Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PROBLEM Z ZASILANIEM RADIA SAMOCHODOWEGO

26 Sty 2006 20:28 1887 16
  • Poziom 10  
    :cry:
    Mam problem z zasileniem radia samochodowego zwykłym niestabilizowanym zasilaczem 12V. W głośnikach słychać prace zasilacza i jak głośno gra to trzeszczy. Radio przy akumlatorze samochodowym działa dobrze.
    :cry:
    !!!!!!!!!!!!! pomocy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    prosze o podpowiedz co mam zrobić może trzeba wlutować jakiś kondensator (nie wiem jaka pojemność) w obwodzie na masie ????:idea:

Moderowany przez kosmita:

Zmienilem temat
    Przed napisaniem nowego tematu zapoznaj się z regulaminem
    Wpis dokonany w dniu: 2006-01-27 o godzinie: 08:20

• Poziom 10  
    Też tak kiedyś prubowałem i rezultat miałem taki sam. To coś jest chyba z tymi amperami itd. Sprubój podłączyć pod prostownik samochodowy. Powinno chodzić!

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    problem w tym że nie posiadam takiego prostownika a da to się na pewno zrobić jakoś prościej przy użyciu np. kondensatora, bez dodatkowego zasilania.
  • Poziom 33  
    Napięcie masz pewnie nawet nie odfiltrowane, masz rację dołóż kondensator tak co najmniej 3300mikro najlepiej na 25V.
    Napisz jeszcze jaki masz ten zasilacz jakie napięcie i jaka obciążalność, coś na nim jest napisane?
    Dobrze było by wiedziać również jakie to radio.
  • Poziom 10  
    O radiu zawiele nie moge powiedzieć a zasilacz taki: 12V dc 500mA
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Pawcio133 napisał:
    Też tak kiedyś prubowałem i rezultat miałem taki sam. To coś jest chyba z tymi amperami itd. Sprubój podłączyć pod prostownik samochodowy. Powinno chodzić!

Pozdrawiam

Witam. Nie podłączaj pod prostownik bo uszkodzi się radio. Dołącz kondensator pod zasilacz tak jak zaleca DonRomano, zasilacz proponuję min. 1A
  • Poziom 33  
    Należy w pierwszej kolejności podłączyć lepszy zasilacz.
    12V owszem ale musi dostarczać większego prądu no i oczywiście musi być co najmniej odfiltrowane kondensatorem.
  • Poziom 10  
    ale ten kodensator mam po prostu włlączyć między minus z zasilacza a masę radia ?
  • Poziom 10  
    a np wzmacniacz samochodowy jak podłącze pod prostownik to też będzie lipa?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Równolegle do zasilacza zwróć uwagę na + i - na kondensatorze.
  • Poziom 17  
    Rownolegle do kondensatora elektrolitycznego dodaj też kondensatorek 100nF dla poprawy filtracji, przydźwięk sieci powinien zniknąć. A to że radio trzeszczy gdy głośno gra to pewnie wina za słabego zasilacza - daje za mały prąd.
    Pozdro
  • Poziom 43  
    A dodatkowo zmierz napięcie bo założę się że będzie znacznie powyżej 12V co robi się niebezpieczne dla radia. Jesteście na najlepszej drodze do popalenia sprzętu.

SławeK
  • Poziom 15  
    Załóz stabilizator na 12V to uchroni radio przed wiekszym pradem niz 12V

A od kiedy to prąd mierzy się w woltach ? Oj, elektroniku od siedmiu boleści...<SławeK>
  • Poziom 14  
    Pozdrawiam
    Witam. Nie podłączaj pod prostownik bo uszkodzi się radio. Dołącz kondensator pod zasilacz tak jak zaleca DonRomano, zasilacz proponuję min. 1A
    D1C1 ma racje ja kiedyś spaliłem radio przez prostownik. mam teraz zasilacz 1A i gra..... no moze jak dam głośniej to przygasa oświetlenie.
    pozdrawiam
  • Poziom 43  
    A dasz jeszcze głośniej i niektóre radia padną bo namieszają sobie w pamięci przez wachania zasilania. Do zasilania radia konieczny jest zasilacz 13,8-14,4V o wydajności prądowej przynajmniej kilka amperów a dobrze by było około 10A nawet.
    Do krótkiego sprawdzenia wystarcza od biedy 1A ale tylko któtko do testów. Zasadnicze pomiary napięć w radiach zaznaczone na schematach są robione dla typowego zasilania j.w i tak producenci zalecają a do napraw dobrze by zasilacz miał reglację prądu, odczyt prądu i zabezpieczenie przeciwzwarciowe.

SławeK
  • Poziom 39  
    Generalnie radio samochodowe nie jest przystosowane do zasilania z zasilacza. Akumulator samochodowy ma dużą wydajność prądową i nie ma tętnień. Filtr na zasilaniu radia jest zaprojektowany do blokowania tętnień z alternatora - to jest kilkaset herców. Jeśli musisz zasilać radio z zasilacza to:
    1. zasilacz musi mieć dużą wydajność prądową min 2A lepiej ok 4 A;
    2. Musi mieć dobrą filtrację napięcia wyjściowego bo inaczej będzie słychać sieć w głośnikach;
    3. musi mieć na wyjściu 12 do 14 V stabilne - niekoniecznie stabilizowane - nie więcej bo układy mogą nie wytrzymać stabilność jest bezpośrednio powiązana z pkt 1. tzn przy napięciu w podanych granicach i dobrej wydajności zasilacza napięcie nie będzie za bardzo spadać w czasie grania. Stosowany przez Ciebie zasilacz o wydajności 0,5A JEST ABSOLUTNIE ZA MAŁY - może służyć do prostych testów przy małej głośności ale nie do codziennego użytkowania.
  • Poziom 32  
    Witam.
    Poszukaj jakiegoś schematu zasilacza do CB radia one mają dużą wydajność i napięcie w granicach 13,8V co odpowiadało by zasileniu twojego radyjka.