Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

pytanie odnośnie kondensatorów ............

15jacek15 21 Jan 2006 14:00 1306 13
    15jacek15
    Level 21  
    witam

postanowilem sobie zbudowac wzmaka do ssubwooferka, ponizej załączam obrazy ukladu i elementow... mam pytanko, czy napiecia na jakie dzialaja kondensatory w tym ukladzie np C3 10µF/25 volt powinno byc a ja mam 10µF/53 Volt, c7 220µF/25 vollt a ja mam 220µF/63 volt...

moje pytanie brzmi nasępująco: czy musze zmienic kondensatory na takie jak podane w rozpisce czy takie jak mam są okej...

prosze o pomoc pozdrawiam 15jacek15
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    pierwsza-wolna
    Level 14  
    Możesz spokojnie włożyć kondensatory na większe napięcie. Nie wpłynie to na układ. Może tylko być problem z wielkością, gdyż mogą mieć większe gabaryty (jak masz już gotową płytkę).
    15jacek15
    Level 21  
    ja juz mam ukladzik zlozony, i wlasnie nie wiem czemu nie dziala :/ dzis wieczorkiem popatrze i zobace moze cos zle polutowalem, uklad jest zmontowany na plytce iniwersalnej.... pozdrowionka

Dodano po 1 [godziny] 31 [minuty]:
    tutaj podaje adres do dokumentacji ukladu w formacie pdf :
    www.jacekslupsk123.republika.pl/subwoofer12v.pdf
    moze niedzialanie ukladu spowodowane jest tym ze zasilam go zasilaczem komuterowym ??

prosze o pomoc
    marcin_211
    Level 24  
    W zalaczonym schemacie nie zauwazylem bledow-musiales popelnic blad
    w montarzu.:|:?:
    15jacek15
    Level 21  
    przykro mi .... sprawdzilem moj uklad ze schematem ideowym i nie trybi :/ czy niedzialanie sprzetu moze byc spowodowane tym ze zasilam uklad zasilaczem komputerowym ?? lub co innego moglem zle zrobic,

prosze o rade ;) pozdro
    marcin_211
    Level 24  
    Przy uruchamianiu proponuje:
    -bez sygnalu na wejsciu , pin2 nie podlaczony,zmierzyc napiecie na pin5,jesli prawidlowe oraz uklad i elementy w jego aplikacji sa sprawne to ,, dotkniecie palcem,,pinu3 musi byc wyraznie slyszalne w glosniku.

powodzenia

Przepraszam drobna korekta:pin2 przez kond.do masy .
    15jacek15
    Level 21  
    sory ale nie rozumiem :/ "marcin_211"

- przeciez wejscie to nie jest pin 2 tylko 3
    - a przeciez pin 5 to jest wyjscie audio, a nie zasilanie +

prosze mi to "opatologicznie" wytłumaczyc co mam zrobic.

przepraszam ze moja glupote, pozdrawiam
    marcin_211
    Level 24  
    wejscie to L i P a zasilanie to oczywiscie pin 6(zle odczytalem).
    15jacek15
    Level 21  
    no i sprawdzilem, dotykajac kabla wejsciowego nie pojawia sie zaden dzwiek, napiecie dochodzace do pinu 6 to 12 volt.

uklad jest zmontowany na bank dobrze.... co moglem zrobij jeszcze nie tak ??

pozdrawiam
    kowoc
    Level 12  
    Jesli montujesz na płytce uniwersalnej to sprawdź dokładnie połaczenia czasami jest źle zaprojektowana płytka i brakuje jakiegoś połączenia - sam to jak zaczynałem przygode z elektronika przechodziłem. Druga sprawa to zawsze twierdziłem ze wszystko jest dokładnie połaczone jednak rzeczywistośc okazywała sie inna zrób to jeszcze raz ale dość starannie.
    Pozdro

PS. Dobra rada - jeśli montujesz na uniwrsalnej to montaz podziel sobie na etapy i dokładnie przeprowadzaj montaz.

PS2. Czy podałeś napiecie na +ANT aby załączyć wzmacniacz?
    15jacek15
    Level 21  
    nie, nie podalem zasilania na pin 2, mam to zrobic ?? czy moze to bydz powodem niedzialania ukladu ??

nio to rozmontuje uklad i zmontuje ponownie...

czekam na dalsze wskazowki.... pozdro

Dodano po 7 [minuty]:

i czy moge zasilac ten uklad zasilaczem komputerowym 12 volt 8 Amper ??
    marcin_211
    Level 24  
    A wiec jeszcze raz; zasilacz komputerowy moze byc,
    sprawdziles nap. na pin 6 (jest 12v-OK).
    Aby ten wzm. uruchomic, na pin2 musi wystapic napiecie bliskie napieciu zasilania. Podaj wiec +12v
    na +ANT i wykonaj pomiar na pin2.Nastepnie jak wczesniej pisalem sprawdz polcem dzialanie ukladu
    zaczynajac od pin3 a konczac na L P.

Powodzenia.

Tym razem zakladam ze caly uklad masz poprawnie zlozony i kompletny.
    kowoc
    Level 12  
    Wydaje mi sie ze dokładnie nie przeczytałes całego artykułu bo tam jest wszystko wyjasnione co do szczegółu. Zacytuje: po podłaczeniu zasilania z akumulatora lub jak w Twoim przypadku zasilacza komputerowego 12V/8A i odłączonym +ANT napiecie na pin2 powinno być zblizone do 0V. Po podłaczeniu wejścia +ANT do 12V ( moze byc z tego samego zasilania co zasilasz układ ) napiecie powinno byc zblizone do 12V i dopiero wtedy dotykajać wejścia L lub P bedzie słychać przydźwięk.
    Pamietaj 90% niedziałających układów to błąd montujacego go człowieka - brak jakiegos polaczenia, niedoczytana instrukcja montazu itd.
    Pozdro
    15jacek15
    Level 21  
    tyle ze ja nie mam w ogole podlaczonego niczego do pinu dwa, w artykule bylo napisale ze nie musi on byc podlaczony w ogole jezeli nie uzywam ANT+. Dowiedzialem sie ze chodzi o to ze mam zasłaby zasilacz.... dopiero teraz załatwiam sobie trafo 12 volt/3A i wtedy bedzie grało... tak mi wyjasniono.... pozdrawiam

jak zrobie i nie bedzie dzialac to wtedy napisze pozdro