logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak odczytać wartość rezystora bezpiecznikowego (płyta lc-cm6862-p)

witian 16 Lis 2025 02:25 585 16
REKLAMA
  • #1 21752714
    witian
    Poziom 10  
    Posty: 81
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    Witam proszę o pomoc w odczytaniu wartości tego rezystora bezpiecznikowego
    pierwsze zdjęcie ukazuje uszkodzony na mojej płycie a 2 to zdjęcie z internetu, płyta ta sama a kod jak by inny 2 czerwone paski.
    Uszkodzony rezystor bezpiecznikowy z kolorowymi paskami na płytce drukowanej
    Rezystor bezpiecznikowy na płytce PCB z paskami: szary, czerwony, czarny, srebrny.
  • REKLAMA
  • #2 21752726
    elktrod
    Poziom 41  
    Posty: 5196
    Pomógł: 765
    Ocena: 1353
    Niektórych rezystorów z 5 paskami nie sposób odczytać bo nie pasują do żadnych wzorców i dekoderów tak jak tutaj miałem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic4151174.html
    Dobrze, że urządzenie sprawne i zmierzyłem... :)
    Literatura podaje, że kolory liczy się tak, że ostatni jest ten co najdalej oddalony od pozostałych, więc tu pasuje kolejność: czerwony, szary czarny, srebrny i przy opcji 5 paskowej jak zignoruję ostatni wychodzi 2,8 Ohm a przy opcji 4 paskowej 28 Ohm.
    Ale jak to bezpiecznik to zawsze skłaniam się ku mniejszej oporności...
    Kalkulator kodu kolorów rezystora ustawiony na 4 paski z wynikiem 28 omów ±10% Kalkulator rezystora z kolorami: czerwony, szary, czarny, srebrny, biały
    Kolory to rzecz indywidualna wzroku, oświetlenia, monitora itd itp...
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #3 21752730
    rb401
    Poziom 39  
    Posty: 3002
    Pomógł: 750
    Ocena: 984
    Twój opornik wygląda na 20Ω a ten z internetu na 22Ω.
    W tym zastosowaniu jest to nieznacząca różnica.
    Przy wymianie istotny jest wymiar i to by był to na pewno typ bezpiecznikowy.

    Ten dodatkowy czarny pasek (u Ciebie na zdjęciu jest na dole, na internetowym zdjęciu od góry), sprawiający nieraz problemy z odczytaniem, nie koduje wartości oporu a jedynie jest oznaczeniem producenta jakieś specyficznej cechy np. opornika bezindukcyjnego.
    Czyli na tych dwóch przykładach wartość oporu jest kodowana jak najbardziej normalnie czteropaskowo i do odczytu oporności ignorujemy ten skrajny czarny pasek.


    @witian
    Spójrz też na ten wątek:

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3887402.html

    Kwestia spalonego opornika może nie być sednem problemu z Twoją płytką.
  • #4 21755928
    witian
    Poziom 10  
    Posty: 81
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    Dziękuje za powyższe odpowiedzi wymieniłem wszystkie elektrolity oraz ten rezystor bezpiecznikowy ekspres uruchomił się kilka razy lecz ponownie uszkodziło rezystor, przeglądając podany wcześniej wątek sprawdziłem też diodę D9 ona ma oznaczenie EM 520 w trybie diody daje odczyt 1,2 v inne diody mają 0.500 v i czy taka wartość dla tej diody będzie prawidłowa?
  • REKLAMA
  • #5 21755934
    elktrod
    Poziom 41  
    Posty: 5196
    Pomógł: 765
    Ocena: 1353
    Chcesz dalej pomocy to załącz wyraźne i prostopadłe zdjęcia obu stron płytki bo nie wiemy jaką funkcję pełni ta dioda...
    Jeżeli jest bypasem dla przekaźnika to nie ma znaczenia odczyt przewodzenia.. Jak masz inne kondensatory to także podmień gdy są czytelne ich wartości...
  • #6 21755976
    witian
    Poziom 10  
    Posty: 81
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    Płytka drukowana LC-CM6862-P z elementami elektronicznymi, w tym przekaźnikiem.Zbliżenie na dolną stronę zielonej płytki PCB z elementami elektronicznymi
  • #7 21755986
    elktrod
    Poziom 41  
    Posty: 5196
    Pomógł: 765
    Ocena: 1353
    Jaką wartość ma Cx1 - podmieniłby go także do kompletu...
    Jakie oznaczenie posiada układ 8 (7) nóżkowy IC 1_1 ? Nie ma odprysku?
    Jakie znaczenie posiada układ U1 chyba (nieczytelny) 6 (5) nóżkowy?
    Jakie oznaczenia posiadają tranzystory Q1 Q2 i inne np ten nad napisem MOTO?
  • REKLAMA
  • #8 21756483
    rb401
    Poziom 39  
    Posty: 3002
    Pomógł: 750
    Ocena: 984
    witian napisał:
    sprawdziłem też diodę D9 ona ma oznaczenie EM 520 w trybie diody daje odczyt 1,2 v inne diody mają 0.500 v i czy taka wartość dla tej diody będzie prawidłowa?


    Ten typ diody ma w parametrach spadek maksymalny 1,15V przy prądzie 1A. Miernik w trybie testu diod używa dużo mniejszego prądu niż 1A dlatego odczyt powinien być właśnie sporo poniżej wolta, podobnie do innych, które mierzyłeś.
    Czyli ewidentnie ta dioda jest niesprawna.

    witian napisał:
    ekspres uruchomił się kilka razy


    To by mogło oznaczać że układ scalony nie jest spalony. Czyli dość pozytywnie.


    elktrod napisał:
    Chcesz dalej pomocy to załącz wyraźne i prostopadłe zdjęcia obu stron płytki bo nie wiemy jaką funkcję pełni ta dioda...


    Wygląda na to że ta dioda pracuje jako prostownik jednopołówkowy. Coś takiego:

    Schemat prostownika jednopołówkowego z diodą D9 i kondensatorem EC1

    Ponieważ jest już ewidentnie uszkodzona (nienormalne napięcie przewodzenia w teście na mierniku) to według mnie jest też prawdopodobne że dostaje przebicie w kierunku wstecznym (np. po nagrzaniu) i efekt jest taki że kondensator EC1 dostaje przemienne napięcie i się uszkadza, Rx się przepala itd. .
    Czyli bez wymiany diody D9 na jakąś sprawną np. 1N4007 i sprawdzeniu EC1 nie ma sensu włączać płytki do sieci.
  • #9 21756643
    elktrod
    Poziom 41  
    Posty: 5196
    Pomógł: 765
    Ocena: 1353
    Teraz już wiemy....
    Załączniki:
    • Jak odczytać wartość rezystora bezpiecznikowego (płyta lc-cm6862-p) PCB Obudowa T73A przekaźnika HJR-3FF-S-H 12VDC.jpg (284.06 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Jak odczytać wartość rezystora bezpiecznikowego (płyta lc-cm6862-p) PCB Płytka.jpg (427.48 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #10 21757681
    witian
    Poziom 10  
    Posty: 81
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    Zanim przystąpiłem do spisywania oznaczeń elementów, bo musiałbym czymś zmyć ten lakier ochronny, podmieniłem ponownie wszystkie elektrolity, rezystor, łącznie z CX1 na razie wszystko działa. Podmienię jeszcze te diodę zapobiegawczo, aby znów coś się nie upaliło.
  • #11 21757682
    elktrod
    Poziom 41  
    Posty: 5196
    Pomógł: 765
    Ocena: 1353
    Mnie ciekawi czy te nazwy elementów o które prosiłem w poście #7 są czytelne bo w zalinkowanym temacie z postu #3 https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3887402.html nie były czytelne a to się może przydać potomnym skoro temat naprawy tej płytki się tu częściej pojawia...
  • #12 21757687
    witian
    Poziom 10  
    Posty: 81
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    >>21757682 Dobrze tematu nie zamykamy, a ja w weekend postaram się podać nazwy tych komponentów.
  • #13 21759360
    witian
    Poziom 10  
    Posty: 81
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    elktrod napisał:
    Jaką wartość ma Cx1 - podmieniłby go także do kompletu...
    Jakie oznaczenie posiada układ 8 (7) nóżkowy IC 1_1 ? Nie ma odprysku?
    Jakie znaczenie posiada układ U1 chyba (nieczytelny) 6 (5) nóżkowy?
    Jakie oznaczenia posiadają tranzystory Q1 Q2 i inne np ten nad napisem MOTO?


    CX1 wartość 100NF 275 VAC
    IC 1_1 Niestety nieczytelny
    U1 - HL-05 -
    Q1 I Q2 - J3Y
    Rezystor nad napisem moto 2A80EW (M049)
    D6 I D7 S1MF
    Reszta nieczytelna.
  • #14 21759804
    witian
    Poziom 10  
    Posty: 81
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    rb401 napisał:
    Czyli bez wymiany diody D9 na jakąś sprawną np. 1N4007 i sprawdzeniu EC1 nie ma sensu włączać płytki do sieci

    czy mogę zastosować diodę UF4007 Mic znalazłem taką tht w swoich zasobach. I mam pytanie czy ona nie będzie za słaba bo ta EM520 bo w karcie katalogowej jest informacja - Maksymalne szczytowe napięcie wsteczne: 2000 V ?
  • #15 21759818
    elktrod
    Poziom 41  
    Posty: 5196
    Pomógł: 765
    Ocena: 1353
    Możesz wstawić jak rb401 napisał każdą diodę prostowniczą 1 Amper, pomimo niezgodności innych parametrów... Gdy masz wszystkie nowe elementy z tego schematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic4153323.html#21759818#gallery-7 to przy tej diodzie jaka planujesz wstawić nic już nie powinno się dziać. ale jak nadal będziesz miał taki objaw to znaczy, że coś innego dalej obciąża Twój układ zasilacza...
    Stąd pytałem o te nazwy ale jak są nieznane to ciężko będzie znaleźć zamiennik i naprawiać do końca.. Nic nie jest wieczne jak ja to określam...
    A w tym linku jaki Ci ktoś wcześniej podał okazało się finalnie, że bez nazw to do wymiany jest cały moduł: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3887402.html#19982211
    Chociaż uważam, że dobry elektronik poradziłby sobie ze znalezieniem zamiennika tej przetwornicy o ile jest to przetwornica? Ciekawy jestem czy są dostępne w sprzedaży takie moduły w całości?
  • #16 21760458
    rb401
    Poziom 39  
    Posty: 3002
    Pomógł: 750
    Ocena: 984
    witian napisał:
    I mam pytanie czy ona nie będzie za słaba bo ta EM520 bo w karcie katal
    ogowej jest informacja - Maksymalne szczytowe napięcie wsteczne: 2000 V ?


    W takim klasycznym układzie prostownika jednopołówkowego jak ten na płytce, maksymalne napięcie wsteczne na diodzie dla napięcia sieci 230V, wynosi ok. 650V (czyli napięcie międzyszczytowe). Czyli diody z maksymalnym napięciem wstecznym 1000V są ok i mają spory margines. Zresztą właśnie takie jak 1N4007 czy UF4007 są szeroko stosowane właśnie w tej konfiguracji w różnych urządzeniach jak małe zasilacze, żarówki ledowe itd. . Diody na więcej niż 1000V są rzadkością.
    Jak akurat masz UF4007 to załóż.

    elktrod napisał:
    ale jak nadal będziesz miał taki objaw to znaczy, że coś innego dalej obciąża Twój układ zasilacza...


    Zauważ że opornik pomiędzy plusami elektrolitów ma 3,3kΩ. I nawet czyste zwarcie na przetwornicy (lub na drugim elektrolicie) spowoduje spalenie tego opornika a nie RX, który ma relatywnie małą oporność w tym obwodzie. Czyli przetwornicy bym w tej chwili nie rozważał, tym bardziej że kolega witian napisał że po podmianie RX urządzenie działało jakiś czas.

    A co do spalenia opornika RX to przyczyną może być tylko awaria diody D9 lub kondensatora EC1 (lub obydwu jeśli przebicie diody uszkodzi EC1). Tak samo nieistotny dla ustalenia usterki jest stan kondensatora Cx i warystora, bo nie są w stanie upalić RX a jedynie spalić bezpiecznik F1. A spalenia F1 kolega witian nie zgłaszał.
  • #17 21760470
    elktrod
    Poziom 41  
    Posty: 5196
    Pomógł: 765
    Ocena: 1353
    @rb401 Dziękuję bardzo za szczegółową analizę! Dopisałem te wartości dla potomności do Twojego schematu:
    Zdjęcia płytki PCB z przekaźnikiem i schematem obwodu z opisanymi komponentami

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy odczytania wartości rezystora bezpiecznikowego na płycie LC-CM6862-P. Rezystor ma oznaczenia kolorowe, które są trudne do jednoznacznego odczytu ze względu na dodatkowy czarny pasek, który nie koduje wartości oporu, lecz cechę producenta (np. opornik bezindukcyjny). Wartość rezystora szacowana jest na około 20–22 Ω, co jest wystarczające do zastosowania w układzie. Po wymianie rezystora i elektrolitów urządzenie uruchomiło się, jednak rezystor ponownie uległ uszkodzeniu. Analiza wskazała na uszkodzoną diodę D9 (oznaczenie EM 520) o nienormalnym spadku napięcia przewodzenia (1,2 V zamiast około 0,5 V), co może powodować przebicie i uszkodzenie kondensatora EC1 oraz przepalanie rezystora. Zalecana jest wymiana diody na typ prostowniczy 1A, np. 1N4007 lub UF4007, które mają odpowiednie parametry napięcia wstecznego (ok. 1000 V) i są powszechnie stosowane w układach prostowniczych jednopołówkowych. Wymiana wszystkich uszkodzonych elementów pozwoliła na poprawne działanie urządzenia. Dodatkowo podano oznaczenia innych elementów na płycie: kondensator CX1 100nF 275 VAC, tranzystory Q1 i Q2 typu J3Y, diody D6 i D7 typu S1MF, rezystor 2A80EW (M049). Wskazano, że bez pełnej identyfikacji elementów trudno jest znaleźć zamienniki i w pełni naprawić moduł, który może być przetwornicą.
REKLAMA