logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wzmacniacz małej mocy - TDA2003 - brak podstawowej wiedzy

ziperox 21 Sty 2006 10:36 16695 41
Najlepsze odpowiedzi

Jakie części i zasilanie są potrzebne do zbudowania najprostszego wzmacniacza na TDA2003 i czy da się go zrobić bez płytki drukowanej?

Do najprostszego wzmacniacza na TDA2003 musisz kupić elementy ze schematu, a całość można zmontować także bez płytki drukowanej, metodą „na pająka” [#2202375][#2202437] W praktyce potrzebujesz kondensatorów 2×100nF, 47nF, 2,2µF/25V, 470µF/25V i 1000µF/25V, rezystorów 47Ω, 220Ω, 2,2Ω i 1Ω, potencjometru logarytmicznego 100kΩ, układu TDA2003 oraz płytki uniwersalnej lub laminatu [#2202375] Koszt takich części to około 10–20 zł [#2202375] Jeśli dopiero zaczynasz, lepszy może być gotowy kit do samodzielnego montażu, bo zawiera komplet części i schemat [#2202392][#2202411] Nie zapomnij o zasilaczu i radiatorze; radiator może być nawet kawałkiem blachy aluminiowej lub duraluminiowej [#2202454][#2202437]
REKLAMA
  • #1 2202289
    ziperox
    Poziom 11  
    Posty: 9
    Witam

    Chce zrobić wzmacniacz :)

    Choćby najprostszy , na innym forum polecono mi żebym robił na TDA2003

    Mam schemat ale nawet nie potrafie go odczytać

    http://img388.imageshack.us/img388/118/tda20033ge.gif

    Co muszę kupić ?? Jakie części zeby wszystko działało .

    Ile mnie to wyniesie

    I moze macie jakiś prostszy ( naj prostszy) wzmacniacz ??
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 2202375
    _PREDATOR_

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 31493
    Pomógł: 1864
    Ocena: 2312
    Witam

    Wszystkie elementy i ich wartości masz podane na schemacie :P

    Kondensatory stałe np. styrofleksowe/ KSF:
    2x100nF/63V(100V)
    47nF -"-

    Kondensatory elektrolityczne
    2.2uF/25V lub więcej
    470uF/25V lub więcej
    1000uF/25V lub więcej
    Rezystory
    47 Ohm
    220 Ohm
    2.2 Ohm
    1 Ohm
    Potencjometr logarytmiczny (C) 100 kOhm
    Układ scalony TDA2003
    Płytka foliowana miedzią lub uniwersalna do wykonania obwodu drukowanego

    Koszt to 10-20 PLN

    i to wszystko - trudne? :P
    Konto firmowe:
    ELMAX
    Małe Przedmieście 20/4, Olesno, 46-300 | Tel.: 535 XXX XXX (Pokaż) | Strona WWW: http://ftp.interka.pl/~elmax/about.php
  • Pomocny post
    #3 2202392
    bzikk
    Poziom 32  
    Posty: 1938
    Pomógł: 189
    Ocena: 63
    Witam.
    Ten układzik jest bardzo prosty i części wyniosą cię ok 10pln ale proponował bym ci jakiś kit do samodzielnego montarzu.
    Wszystkie elementy masz wypisane na schemacie tylko spisać!
  • #4 2202408
    ziperox
    Poziom 11  
    Posty: 9
    _PREDATOR_ a ta płytka własnie czuje ze bedzie dla mnie problemem :( nie da sie jakoś zrobić bez płytki albo kupić płytkę żeby tylko wlutow te elementy ??

    Albo bez płytki ?? jakoś inaczej ??
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #5 2202411
    ksiezyc11
    Poziom 25  
    Posty: 741
    Pomógł: 77
    Ocena: 25
    witam
    http://sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=33255 podaje link do sklepu internetowego w którym można kupić zestaw do samodzielnego montażu, jest to sam wzmacniacz monofoniczny, najlepiej dokupić i złożyc jeszcze przedwzmacniacz z regulacją. Dlaczego ta propozycja, te zestawy są gotowe do monrażu zawierają wszystkie potrzebne elementy do zbudowania wzmacniacza. po zmontowaniu takiego cacka :) napewno twoja wiedza na ten temat się powiększy (praktyka czyni mistrza) zapomniałem dodać że zestaw zawiera( a przynajmniej kiedyś zawierał) schemacik i obiaśnienia. Naprawdę polecam na początek, a z czasem będzie można wziąć się za coś poważniejszego
    pozdrawiam
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #6 2202437
    _PREDATOR_

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 31493
    Pomógł: 1864
    Ocena: 2312
    ziperox napisał:
    _PREDATOR_ a ta płytka własnie czuje ze bedzie dla mnie problemem :( nie da sie jakoś zrobić bez płytki albo kupić płytkę żeby tylko wlutow te elementy ??

    Albo bez płytki ?? jakoś inaczej ??


    Układ jest tak prosty, że nie powinno Ci sprawić problemu jego zaprojektowanie, a jak kupisz wszystkie części i nie dasz rady, kliknij do mnie na PW pomogę Ci w zaprojektowaniu jej.
    Można też połączyć to wszystko na pająka, bezpośredio do układu scalonego.
    Zapomniałem dodać - kup radiator, lub użyj kawałek blaszki aluminiowej, duralaluminiowej :P
    Konto firmowe:
    ELMAX
    Małe Przedmieście 20/4, Olesno, 46-300 | Tel.: 535 XXX XXX (Pokaż) | Strona WWW: http://ftp.interka.pl/~elmax/about.php
  • #7 2202438
    ziperox
    Poziom 11  
    Posty: 9
    ksiezyc11 a nie wiesz czy takie zestawy można kupić w jakimś normalnym sklepie elektryczynym?

    Mieszkam z Zamościu i jest to zadupie więc nie wiem czy dostane w takie coś

    Predator a na pająka będzie prościej ??

    Jeśli tak to bym zrobił tego "pająka"

    Hmm blaszka aluminiowa mówisz - to bym znalazł no bo jak słuszę ten wasz język naukowy to sie boje otwierać lodówki
    Żałuje moich elementarnych braków w nauce :(
  • #8 2202445
    _PREDATOR_

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 31493
    Pomógł: 1864
    Ocena: 2312
    Konto firmowe:
    ELMAX
    Małe Przedmieście 20/4, Olesno, 46-300 | Tel.: 535 XXX XXX (Pokaż) | Strona WWW: http://ftp.interka.pl/~elmax/about.php
  • #9 2202451
    ziperox
    Poziom 11  
    Posty: 9
    _PREDATOR_ mi chodziło czy mozna to kupic w normalnych sklepie a nie internetowym :)

    OK jak to kupie i jakbym chciał robić na pająka to pomoglibyście ??
  • Pomocny post
    #10 2202454
    bzikk
    Poziom 32  
    Posty: 1938
    Pomógł: 189
    Ocena: 63
    Pamiętaj też o zasilaczu do takiego zestawu a w Zamościu powinien być jakiś sklep elektroniczny jak w Chełmie jest!
  • Pomocny post
    #11 2202457
    _PREDATOR_

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 31493
    Pomógł: 1864
    Ocena: 2312
    Oczywiście, że tak, ale dość bogatym w asortyment, nie takie małomiasteczkowe - centra :P

    ziperox nie dawaj mi swoich punktów (oddaję je), od tego jest na forum pomógł :P
    Konto firmowe:
    ELMAX
    Małe Przedmieście 20/4, Olesno, 46-300 | Tel.: 535 XXX XXX (Pokaż) | Strona WWW: http://ftp.interka.pl/~elmax/about.php
  • Pomocny post
    #12 2202460
    ksiezyc11
    Poziom 25  
    Posty: 741
    Pomógł: 77
    Ocena: 25
    niema tam jakiejś giełdy elektronicznej? sklepu? z elektroniką, popyta w takich sklepach jak oni niebędą mieli to może wiedzą gdzie w zamościu to dostać w warszawie to wiem gdzie to dostać choćby "Wolumen" Zamów przez internet
  • Pomocny post
    #13 2202470
    bzikk
    Poziom 32  
    Posty: 1938
    Pomógł: 189
    Ocena: 63
    "J.M. Elektronika" Sklep Elektroniczny - Elektroniczne części, materiały - detal
    Zamość, ul. Partyzantów 53, tel. 084 639 88 07
    Pozdrawiam!
  • #14 2202471
    ziperox
    Poziom 11  
    Posty: 9
    W Warszawie wszystko kupisz

    A Zamość to dziura

    Hmm zasilaczu tzn ??

    OK wiec mam zamiar kupić te części co są na schemacie i robić na pająka

    Czy będzie coś gorej działać czy jak w tym sposobie "pająka" ??
  • Pomocny post
    #15 2202478
    _PREDATOR_

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 31493
    Pomógł: 1864
    Ocena: 2312
    ziperox napisał:
    Czy będzie coś gorej działać czy jak w tym sposobie "pająka" ??

    Jak dobrze połączysz to nie, zwróć szczególną uwagę na prowadzenie mas, ale o tym w trakcie montowania :P
    Konto firmowe:
    ELMAX
    Małe Przedmieście 20/4, Olesno, 46-300 | Tel.: 535 XXX XXX (Pokaż) | Strona WWW: http://ftp.interka.pl/~elmax/about.php
  • #16 2202487
    ziperox
    Poziom 11  
    Posty: 9
    _PREDATOR_ jakbyś mógł mi przybliżyć mniej więcej albo jak masz fotke jak wyglada taki "pająk" ??
    bzikk dzięki za adres sklepu :) zajrze tam :)
  • Pomocny post
    #17 2202528
    _PREDATOR_

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 31493
    Pomógł: 1864
    Ocena: 2312
    Tu masz pokazany druk, połącz tak samo części bezpośrednio do nóg układy scalonego a resztę przewodami :P :
    http://www.elenota.pl/search.php?szuk=TDA2003&man=--wszyscy--&ile=50&start=0
    Konto firmowe:
    ELMAX
    Małe Przedmieście 20/4, Olesno, 46-300 | Tel.: 535 XXX XXX (Pokaż) | Strona WWW: http://ftp.interka.pl/~elmax/about.php
  • #18 2202542
    ziperox
    Poziom 11  
    Posty: 9
    _PREDATOR_ ściągnąłem ten pdr ( link który podałeś ) ale chyba sie poddam za trudne jak dla mnie

    Najtrudniejsza ta płytka cała - chciałbym zrobić cosik bez niej ale juz łapałem sie za kolorofon - poddałem sie ,teraz wzmacniacz - chyba sie poddam i podziękuje za elektryke :(
  • Pomocny post
    #19 2202568
    _PREDATOR_

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 31493
    Pomógł: 1864
    Ocena: 2312
    Eeee, no co Ty, nie tak szybko.
    Teraz jest mało czasu, kliknij do mnie wieczorem na maila, narysuję Ci co i jak, dasz radę.
    Maila podaję Ci na PW.
    Jak się tak szybko poddasz to ja sobie idę i już nie pomagam :P
    Konto firmowe:
    ELMAX
    Małe Przedmieście 20/4, Olesno, 46-300 | Tel.: 535 XXX XXX (Pokaż) | Strona WWW: http://ftp.interka.pl/~elmax/about.php
  • Pomocny post
    #21 2209427
    _PREDATOR_

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 31493
    Pomógł: 1864
    Ocena: 2312
    Zgodnie z życzeniem (sory, że dopiero teraz, nie było czasu) schemat na pająka:
    Załączniki:
    • TDA2003_na_pajaka.jpg (17.69 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    Konto firmowe:
    ELMAX
    Małe Przedmieście 20/4, Olesno, 46-300 | Tel.: 535 XXX XXX (Pokaż) | Strona WWW: http://ftp.interka.pl/~elmax/about.php
  • #22 2210584
    ziperox
    Poziom 11  
    Posty: 9
    Ok jednak chyba tylko kit pozostaje z moją wiedzą :(

    Dziękuje serdecznie wszystkim :)
  • #23 2277172
    piicia
    Poziom 17  
    Posty: 300
    Pomógł: 6
    Ocena: 5
    świetny i rzeczywiście prosty schemacik. szkoda ze kolega ziperox się poddał tak szybko. ja mam kilka pytanek co do tego wzmacniacza. Po zlutowaniu wszystkiego i podłączeniu odpowiedniego zasilacza z tego co zerknąłem na schemat to można go zasilić zasilaczem od 8 do 18 V czyli wystarczy prosty zailacz za 10 zł do nabycie w sklepie. ale żeby go użwać w systemach nagłośnieniowych np przy komputerze to trzeba mieć jeszcze chyba jakiś przedwzmacniacz co?? za wszelką pomoc serdecznie dziękuję.
    p.s. w momencie gdybym brał się za prace nad tym wzmacniaczem to z chęcią pomógłbym też ziperoxowi, sam raczkuje w tych tematach ale bardzo mnie ciągnie do takich rzeczy i co będe mógł to pomoge.
  • #24 2277280
    _PREDATOR_

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 31493
    Pomógł: 1864
    Ocena: 2312
    Sygnał wyjściowy z karty winien wystarczyć do wysterowania tego wzmacniacza.
    Mówiąc i zasilaczu, nie mów, że ten za 10PLN jest na 100mA :P
    Konto firmowe:
    ELMAX
    Małe Przedmieście 20/4, Olesno, 46-300 | Tel.: 535 XXX XXX (Pokaż) | Strona WWW: http://ftp.interka.pl/~elmax/about.php
  • #25 2954843
    krzys126
    Poziom 2  
    Posty: 2
    Witam
    Mam pytanie: mam do wyboru kilka zasilaczy do zasilania tego wzmacniacza:
    - 14V 1,5A
    - 12V 1A
    - 12V 300mA
    - 9V 150mA

    Czy ten ostatni wystarczyłby, czy jest za słaby?

    I jeszcze jedno pytanko: mam dwa TDA2003, czy da się ich jakoś tak połączyć (w tym układzie) by moc wyjściowa była większa?

    I czy mogę do tego podłączyć taki głośnik niskotonowy? Czy ten układ się do tego nadaje? Co jeszcze z tym zrobić.

    Z góry dzięki za odpowiedź.
    Pozdrawiam!
  • #26 2954864
    bzikk
    Poziom 32  
    Posty: 1938
    Pomógł: 189
    Ocena: 63
    Witam.
    Oczywiście że jest za słaby!! Użyj tego 14V 1,5A!!
    Głośnik będzie spokojnie grać o ile impetancja wzmacniacza będzie równa 8Ω.
  • #27 2957177
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Posty: 15913
    Pomógł: 2094
    Ocena: 2933
    Masz tu przykładowy schemat mostkowy.
    Załączniki:
    • plytkamostektda2003.jpg (34.33 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • mostektda2003.jpg (39.04 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #28 2962414
    krzys126
    Poziom 2  
    Posty: 2
    Dzięki, bardzo się przyda :) Mam juz dośc słuchania tych komputerowych bzdęczków mejd in czajna :/
  • REKLAMA
  • #29 3260113
    michallodz
    Poziom 17  
    Posty: 447
    Ocena: 47
    w mostku to bedzie mialo 20W na 4ohm ??? czy ile?? i jakie zasilanie wtedy trzeba dac
    pozdr
  • #30 3299689
    r4t
    Poziom 12  
    Posty: 97
    Ocena: 1
    majkel1988 - na 4 omach to bedzie mialo chyba z max 12 :/ bo ten uklad 10W to ma .. ale na 2 omach :? no chyba ze sie myle to niech mnie ktos poprawi
    A czy ma ktoś widok płytki i montarzowy owego tda ale nie w mostku ? :P tylko nie mowcie ze w datashicie jest bo tam nie dosc ze nic nie widac to jeshcze widok płytki z montarzowym jest nalozony heh .. był bym wdzięczny :D:D

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy budowy prostego wzmacniacza audio opartego na układzie scalonym TDA2003. Użytkownik poszukuje podstawowej wiedzy na temat niezbędnych elementów, kosztów oraz sposobu montażu. Wskazano, że schemat zawiera wszystkie potrzebne wartości elementów: kondensatory (stałe i elektrolityczne), rezystory, potencjometr logarytmiczny oraz sam układ TDA2003. Koszt części to około 10-20 PLN. Zalecane jest użycie radiatora do układu. Poruszono temat montażu „na pająka” (lutowanie bez płytki drukowanej), co jest możliwe, ale wymaga staranności, zwłaszcza w prowadzeniu mas. Podano linki do sklepów internetowych oferujących zestawy do samodzielnego montażu, które zawierają wszystkie elementy i schematy, co jest polecane dla początkujących. Omówiono także dostępność części w sklepach stacjonarnych, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, oraz potrzebę zasilacza o odpowiednich parametrach (np. 14V 1,5A). Poruszono kwestie łączenia dwóch układów TDA2003 w mostku dla zwiększenia mocy oraz zastosowania wzmacniacza w systemach car audio. Wskazano, że sygnał z karty dźwiękowej komputera jest wystarczający do wysterowania wzmacniacza. Dyskutowano również o filtracji zakłóceń radiowych za pomocą kondensatorów. Podkreślono, że praktyka i samodzielny montaż są najlepszą metodą nauki, a w razie trudności można liczyć na pomoc bardziej doświadczonych użytkowników.
REKLAMA