Witajcie. Mam sporo pozostałości po kolumnach różnego typu, a dokładniej wiele zdekompletowanych zwrotnic. Chcę z nich zmontować zwrotnicę i tutaj jest zasadnicze pytanie:
-czy można łączyć cewki żeby zmienić ich indukcyjność? a właściwie na ile jest to niekorzystne z punktu widzenia akustyki? Zmienia się ich rezystancja itd ale czy ma to wpływ na "dźwięk", czy jest to obojętne czy ma znaczenie?
Nie chcę kupować cewek konkretnie potrzebnych wartości jeśli można użyć coś co już mam a jedynie przez łączenie ich dopasować wartości.
A może odwinąć kilka zwojów żeby osiągnąć właściwą indukcyjność? może to lepsze rozwiązanie niż łączenie chociaż nieodwracalnie zmienia charakterystykę cewki.
-czy można łączyć cewki żeby zmienić ich indukcyjność? a właściwie na ile jest to niekorzystne z punktu widzenia akustyki? Zmienia się ich rezystancja itd ale czy ma to wpływ na "dźwięk", czy jest to obojętne czy ma znaczenie?
Nie chcę kupować cewek konkretnie potrzebnych wartości jeśli można użyć coś co już mam a jedynie przez łączenie ich dopasować wartości.
A może odwinąć kilka zwojów żeby osiągnąć właściwą indukcyjność? może to lepsze rozwiązanie niż łączenie chociaż nieodwracalnie zmienia charakterystykę cewki.