Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pradnica synchron. ilustr. zasady działania obdaruje pkt. !!

prez8s 15 Sty 2006 01:44 5836 9
  • #1 15 Sty 2006 01:44
    prez8s
    Poziom 33  

Potrzebuje ilustracji o budowie i zasadzie działania prądnic synchronicznych bezpierscieniowych (z diodami w wirniku i kodensatorem w stojanie), tych które są używane współcześnie w agregatach prądotwórczych, małej mocy do 10kW. Najlepiej jakby był także opis działania, porównanie do prądnic asynchronicznych (zalety, wady).

Dawajcie co macie. Z góry dzięki :)

[/i]

• #4 17 Sty 2006 02:13
    prez8s
    Poziom 33  

Nikt nic nie ma na ten temat ????????????

• Pomocny post
    #6 26 Sty 2006 10:59
    mksm
    Poziom 18  

Ilustracji nie mam ale myśle że chodzi ci o następujący układ:
    Stojan prądnicy jak w normalnym generatorze synchronicznym z dołączonym kondensatorem równolegle do zacisków uzwojenia (przyjąłem że chodzi o jednofazową). wirnik składa się z dwóch części, głównej synchronicznej z uzwojeniem wzbudzenia i pomocniczej asynchronicznej z uzwojeniem, o liczbie par biegónów większej niż części synchronicznej. Uzwojenie części asynchronicznej połączone jest diodą z uzwojeniem wzbudzenia. Działa to mniej wiecej tak, że w momencie rozruchu magnetyzm szczątkowy części synchronicznej wytwarza niewielkie napięcie w obwodzie stojana, co w konsekwencji wymusza prąd w obwodzie LC. tutaj nie jestem pewien ale chyba w wyniku rezonansu przy jakiejś mniejszej częstotliwości niż znamionowa, w obwodzie LC stojana płynie prąd który wytwarza strumień. W ten sposób w uzwojeniu asynchronicznym powstaje SEM i płynie prąd w jednym kierunku(dioda) do uzwojenia wzbudzenia i całość zaczyna się wzbudzać aż do napięcia znamionowego.

• #7 26 Sty 2006 12:26
    prez8s
    Poziom 33  

Wszystko fajnie, ale mi chodzi o ilustracje zasady działania takiej prądnicy. Za to dam punkty. Jest mi to potrzebne do nieduzego plakatu. Z chęcią w postaci pliku corela, lub autocada. Ostatecznie moze byc takze jpg.

• Pomocny post
    #8 26 Sty 2006 13:33
    mksm
    Poziom 18  

http://avstop.com/AC/apgeneral/BRUSHLESS.html
    Przejrzyj tą stornę i rysunek do którego odsyła, to bardzo podobny generator, z tym że trójfazowy, i posiada regulację wzbudzenia, ale łatwo można przerobic go na jednofazowy bez regulacji. Mam nadzieje że coś ci to pomoże.

• #9 26 Sty 2006 16:42
    prez8s
    Poziom 33  

Blisko, ale nie o to mi chodzi.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME