Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz sprawdzenie

26 Kwi 2003 19:52 2307 19
  • Poziom 22  
    Szanowni koledzy, uprzejmie proszę o sprawdzenie obliczeń i wartości końkowych elementów w Projekcie zasilacza który umieścłem ponirzej. Oraz czy kondensator C5 jest konieczny? Jeżeli nie to jak będą wyglądać wyniki końcowe.
    Oto dane:
    Uimax= 230V + 5%=214,5V
    Uimin= 230V 10%=207V
    Utentnień = 0,00001*Uo
    Uo1,2,3=12V
    Utentnień1=0,00001*5V=0,05mV
    Utentnień2=0,00001*9V=0,09mV
    Utentnień3=0,00001*12V=0,12mV
    Tłumienie standardowego stabilizatora 0,1-0,01%
    Zakładam 0,05%

Utentnień 1
    Uc=--------------- C=----------------
    0,0005 4*1,41...*a*Uc

a-zawartość harmonicznych (PRZYJOŁEM 100)

-3
    Uc1,4=0,12*10 /0,0005=0,24V C4=1/ 4*1,41...*100*0,24= 7,36mF=OK. 8mF

-3
    Uc3=0,09*10 /0,0005=0,18V C3=1/ 4*1,41...*100*0,18= 9,82mF=OK. 10mF

-3
    Uc2=0,05*10 /0,0005=0,045V C2=1/ 4*1,41...*100*0,045= 39,2mF=OK. 40mF

C5= C4+0,1*C2= 8+0,1*40= 12mF
    C1= C2+C5= 40+12= 52mF
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Fajnie :arrow: tylko powiedz co tu robi C5 :?:
  • Poziom 22  
    No właśnie niewiem :) Pierwszy raz robiłem zasilacz z trzema dodatnimi napięciami zasilającymi. Więc mówisz że jest niepotrzebny?? To dobrze - wyjdzie mniejsza płytka :D A tak poza tym to reszte dobrze policzyłem??
  • Poziom 15  
    ten c5 ma byc po prostu zwarty !
  • Poziom 22  
    Ale pozostałe wartości kondensatorów sądobre??
    To w takim wypadku jak policzyć C1??
    To zalezy od obciazenia :idea: Ja przyjmuje zawsze 2,2-4,7uF/1mA
  • Poziom 22  
    Ale to ma być na (liczę maX )chyba 3A jerzeli krytycznie podciągne za stabilizatorów prąd. Proszępodajcięwartośćtego C1 potrzebuje pilnie zrobić ten zasilacz przed 1 maja.
    3A = 3000mA
    2,2uF*3000mA = 6600uF
    4,7uF*3000mA = 14100uF

W takim przedziale powinien sie zawierac elektrolit, wiec daj 10mF :idea:
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Pojemność C5 to fakt.
    Ale pojemności ciekawe 52 000uF!
  • Poziom 22  
    A niby co?? Tak wyszło z obliczeń, może się gdzieś kopnołem :) Dlatego to tu dałem do sprawdzenia. Więc POLO2 dawać czy nie ten C5??
    NIE :!: C5 absolutnie NIE, przeciez on zrobi przerwe w obwodzie :!:
  • Poziom 22  
    Rozumiem, że te wszystkie kondensatory mają być elektrolitam?(nigdy do tej pory zamodzielnie nic takiego niebudowałem- może tylko przeliczałem bez zastanowienia się :oops: )Dobra ale czy można by zmniejszyć troszkę wartości tych kondensatorków?? Te mili farady to duże wartości. Znalazłem tylko kilka elków 2,2mF na 25V. Tak to mam pare zwykłych ale one się chyba nie nadadzą.
  • Poziom 36  
    Wszystkie mają być elektrolity, takich dużych kondensatorów nieelektrolitycznych nie ma, a nawet jakby były, to byś jednego nie udźwignął :D
    Według teorii gorgorotha
    Cytat:
    Ja przyjmuje zawsze 2,2-4,7uF/1mA

to C1 powinien mniej więcej mieć 10mF, a C2-C4 wystarczy jak będą miały 4700µF.

Ale to zależy jakie tętnienia chcesz uzyskać.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista AGD
    Witam.
    I jeszcze jedno włączenie kondensatora
    52mF bezpośrednio do mostka to chyba
    nie.Diody 1A.Prąd włączenia może być za duży.Zależy jeszcze jaki trafo,czy impedancja jego będzie bezpiecznikiem?
    A czy nie zabezpieczyć się przez włączenie małego rezystora.
    Przemyśl to.
  • Poziom 22  
    :arrow: picia
    To ma być zasilacz tak jak przypuszczasz, do domciu :) Ma on zasilać Układ CDROMa z peceta i podpięty do niego wzmacniacz na kostce KA22065. Głośniczki do tego to 4Ohm/10W Napewno starczą :)
    A projektowałem to z zeszytu od układów analogowych, z tym że tam nie było czegoś takiego jak zasilacz z trzema napięciami stabilizowanymi dodatnimi. A tak marginesem to traf ma 17V. A co do diód za stabilizatorem to ponoć stosuje sie je jako zabezpieczenie przed niewłaściwym podłączeniem obciąrzenia. Sczeże mówiąc to niewiem jak to sie ma do całości. Na lekcjach jakoś pomineliśmy ten drobny szczególik :D A ten stabilizator +5V dam tak jak proponujesz za +9V. Nie wniesie to zbyt durzych zmian na projekcie płytki drukowanej. A wartości C1 - C4 to mam akurat w puszce więc bedzie dzałać. Acha i jeszcze jedno jak napięcie z trafa bedzie 17V czy zmieni to w jaki kolwiek sposób wartości kondensatorów i czy można bedzie zostawić +5 bez "przelotki" przez +9V?? Nio i na koniec jakie dać bezpieczniki??
    Poniżej podaje parametry CDka
    POWER: +5V 1A
    +12V 1,5A
    MODEL NO. CD-40S
    Firma CTX
    Nie wzi0oles pod uwage jednego malego szczegolu :idea: :)
    Otoz twoj cd pobiera 1,5A na 12V, 1A na 5V. Zapewne zastosowales standardowe stabilizatory ktore w tym przypadku szybko ulegna destrukcji :) Tym bardziej jak wlaczysz stab. 5V za stab 9V, wtedy przez ten 9V poplynie 1A dla 5V plus ok 1A dla 9V (bo zapewne z tych 9V chcesz zasilac wzmacniacz) co daje 2A i 8V straty na tym stabilizatorze czyli 18W pojdzie w otocznie :)
    Krotko mowiac musisz zastosowac stabilizatory conajmniej 3A najlepiej w obudowach TO-3 (zwlaszcza ten 9V) i dosc spory radiator.
  • Poziom 22  
    Czyli pozostaje przy schemacie pirewotnym- każdy stabilizator oddzielmie. A tak nawiaste mo co na tabliczce znamionowej to chyba MAX co można podpiąć.Tee mam jeszcze takie kostki B108B to jakieś stabilizatory?? Były w lampce energo oszczędnej.
    To ze podlaczysz kazdy oddzielnie niewiele zmieni, i tak wszystkie beda pracowac na granicy swych mozliwosci. Trzeba zastosowac mocniejsze stabilizatory. A juz najprosciej byloby wykorzystac stary zzasilacz od kompa i dodac do niego tylko sta. na 9V
  • Poziom 22  
    Wiecie mam stary zasilacz od kompa tam powinny być jakieś kości, jutro sprawdze, napewno działa tylko coś w zasilaniu pg padło i kumpel mi go dał do demobilu ma moc napisaną 200W napewno coś w nim znajde :) A tak pozatym to jakie stabilizatory proponujecie i co to są za kościB108B??