logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Mercedes Atego 1218 2008 - błąd BS ABS, kontrolka świeci mimo czujników 1,7-1,8 kΩ?

piotrslask 12 Cze 2026 21:45 261 10
REKLAMA
  • #1 21920175
    piotrslask
    Poziom 2  
    Posty: 32
    Witam serdecznie,

    Błąd kategorii BS- ABS

    Bardzo prosiłbym o wskazówki, co bym mógł jeszcze sprawdzić.

    Mercedes Atego 1218/ 2008 rok
    WDB9702571L317814

    Od długiego czasu świeci błąd ABS (system nie działa)

    Sprawdziłem czujniki ABS na rezystancję:

    Przód: prawy 1746, lewy 1844
    Prawy: tył 1842, lewy 1783

    Auto stoi na klockach, sprawdzałem również napięcia i tworzą napięcia tak w okolicach 4-5 V na 2-3 biegu.

    Będę wdzięczny za wskazówki.









    Mercedes Atego 1218 2008 - błąd BS ABS, kontrolka świeci mimo czujników 1,7-1,8 kΩ? Mercedes Atego 1218 2008 - błąd BS ABS, kontrolka świeci mimo czujników 1,7-1,8 kΩ?
  • REKLAMA
  • #2 21920351
    decybelgrzela
    Poziom 16  
    Posty: 401
    Pomógł: 7
    Ocena: 171
    Diagnostykę robiłeś? jakie błędy są w sterowniku ABS?
  • REKLAMA
  • #3 21920478
    Gerri
    Spec od Mercedesów
    Posty: 5667
    Pomógł: 854
    Ocena: 3608
    Kolega ma rację - ABS to nie tylko czujniki. Stawiam na któryś z elektrozaworów przy kołach. Akurat pogoda taka że może przebijać do masy. O ile pamiętam, to kody błędów w tym modelu można odczytać na liczniku.
  • REKLAMA
  • #4 21920622
    piotrslask
    Poziom 2  
    Posty: 32
    Dziękuję za wypowiedzi, a więc błędy odczytane BS. Proszę zdjęcia w załącznikach
    Ekran zestawu wskaźników z napisem „BS”, „MBS”, numerem 0004465936 i czasem 17:32 Ekran diagnostyki BS–Brake Control z kodami błędów 11305 i 15343 oraz opisami usterek.
  • REKLAMA
  • #5 21920631
    decybelgrzela
    Poziom 16  
    Posty: 401
    Pomógł: 7
    Ocena: 171
    Czujnik prawy tylny brak kontaktu w wiązce elektrycznej, zaśniedziałe styki lub przerwane kable. Dobrze patrz na wtyczki, piny, mają być czyste bez nalotu.
  • #6 21920663
    piotrslask
    Poziom 2  
    Posty: 32
    >>21920631

    To czujnik zużycia klocków hamulcowych - czujnik 3-pinowy. Odpiąłem z tyłu pod autem z zaworu kabel i zmierzyłem rezystancję. Była taka sama jak przy czujniku zużycia klocków po lewej stronie.
    W którym miejscu miałbym styki sprawdzić? Może to być od zaworu z auta z tyłu w stronę silnika?
  • #7 21920666
    decybelgrzela
    Poziom 16  
    Posty: 401
    Pomógł: 7
    Ocena: 171
    Sprawdź przejście kabla od czujnika do wtyczki sterownika ABS
  • #8 21920695
    piotrslask
    Poziom 2  
    Posty: 32
    Ten kabelek czujnika klocków ma 3 piny A B C na dwóch z nich nie pamiętam który jest oporność.
    Czy jeżeli jest oporność, to przejście jest do sterownika ABS?
  • #9 21920717
    decybelgrzela
    Poziom 16  
    Posty: 401
    Pomógł: 7
    Ocena: 171
    piotrslask napisał:
    Ten kabelek czujnika klocków ma 3 piny A B C na dwoch z nich nie pamiętam który jest oporność.
    Czy jeżeli jest oporność to przejście jest do sterownika ABS?


    Musisz zmierzyć każdy kabel z osobna na przejście do sterownika ABS, każdy pin osobno po wypięciu czujnika.
  • #10 21920747
    piotrslask
    Poziom 2  
    Posty: 32
    >>21920717

    Rozumiem, spróbuję ten czujnik wyjąć, mam nadzieję, że nie będzie takiego problemu jak z czujnikami ABS, które siedzą w tulei zapieczone i wyjmuje się je w kawałkach. Dam znać, jak zrobię, dziękuję za wskazówki.
  • #11 21921659
    Gerri
    Spec od Mercedesów
    Posty: 5667
    Pomógł: 854
    Ocena: 3608
    000 446 59 36 to nie jest numer błędu. To numer części - konkretnie głównego zaworu hamulcowego.
    https://stej-truck.pl/pl/glowna/p-700/zawor-g...abco-4800201010-mercedes-benz-0004465936.html
    Źle poszukałeś.

    2. Nie bardzo wiem, czemu się bierzesz za czujnik zużycia klocków - on nie wpływa na działanie układu ABS
    3. Dalej o czujniku zużycia: ten twój komputerek wprowadza cię w błąd. W twoim aucie są czujniki zużycia granicznego - takie jak w wielu osobówkach - czyli pętelki które ulegają przetarciu i rozwierają obwód (coś w tym stylu nie wnikając w szczegóły). Problem jest taki, że one są wszystkie połączone w szereg - rozwarcie któregokolwiek przerywa obwód i włącza sygnalizację zużycia. I teraz pytanie: jak ten twój genialny komputerek w stanie rozpoznać który sensor padł skoro są w połączeniu szeregowym???
    4. Oba błędy figurują w stanie nieaktualnym/zapamiętanym - tak więc twoje sprawdzanie do niczego raczej nie doprowadzi.
    5. Jak chcesz koniecznie zmierzyć sensor zużycia - to po co go chcesz wyciągać? W okolicy każdego koła są wtyczki - można tam zmierzyć.
    6. Wtyczki są trzypinowe bo są dwa rodzaje czujników. Te bardziej skomplikowane są w cięższych sprzętach i działają na zasadzie jakby potencjometru: w układzie WS pokazane jest konkretne zużycie w procentach dla każdego koła. U ciebie jest układ uproszczony sygnalizujący jedynie że coś jest nie tak. O ile pamiętam korzysta on z pinów "A" oraz "C". Pin "B" jest niepodłączony.
    Na koniec sugeruję żebyś jednak poświęcił trochę czasu i dotarł do błędów na liczniku bo na razie zmierzasz na manowce.

Podsumowanie tematu

✨ W Mercedesie Atego 1218 z 2008 roku występuje stały błąd BS/ABS i układ ABS nie działa. Sprawdzone zostały czujniki ABS na rezystancję oraz napięcia generowane podczas obracania kołami na podnośniku; wartości rezystancji mieszczą się w zakresie około 1746–1844, a napięcia wynoszą około 4–5 V na 2–3 biegu. Szukane są dalsze wskazówki diagnostyczne dotyczące przyczyny usterki systemu ABS.
REKLAMA