logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Unitra ZRK Dama Pik M2403SD – nagrania niezrozumiałe, głowica raczej OK...

Starterek85 11 Lut 2026 10:54 477 4
REKLAMA
  • #1 21835522
    Starterek85
    Poziom 16  
    Posty: 565
    Pomógł: 19
    Ocena: 58
    Unitra ZRK Dama Pik, M2403 SD, nie nagrywała, nie kasowała.
    Wyczyściłem wszystkie przełączniki z czarnego nalotu, przemierzyłem dla pewności - teraz łączą.
    Magnetofon zaczął kasować, jednak nagrany utwór jest "szpilkowaty", podobny do bardzo przesterowanego sygnału, wskazania na VU - metrze poniżej 0db, VU metr zachowuje się normalnie - płynnie wskazuje.
    Oczywiście zostały wyczyszczone głowice, rolki - bez poprawy.
    Po podłączeniu oscyloskopu pod głowicę podczas zapisu, widzę prąd podkładu, po zwiększeniu poziomu zapisu potencjometrem pojawiają się owe szpilki.
    Dźwięk jest niezrozumiały, przerywany...
    Wymiana elektrolitów w torach przedwzmacniaczy nic nie zmieniła.


    Zrzut z oscyloskopu z niebieskim przebiegiem i drobnymi „szpilkami” na siatce 0–10 ms
    Ekran oscyloskopu z szerokim niebieskim przebiegiem i pojedynczymi wysokimi szpilkami w środku
  • REKLAMA
  • #2 21836847
    prazol
    Poziom 25  
    Posty: 677
    Pomógł: 59
    Ocena: 59
    Starterek85 napisał:
    Wymiana elektrolitów w torach przedwzmacniaczy nic nie zmieniła.

    Nie wymieniaj elektrolitów, tylko ustal przyczynę, pomierz napięcia, wyłącz generator podkładu, podaj sygnał z generatora odpowiednim poziomem i ustal, gdzie, kiedy pojawiają się szpilki.
    Opis działania i schemat powinny ułatwić ustalenie przyczyny.
    Masz oscyloskop, więc nie powinno być z tym problemu.

    Skan schematu elektronicznego z zaznaczonymi napięciami w czerwonych ramkach
    Załączniki:
    • M-2403SD-Dama Pik.pdf (913.37 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #3 21837014
    Starterek85
    Poziom 16  
    Posty: 565
    Pomógł: 19
    Ocena: 58
    Dziękuję za czytelną wersję, czy wiesz może na jakim poziomie powinienem ustawić BIAS?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #4 21837436
    prazol
    Poziom 25  
    Posty: 677
    Pomógł: 59
    Ocena: 59
    Starterek85 napisał:
    wiesz może na jakim poziomie powinienem ustawić BIAS?

    Jeśli chodzi o ustawienie prądu podkładu, to taki, by charakterystyka była maksymalnie płaska, uniwersalna metoda jest opisana w artykule.
    Do danego modelu, w jego instrukcji serwisowej, poszukaj instrukcji serwisowej lub jakiegoś zbliżonego szpulowego i będziesz wiedział.
    Nie "grzebię" w szpulowych, tylko w kaseciakach, ale zapis i odczyt na taśmie (kasecie) jest taki sam.
    Załączniki:
    • Regulacja Prądu Podkładu.pdf (292.49 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #5 21839201
    Starterek85
    Poziom 16  
    Posty: 565
    Pomógł: 19
    Ocena: 58
    Dziękuję za wszelkie podpowiedzi.
    Po gruntownym czyszczeniu wszystkich przełączników,czyszeniu rolki, regulacji głowicy , naprawienia docisku taśmy do głowicy magnetofon zaczął nagrywać jak powinien.
    BTW , w moim przypadku prąd podkładu wypadł na 20V pp
REKLAMA