logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kamera Dahua BNC gubi obraz, po restarcie rejestratora wraca na 2-3 dni

FRP 01 Jun 2026 13:26 204 8
  • #1 21913600
    FRP
    Level 6  
    Posts: 143
    Rate: 4
    Kamera Dahua BNC - problem z obrazem

    Mam pytanie o to co może być powodem problemów z obrazem jednej z 8 kamer Dahua,
    Wszystkie pracują podłączone do rejestratora Dahua i od kilku miesięcy jedna zaczęła mieć taki obraz jak niżej:

    Kamera Dahua BNC gubi obraz, po restarcie rejestratora wraca na 2-3 dni

    Po restarcie rejestratora 2-3 dni chodzi dobrze i znowu to samo.
    Normalny kadr to jeden obraz w kolorze.

    Połączenia kablowe sprawdzone (skrętka).

    Czy uszkodzona jest kamera i czas na jej wymianę?
    Czy jest jakaś opcja na jakiś zabieg ratujący?
  • #2 21914488
    adamjur1
    Level 42  
    Posts: 7051
    Help: 771
    Rate: 1000
    A próbowałeś ją przepiąć na inny kanał a w jej kanał inną kamerę ?
    Od tego bym zaczął....
    Pozdr. J.
  • #3 21914558
    FRP
    Level 6  
    Posts: 143
    Rate: 4
    >>21914488
    Tego właśnie nie zrobiłem ...
    Sprawdzę w chwili wolnej i dam zanać.
  • #4 21915093
    FRP
    Level 6  
    Posts: 143
    Rate: 4
    Przepięcie kamery pod inny port nie pomogło.
    Idziemy raczej na wymianę kamery.
  • #5 21915186
    shalony
    Level 10  
    Posts: 11
    Jak rozumiem, wpadłeś na ten genialny pomysł, żeby wypiąć kamerę z transmitera, a nie przenosiłeś razem, razem z transmiterem.
  • #6 21915263
    FRP
    Level 6  
    Posts: 143
    Rate: 4
    Przepiąłem z portu do portu nie przy rejestratorze.
    Takie było zamierzenie.

    Nie wpadlem na to, żeby zmieniać transmiter bo nie jestem serwisantem, a do rejestratora są wpięte kamery które wykorzystują swoje a innego do testów brak.

    Jak rozumiem to powodem problemu może być również transmiter.
    W takim razie od tego zacznę test.

    Dzięki.
  • #7 21915298
    adamjur1
    Level 42  
    Posts: 7051
    Help: 771
    Rate: 1000
    Quote:
    Przepiąłem z portu do portu nie przy rejestratorze.
    Takie było zamierzenie.

    Możesz to rozwinąć ?
    Przełączenie przy rejestratorze miało wykluczyć usterkę jego wejścia
    Jeżeli na innym wejściu jest to samo a na jego poprzednim inna kamera działa ok to usterka jest po stronie transformator wideo- kabel- transformator wideo - kamera.
    Na początek obejrzałbym, czy przy zdejmowaniu izolacji zewnętrznej nie uszkodzono żył w utp. Zdarza się takie niewidoczne nacięcie, które po pewnym czasie ujawnia się.
    Potem wymiana transformatora/tranformatorów wideo tego toru.
    Nie do pominięcia jest też możliwe uszkodzenie toru zasilania kamery - np para odpowiedzialna za masę ( minus zasilania) i wtedy minus znajduje sobie drogę "na około" przez masę wideo, masę rejestratora. Powoduje to zakłócenia w torze wideo.
    Ostatnią ewentualnością jest przełożenie innej kamery w ten tor.
    Pozdr. J.
  • #8 21915299
    gkwiatkowski
    CCTV and Stationary Alarms specialist
    Posts: 4670
    Help: 649
    Rate: 1225
    Obraz z kamery się dubluje i jest czarno-biały? Przed restartem kamery sprawdź czy nie przestawia się system TV pracy kamery: TVI, AHD, CVI.
  • #9 21915709
    FRP
    Level 6  
    Posts: 143
    Rate: 4
    >>21915299
    Wszystkie tryby już były przełączane przed restartem.
    Nic to nie zmieniło niestety.

    Dodano po 9 [minuty]:

    A propos zamienienia ... to chodziło o przepięcie pod inne wejscie rejestratora, zamieniając kamery, żeby na szybko wiedzieć nie jest to problem rejestratora.

    Pozostaje teraz po kolei sprawdzić to co napisałeś ...

    Napiszę jakie są efekty.

Topic summary

✨ W kamerze Dahua BNC jedna z ośmiu kamer okresowo traci obraz i po restarcie rejestratora działa poprawnie przez 2–3 dni, po czym usterka wraca. Sprawdzono okablowanie skrętką, przetestowano przełączenie kamery na inne wejście rejestratora oraz zmianę trybów TVI/AHD/CVI, bez poprawy. W dyskusji wskazano możliwe źródła problemu: uszkodzenie kamery, transmitera/wideo-transformatora, przewodu UTP, niewidoczne uszkodzenie żył po zdjęciu izolacji oraz usterkę toru zasilania kamery, zwłaszcza masy/minusa powodującą zakłócenia w torze wideo. Zalecano dalszą diagnostykę przez podmianę transmitera i test innej kamery w tym samym torze.
Generated by the language model.
ADVERTISEMENT