logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Zerwany gwint korka spustowego oleju w ciągniku – jak odkręcić bez wymiany miski?

pavel19931 08 Mar 2026 16:06 672 22
REKLAMA
  • #1 21857385
    pavel19931
    Poziom 3  
    Posty: 9
    Witam, dostałem w spadku po wujku ciągnik. Chciałem na wiosnę wymienić mu olej, ale korek kręci się w tę i z powrotem bez efektów, ktoś chyba mu zerwał gwint. Jest jakiś sposób, żeby to odkręcić, czy tylko wymiana miski?
    AI: Jaki to dokładnie model i marka ciągnika?
    Ursus 2812
  • REKLAMA
  • #2 21857403
    Pan.Kropa
    Poziom 35  
    Posty: 4060
    Pomógł: 249
    Ocena: 1152
    Pokaż foto jak to wygląda.
  • REKLAMA
  • #3 21857411
    piotrekwoj1
    Poziom 43  
    Posty: 10472
    Pomógł: 940
    Ocena: 3402
    Najpierw trzeba go wykręcić następnie przegwintować na większy rozmiar i dorobić korek. Pomyśl jak nim kręcić i wyciągać jednocześnie. Może trzeba coś dospawać do korka za co będzie możliwość ciągnięcia i jednoczesnego kręcenia. Misa to spory koszt więc sądzę że warto pokombinować.
  • #4 21858172
    pavel19931
    Poziom 3  
    Posty: 9
    No właśnie z tym odkręceniem jest problem :) spawać niestety nie potrafię, ma ktoś jakiś inny pomysł jak to odkręcić?
  • #5 21858181
    piotrekwoj1
    Poziom 43  
    Posty: 10472
    Pomógł: 940
    Ocena: 3402
    Zawsze możesz zdemontować misę i kombinować od środka.
  • #6 21858194
    Pan.Kropa
    Poziom 35  
    Posty: 4060
    Pomógł: 249
    Ocena: 1152
    pavel19931 napisał:
    ma ktos jakis inny pomysł jak to odkrecic?
    prosiłem . Pokaż foto. Nieraz jeden obrazek potrafi zastąpić 1000 słow.
  • #7 21858205
    collie2
    Poziom 26  
    Posty: 819
    Pomógł: 76
    Ocena: 192
    pavel19931 napisał:
    No własnie z tym odkreceniem jest problem :) spawac niestety nie potrafie, ma ktos jakis inny pomysł jak to odkrecic?


    Tym, po wywierceniu dziurki w korku:

    Zestaw metalowych wykrętaków do śrub w niebieskim etui, kilka rozmiarów ułożonych w rzędach
  • #8 21858240
    pavel19931
    Poziom 3  
    Posty: 9
    [img-0] [img-1] [img-2]

    Dodano po 1 minucie:


    Zbliżenie na rdzewiejącą śrubę w metalowej obudowie, w tle elementy mechaniczne Zbliżenie na zaolejony element silnika z sześciokątną śrubą i nalotem brudu. Zbliżenie na ciemną, chropowatą metalową powierzchnię z nalotem i śrubą przy dole kadru.
  • REKLAMA
  • #9 21858255
    Pan.Kropa
    Poziom 35  
    Posty: 4060
    Pomógł: 249
    Ocena: 1152
    Chwyć żabką do rur i spróbuj jakoś podważać montówką lub czymś podobnym. Ale myślę że nawet jak to wykręcisz to gwint w misce również będzie uszkodzony. Najlepszym sposobem jednak chyba będzie ściągnięcie misy i wybijanie od środka z jednoczesnym kręceniem kluczem. Zresztą już ktoś tak radził. Wtedy będzie można myśleć co dalej.
  • REKLAMA
  • #10 21858269
    g107r
    Poziom 41  
    Posty: 5252
    Pomógł: 809
    Ocena: 985
    Jak się kręci wtę i we wtę, to w środku możesz mieć już nakrętkę, bo oprócz pakuł, to był jeden z domowych sposobów na "naprawę" korka, a w erze odsysania olejów, to nawet tak bardzo przeszkadzać nie musiałoby...
    Ja bym teraz powoli przygotował się do zdjęcia miski.
    Zapytaj, jak jest kogo, czy wuj nie miał swojego ulubionego mechanika.

    Dodano po 10 [minuty]:

    Bardzo ostry i płaski przecinak, nóż, i tym próbuj wciąć się pomiędzy śrubę i podkładkę, jak uda się trochę wyciągnąć śrubę, to znaczy, że jest tylko przekręcony gwint, który można powiększyć, jak znajdzie się większą śrubę.
  • #11 21858275
    Pan.Kropa
    Poziom 35  
    Posty: 4060
    Pomógł: 249
    Ocena: 1152
    g107r napisał:
    a w erze odsysania olejów
    Miałem proponować odessanie oleju. Ale nie chciałem być wyśmiany, i również nie ma pewności czy korek nie wyleci skoro się kręci w dwie strony.
  • #12 21858317
    LEDówki
    Poziom 43  
    Posty: 9494
    Pomógł: 1312
    Ocena: 2562
    Olej odessać, misę odkręcić - będzie dostęp do korka i łatwiej będzie go wykręcić. Ostatecznie też będzie łatwiej naprawić misę albo wymienić na nową. Z wymianami to ostrożnie. Np. filtry powietrza są robione z bardzo cienkiej blachy, szybko pękają i są do wyrzucenia. Stare filtry wyrabiane w Polsce były z grubszej blachy i nie było z nimi takich problemów. To ostrzeżenie dla użytkowników C-330, C-360. Autor nie pochwalił się marką ciągnika.
    Do wykręcenia korka służą wykrętaki - takie badziewia z lewym gwintem. Wykrętak wkręca się w wywiercony otwór, a urwany element z prawym gwintem w tym czasie wykręca się.
    Nazwa handlowa - wykrętaki.
  • #13 21858328
    gklub
    Poziom 34  
    Posty: 1744
    Pomógł: 300
    Ocena: 746
    Są takie szczypce Morse'a dość mocne
    Czarne szczypce Morse’a Stanley z żółtym elementem na rękojeści, na białym tle
    Jak zakombinujesz z pomocnikiem to złapiesz, pociągniesz może podważysz a pomocnik pokręci - może wyjdzie...
  • #14 21858473
    g107r
    Poziom 41  
    Posty: 5252
    Pomógł: 809
    Ocena: 985
    @LEDówki
    pavel19931 napisał:
    Ursus 2812

    ale nie widzę miski od środka, czy zmieści się tam nakrętka tak blisko ścianki, bo jak tak, to można sobie kręcić do usra... śmierci...
    Najbezpieczniej/najtaniej może być (samodzielne) zdjęcie miski, i nowy większy gwint.
    Na teraz, było ruszane i już wycieka oliwa...
  • #15 21858504
    LEDówki
    Poziom 43  
    Posty: 9494
    Pomógł: 1312
    Ocena: 2562
    Do tego 2812 też mogą być tanie części, które szybko się zepsują. Cienką blachę można użyć w każdym wyrobie i w każdym ciągniku produkowanym kiedyś w Polsce, a teraz nie.
  • #16 21858517
    m2606
    Poziom 34  
    Posty: 2767
    Pomógł: 172
    Ocena: 570
    Korek wygląda na oryginalny,więc prawdopodobnie nie ma tam nakrętki o d drugiej strony bo jest za krótki.
    Jest szansa że wyjdzie,ale jak wyżej-trzeba go ciągnać a nie tylko kręcić.Gwint w misce może zostać względnie nadajacy się do poprawienia i wkręcenia nowego korka,ale już raczej na uszczelniacze.Miska ma sporo mięsa,więc pokusiłbym się o przegwintowanie i większy korek. Z tego co się zorientowałem nie jest metryczny,ale powinno wyiść z tego M22X1,5 z pełnym zarysem.
    Jak nie pójdzie szczypcami,to trzeba do niego przyspawać dłuższą śrubę z nakrętką i "nawleczoną" nasadką (27 wystarczy) wtedy wyjdzie na pewno.
  • #17 21858563
    g107r
    Poziom 41  
    Posty: 5252
    Pomógł: 809
    Ocena: 985
    pavel19931 napisał:
    spawać niestety nie potrafię,
    to trochę sugeruje dostęp do urządzenia mogącego łączyć metale.
    Mam, ale nie umiem?
  • #18 21858575
    m2606
    Poziom 34  
    Posty: 2767
    Pomógł: 172
    Ocena: 570
    Trzeba podjechać do kogoś kto umie.
  • #19 21858581
    g107r
    Poziom 41  
    Posty: 5252
    Pomógł: 809
    Ocena: 985
    g107r napisał:
    Zapytaj, jak jest kogo, czy wuj nie miał swojego ulubionego mechanika
    Nie wnikając w szczegóły, ten Gość może teraz najwięcej wiedzieć :)
  • #20 21858644
    LEDówki
    Poziom 43  
    Posty: 9494
    Pomógł: 1312
    Ocena: 2562
    Zna pacjenta i historię choroby.
  • #21 21858794
    m2606
    Poziom 34  
    Posty: 2767
    Pomógł: 172
    Ocena: 570
    Nie wiem jak ma ten silnik,ale często długość korka jest dobrana tak żeby po zerwaniu zostało trochę gwintu w otworze i dało się awaryjnie wkręcić trochę dłuższy nie uziemiając maszyny. Skoro ten się obraca to pewnie wystaje ponad dno i być może jest to już ten dłuższy.Rozmowa z wujkiem wiele by wniosła (o ile "spadek" nie oznacza że już się nie da).
    Swoją drogą to już dawno wymyślono sposób żeby niektórzy zboczeńcy nie dowalali ich jak głowice.Np. takie coś:

    Metalowy korek gwintowany z krótkim sześciokątnym łbem i czarną uszczelką na białym tle
    Nie da się za mocno wkręcić bo klucz jest krótki,a jak zostanie przedłużony to obrobi się część chwytowa.Nie rozumiem uporu z jakim niektórzy procucenci pchają tam korki czasem nawet z łbem dwa razy większym jak gwint.
  • #22 21858875
    g107r
    Poziom 41  
    Posty: 5252
    Pomógł: 809
    Ocena: 985
    Ja nie rozumiem tych, co te korki promują ampulami/imbusami, często zagłębionymi w obudowie (otworu).
    Chociaż nie, w pewnym stopniu rozumiem...
  • #23 21859100
    m2606
    Poziom 34  
    Posty: 2767
    Pomógł: 172
    Ocena: 570
    Korek wpuszczony i nie wystający poza obrys miski nie jest narażony na wyrwanie o kamień czy krawężnik.
    Dużo misek się spawa lub wymienia właśnie przez takie uszkodzenie.Dużym problemem są korki w skrzyniach biegów,bo mają gwint stożkowy.Tam idioci mają dopiero pole do popisu :-)

Podsumowanie tematu

✨ W ciągniku Ursus 2812 zerwany został gwint korka spustowego oleju, przez co korek obraca się bez efektu i nie można go odkręcić standardowo. Problem dotyczy uszkodzenia gwintu w misce olejowej. W dyskusji nie pojawiły się konkretne metody naprawy bez wymiany miski, jednak typowe rozwiązania w takich sytuacjach obejmują zastosowanie napraw gwintów, takich jak wstawienie tulei naprawczej (np. helicoil) lub użycie specjalistycznych narzędzi do wykręcenia uszkodzonego korka. W przypadku braku możliwości skutecznej naprawy gwintu, konieczna może być wymiana miski olejowej.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA