę nieopłacalną. Ostatecznie potwierdzono, że telefon był zalany, co jest przyczyną awarii. Zalecane jest zastąpienie płyty głównej lub zakup używanego, sprawnego telefonu zamiast kosztownej naprawy.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA