Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Thomson 25 DG74DT chassis TX92F pomniejszony obraz

05 Sty 2006 12:31 1747 9
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich!
    Telewizor Thomson 25DG74DT chassis TX92F. Po wymianie trafa WN oraz elementów RL07 RL08 telewizor normalnie załącza . Problem stanowią zbyt małe gabaryty rastra obrazu. Trafo oryginał nie HR. Wchodząc w tryb serwisowy istnieje możliwość regulacji w pionie do normalnej wysokości natomiast w poziomie po zwiększeniu szerokości następują
    zniekształcenia jak przy korekcji EW. Sama korekcja przy mniejszej amplitudzie H zachwuje się normalnie obraz ok. Przy zwiększaniu amplitudy H wyciąga tylko górę i dół środek zostaje tak że mam taki efekt jak przy braku korekcji EW. Napięcia ok. Może Ktoś spotkał się z podobnym problemem. Proszę o pomoc.
    /wallaw
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Witam.
    Obawiam się że bez trybu serwisowego się nie obejdziesz chociaż tryb jest najłatwiejszy, więc po co kombinować.
    Spróbuj podstawić inny kondensator na kluczu H ten równoległy emiter kolektor działa na odwrót jak szeregowy kolektor i cewki i rozjaśnia lub ściemnia obraz w zależności od tego czy zwiększasz czy zmniejszasz pojemność.
    Pozdrawiam.
    Marcin.
  • Poziom 10  
    Dzięki Marcinelektronik za odpowiedź. Kondensatory w kolektorze sprawdzałem są ok. Nie próbowałem jeszcze zwiększać tych pojemności bo trafo oryginał a kondki dobre. Może jednak nie zawsze można ufać oryginałom.
    Podstawię kondensatory i odpowiem.
    wallaw.

Dodano po 5 [godziny] 48 [minuty]:

Witam ponownie. Po zmianie wartości kondensatora w kolektorze tranzystora lini obraz jest normalnej szerokości. Telewizor niestety zaczyna się wyłączać. Może zwiększony prąd kineskopu? Czy Ktoś mógłby mi podpowiedzieć w jaki sposób temu zaradzić. Czy rezystor RL08 może mieć na to wpływ.
    Kineskop 25" RL08 10kΩ czy 6,8kΩ ?
    /wallaw
  • Poziom 27  
    Witam.
    Przypuszczam że, wyłącza ci go procesor bo poruwnuje impulsy, zegar w trybie sprawdza szerokość impulsu.
    RL08 ma miec 8k2
    Pozdrawiam.
    Marcin.
  • Poziom 10  
    Witam. Dzięki Ci marcinelektronik za podpowiedzi. Telewizor jest już ok.
    Całe zamieszanie przez trafo . Po dokładnym obejrzeniu przesyłki okazało się że trafo to zamiennik a nie oryginał. Podlutowałem kondka
    2,7 nF w kolektorze tranzystora lini i obraz uzyskał normalną szerokość .
    Wyłączanie spowodowane było wymianą kondensatora w gałęzi U sys na nowy ale trefny. Po wstawieniu poprzedniego i ustawieniu napięcia 130 V
    chodzi bez problemu. Regulacje w trybie serwisowym i jest ok.
    Temat zamykam.
    Pozdrawiam /wallaw.
  • Spec od TV
    Temat należy dopiero zacząć - wstawiłeś 'trefne' trafo, dołożyłeś 2,7nF w obw. C-E klucza linii...
    Czy wiesz, jakie są konsekwencje tych zmian?
    Czy wykonałeś podstawowe pomiary (w.n., żarzenie) po 'naprawie'?
    A inne napięcia uzyskiwane z trafopowielacza?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Witam ponownie. Wracając do tematu to nie obawiam się żadnych problemów. Napięcia po trafie przed wstawieniem kondka do klucza H
    też były za niskie , żarzenie również. Sory że nie napisałem. Co do trafa to zdarzało mi się trafiać na mniej dokładne. Swoją drogą to zamawiając nigdy nie ma pewności co przyślą Na razie chodzi i nic się nie dzieje.
    /pozdrawiam wallaw.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Witam.Po wstawieniu drugiego trafa obraz uzyskał normalne rozmiary.
    Temat zakończony.
    wallaw