Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekładania śrubowa

MaweR 26 Gru 2005 12:15 5889 12
  • #1 26 Gru 2005 12:15
    MaweR
    Poziom 10  

Witam! Problem jest tego typu. Mam przekładnie śrubową i chciałbym ją wykorzystać do podnoszenia ciężaru np. 5 kg. Jak wyliczyć jaki silnik jest potrzebny do napędzania śruby. Chodzi mi dokładnie o wyliczenie momentu obrotowego jakim musi dysponować silnik. Myśle o silniku krokowym. Jeśli ktoś dysponowałby materiałami na ten temat, bądz wiedział gdzie takie informacje można znaleź, proszę o podzielenie sie tą wiedzą ze mną. Z góry dziękuje!

0 12
  • #2 26 Gru 2005 13:37
    kidzar89
    Poziom 17  

Witam

To zależy od gwintu na tej śrubie, czy jest drobny czy jakiś inny. Duży wpływ ma także klasa dokładności z jaką został wykonany, czy opór tarcia będą duże czy nie. Według mnie niema co bawić się w wyliczanie tylko na oko dobrać silnik, ale jak wolisz być dokładny to musisz wyszukać jakiś skomplikowany wzór. :D

pozdr.

-1
  • #3 26 Gru 2005 17:00
    bogdan_p
    Poziom 39  

nie podałeś nic konkretnego :
    - jaka srednica śruby
    - jaki typ gwintu trapezowy , metryczny , calowy
    - jaki skok gwintu
    dalej czy napęd bepośredni oś - sruba , czy z dodatkową przekładnią
    wszystkie te czynniki mają wpływ na siłę przekładni i dobór silnika poszukaj w mechanice o śrubach powinny być odpowiednie wzory i tak jak pisał przedmówca nie są to proste wzorki zobacz tu może coś znajdziesz http://www.cnc.info.pl/index.php?sid=fbd887a74e1bd4179de1082498ccf733

0
  • #4 26 Gru 2005 18:38
    wejet1
    Poziom 9  

Polecam ksiazke: "Projektowanie węzłów i części maszyn - Kurmaz Leonid W., Kurmaz Oleg L." , tam jest wszystko o reduktorach, silnikach itp... to taka biblia na PKM :)

0
  • #5 26 Gru 2005 23:22
    MaweR
    Poziom 10  

Co do przkładni, to wykorzystałem zwykłą śrubę o średnicy 10 mm. Do nakrętki będzie zaczepione obciążenie. Sruba ma być umieszczona bezpośrednio na wale silnika krokowego.

0
  • #6 27 Gru 2005 12:39
    bogdan_p
    Poziom 39  

może dość prymitywny sposób , ale w miarę szybki i da Ci orientacje o potrzebnym momencie , postaraj się o klucz dynanometryczny z wskaźnikiem siły , dociąż swój układ tak aby pracował w ekstremalnych warunkach napędzaj kluczem śrube odczytasz sobie orientacyjną wartość siły potrzebnej do napędu , lub pozostają odpowiednie wzory

0
  • #7 27 Gru 2005 17:16
    MaweR
    Poziom 10  

Też myslałem o przeprowadzeniu jakiego doświadczenia, ale miałem nadzieję że da się to w jakiś łatwy, prosty i przyjemny sposób policzyć. :)

0
  • #8 31 Sty 2006 13:53
    MaweR
    Poziom 10  

Do podniesienia ciężaru 5kg wykorzystałem przekładnie taką jak wyżej opisałem, wprowadziłem jednak kilka poprawek:
    1. Zrezygnowałem z silnika krokowego, ponieważ koszt takiego silnika o dużym momencie trzymającym jest wysoki, zastosowałem silnik prądu stałego na napięcie 19V. Silnik ten wyjęty został z drukarki HP. Symbol silnika C2162-60006. Moment jego 28 Ncm.
    2. Zrezygnowałem również z bezpośredniego umieszczenia śruby na wale silnika, zastosowałem dodatkowo przekładnie zębatą. Na wirniku silnika jest zębatka o 14 zębach, na śrubie zębatka o 50 zębach.

Tak zbudowany mechanizm pozwolił mi podnieść ciężar 5 kg bez żadnego problemu.
    Pozdrawiam.

0
  • #9 31 Sty 2006 21:34
    senior
    Poziom 13  

Witam.

Obliczenie momentu.
    Założenia:
    -ciężar 5kG
    -skok śruby 2mm.

Praca wykonana przy 1 obrocie śruby:
    W1=5kGx0,2cm=1kGcm (ruch liniowy)

Praca wykonana na wale silnika:
    W2=2PIxrxF =2PIxM (ruch obrotowy)
    M=W2:2PI

W2=W1 zatem M=1:6,28= 0,16kGcm = 1,6Ncm
    zakładając sprawniść ok 50% wymagany moment wyniesie : M=3,2Ncm

Jeśli coś niejasnego proszę pytać.Chętnie pomogę.
    Pozdrawiam.
    Senior.

0
  • #10 03 Lut 2006 18:35
    lukaszb88
    Poziom 11  

tak sie nie liczy przelozenia przekladni srobowej

wyjdzmy od tego, ze ciezar ktory chcesz podniesc to 5 kg... wiec ok 50 Nm... przelozenie przekladni wylicza sie ze stosunku z2/z1 gdzie

z1 - krotnosc slimaka (w twoim przypadku 1)
    z2 - liczba zebow slimacznicy...

biorac pod uwage ze slimacznica na pewno ma >30 zebow masz przelozenie przynajmniej 1:30... ale to sobie oblicz wg wlasnych danych, wada jest niska sprawnosc takiej przekladni ze wzgledu na jej samohamownosc.... <50%

0
  • #11 04 Lut 2006 13:43
    senior
    Poziom 13  

Witam.
    Chcę wyjaśnić że obliczenie momentu dotyczy rozwiązania gdy silnik jest bezpośrednio połączony ze śrubą (bez dodatkowej przekładni)

Pozdrawiam.
    Senior.

0
  • #12 04 Lut 2006 16:14
    lukaszb88
    Poziom 11  

czyli silnik nawija na srobe cos na czym trzyma sie ciezar?

to liczysz moment na srobie... sila * ramie, sprawnosc bedzie dosc duza, trzeba ta srube jakos ulozyskowac. Trzeba tez uwzglednic, ze ramie dzialania sily bedzie sie zwiekszalo wraz z nawijaniem zwojow tego powiedzmy sznurka ;)

0
  • #13 08 Lut 2006 18:13
    MaweR
    Poziom 10  

lukaszb88 nie wiem czy wiesz jak wygląda przekładnia śrubowa, jej zadaniem jest zamiana ruchu obrotowego na ruch posuwisty. Tak więc do nakrętki przymocowany jest ciężar, nakrętka ta przesówa się pod wpływem obrotu śruby. Pozdrawiam.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo