Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka sie zatrzymuje. chodzi glosno / Ardo T60

biniek 26 Jan 2006 23:44 4224 17
e-mierniki
    biniek
    Level 11  
    Witam,
    Mam problem z pralka Ardo T60, a wlasciwie dwa problemy.
    1. Zatrzymuje sie podczas prania, tzn pobiera wode, zaczyna sie krecic i w pewnym momencie staje, nie bierze proszku... Jeszcze dwa prania temu problem byl mniejszy bo brala proszek tylko ze sie zatrzymywala w pewnym momencie (Przed wirowaniem lub plukaniem), trzeba bylo przekrecic lekko programator i znawu dzialala dalej.
    Zauwazylem, ze po wlaczeniu pralki, wlaczniks ie swieci i nieraz gasnie, po otwarciu pralki i ruszeniu programatorem (trzeba bylo "nagiac" w jedna strone, wlacznik znowu sie palil.

2. Chodzi bardzo glosno od kilku pran, "wali". Lozyska w bebnie?

Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi
  • e-mierniki
    klimor1
    Level 11  
    to znaczy ze prawdopodobnie podejżewam że to wina
    1. programatora
    2. teleskopy
    jeśli jest to jeszcze aktualne to poprosił bym o więcej szczegułów pozdrawiam :):D
  • e-mierniki
    biniek
    Level 11  
    Dziekuje
    W sumie to nie wiem co jeszcze napisac :)
    Tez wydaje mi sie ze to wina programatora - pytanie tylko co dalej?
    Czy moge go rozebrac i sam zrobic? (niby mam troche pojecia o elektronice itp i lewych rak tez nie mam) Czy moze wiesz gdzie moglby jego schemat znalezc bo mi sie nie udalo? Czy jesli nie da sie naprawic i bedzie trzeba wymienic moge uzyc innego programatora? Czy musi byc identyczny?
    Do czego sie przydaje diagram czasowy bo sciagnalem ale nie wiem co to jest :)
    Co do teleskopow - czy moze tak chodzic czy w koncu stanie sie cos powazniejszego?

pozdrawiam
    klimor1
    Level 11  
    tak konkrtnie raczej polecam wymienić teleskopy bo mogą sie urwać a wtedy raczej będzie nieciekawie :D a programatora niemam schematu ale można go rozebrać ale bardzo ostrożnie u wyczyścić styki podejżewam że te złe nietrudno będzie znaleść. a z dokładniejszych pytań to czy idzie napięcie na silniczek od programatora ?? pozdrawiam serdecznie
    biniek
    Level 11  
    "czy idzie napięcie na silniczek od programatora"

A jak to sprawdzic? :) Mam miernik i wszystko co potrzeba ;)
    dzieki
    User removed account
    User removed account  
    klimor1
    Level 11  
    to niepowinno być zkomplikowane ma pan schemat ??? jeśli tak to prosze wynaleść silniczek na schemacie i podłączyć ruwnolegle do niego voltomież ustawiony na więcen niz 230V. pozdrawiam.

ps. schemat jest na stronach elektrody :D
    biniek
    Level 11  
    Stala sie rzecz dziwna...
    Mianowicie wlaczylem jakas godzine temu pralke ustawiona nawet nie wiem najaki program ale cos 1 albo 2 (nie wiem bo zdjalem panel gdzie wszystko bylo napisane (jest to pralka ladowana od gory i programator jest pod klapa). I pierze! Elegancko pobrala wode, elegancko ja nagrzala, w pewnym momencie zaczela chodzic troche szybciej, teraz slysze jak spuszcza wode...
    Co sie dzieje??
    Wydaje mi sie ze to na bank programator, jak Pan pisal, byc moze problem ze stykami...
    Schemat znalazlem, tzn schemat pralki, nie programatora (a taki tez mozna znalezc gdzies bo w necie szukalem czegokolwiek bo przyznam sie ze nawet nie wiem do konca jak on dziala ale nic nie znalazlem?)... jak sie skonczy prac wymje programator i sie z nim pobawie.

Druga sprawa - to walenie podczas obrotow bebna - teleskopy, tak? Na co powienien zwrocic uwage rozbierajac pralke i chcac je wymienic?

Dodano po 8 [minuty]:

Pralka w pewnym momencie stanel, zgasla lampka we wlaczniku, gdy dotknalem reka obudowa kolo wlacnika lampka mignela ale zgasla znowu, nastepnie sprobowalem podniesc pokrywe (ale byla zablokowana) i lamka znow zaczela sie palic a pralka dzialac dalej (podejrzewam ze zaraz wirowanie sie zacznie).
    Aha, czy do czasu wymiany teleskopow, pralka moze sie wirowac ;) - czy lepiej jej nie narazac na szybsze obracanie sie bebna?
    klimor1
    Level 11  
    hmm to zeczywiście ciekawe zachowanie mam jeszcze taką propozycje prosze przetestować włącznik dżwiowy skoro prze ruszeniu dżwiczkami poszła ito przed rozebraniem programatora
    biniek
    Level 11  
    Pranie skonczone :)
    1. Jw.
    2. Nie pobrala proszku... tzn w tam gdzie go wsypalem jest woda z proszkiem i nawet wydaje mi sie troche proszu wzielo, ale wiekszosc zostala.
    2. Zatrzymalo sie w polowie wirowania... tzn w polowie programu 6, zaczelo sie wirowac ale szybko skonczylo. Ubrania nieodwirowane.

To zabieram sie za robote :)
    dzieki

Dodano po 3 [minuty]:

Ale zaczne od programatora, bo teraz jak sie nim pobawilem to znowu nieraz nie swieci sie lampa a jak nim rusze to swieci ;)

Dodano po 59 [minuty]:

Hmm no i mam ten programator wyjety :) i zastanawiam sie co dalej hehe
    Nigdzie nie moge znalezc dokladniejszych informacji o nim, a nie za bardzo chce sie porywac w rozkrecanie go, zebym pozniej umial zlozyc spowrotem...
    Jak sprawdzic czy silniczek jest w porzadku?
    Wystarczy polaczyc woltomierz? Podlaczylem i nic... ale jesliby nie bylo na nim napiecia to chyba by wogole nie dzialal... (a gdy sprawdzailem go pralka byla wlaczona i palila sie lampka we wlaczniku)

pozdrawiam

Dodano po 13 [minuty]:

Kurcze nie wiem czy dobrze robie...
    Sprawdzilem czy silniczek dziala podalczajac do niego 220V z gniazdka... no i sie krecil powoli - wiec dziala.
    A teraz pytanie powtarzam - jak sprawdzic czy dostaje napiecie z pralki - w ktorym momencie powinienem przylozyc woltomierz?

Dodano po 6 [minuty]:

I nastepne pytanie: jak wyczyscic styki w programatorze? Tak po prostu go rozebrac? Czy moze jest cos na co musze uwazac?

dziekuje
    User removed account
    User removed account  
    klimor1
    Level 11  
    do czyszczenia styków używam papieru ściernego średniej grubości a potem gładzika i nietety do tego trzeba go rozebrać, jeśli silniczek śmiga pod napięciem to znaczy ze jest ok. ogulnie chodzi mi czy w czasie kiedy pralka sie zacina to czy śmiga silniczek

zapomniał bym pozdrawiam :D
    biniek
    Level 11  
    Dziekuje...i prosze o dalsze porady ;)

Programator rozebralem i wyczyscilem (przy okazji gubiac jedna sprezynke ale zastapilem inna :/)
    Ale wciaz jest problem.
    Wiec wlacznik sie raz pali a raz nie... Po blizszym przyjrzeniu sie wydaje mi sie ze znalazlem problem, jest nim mianowicie wlasnie styk 16T, zauwazylem ze ruszajac blaszka od tego styku w srodku cos iskrzy, wiec podgialem blaszki zeby sie pewniej stykaly, ale:
    1. Tryby plastikowe w programatorze maja dwa kolory: zewn. pomaranczowe i wewn zolte. W jakiej pozycji powinien byc dolny pomaranczowy tryb i czemu on sluzy?
    2. Problem ze stykiem 16T jest taki: oska ba ktorej sa tryby no i kolko do ustawiania programu moze miec dwie pozycje, mianowicie mozna ja "wcisnac" lub "podniesc" do gory, jednak obydwie pozycje sa niewlasciwe do zwarcia na styku 16T (w pozycji dolnej platykowy styk jest powyzej najwyzszego "kolko" z jakas skala przymocowanego na stale do oski, natomiast gdy jest w pozycji gornej - plastykowy styk jest ponizej kolka). Moze moglbym to na stale polaczyc?? Do czego to jest potrzebne? Drying Timer... hmm czyli teoretycznie to nie moze byc zmostkowane? Ale w takim razie musze tak ustawic to gorne kolko zeby idealnie pasowalo do do tego platykowego styku tak?

I pytanie za 100pkt :)
    W jakiej pozycji ustawic tryby podczas skladania programatora??? :D Bo nie spojrzalem podczas rozbierania i teraz nie wiem :)

Dziekuje z gory za pomoc

Dodano po 9 [minuty]:

Pocudowalem i zrobilem :)
    Teraz w pozycji "gornej" obwod 16T - 16 jest zamkniety :D
    <<< Na marginesie czyzbym byl tak glupi :/... a moze tak wlasnie powinno byc? Tzn moze te dwie pozycje byly przewidziane przez producenta?>>>

Wiec podtrzymuje pytanie o ustawienie poczatkowe trybow w programatorze :)

pozdraiwam

Dodano po 5 [minuty]:

Hmm no ale jak teraz nastepnaniejasna sprawa... na tym kolko co niby powinno zwierac styki 16T i 16 sa trzy wyciecia ktore chyba powinny wlasnie rozwierac obwod... tak? :) Bo jak teraz to "zrobilem" to obwod jest non stop zamkniety mimo ze krece kolkiem przez wszystkie programy...

Dodano po 3 [minuty]:

Ojej... przeciez jest tylko jedna mozliwosc ustawienia trybow wzgledem kolka ze skala :))
    No nic lece sprawdzic czy dziala... w razie czego zlutuje blaszki od stykow 16 i 16T...

Dodano po 1 [godziny] 9 [minuty]:

Ok programator siedzi w pralce, dziala elegancko, udalo mi sie w jakis sposob (sam nei wiem jak) zrobic ze dziala zwieranie stykow 16 i 16T i nawet przerwywa podczas krecenia programatorem :)
    Wlaczylem pralke, narazie bez wirowania bo boje sie o te teleskopy... zeby beben sie nie urwal czy cos :)

Jesli okaze sie ze pralka bedzie dzialac mam
    Pytanie:
    W jakis sposob wymienic teleskopy/ew naprawic usterke odpowiedzialna za "walenie" podczas gdy beden sie kreci?
    Polozyc pralke na boku? Ale gdzies czytalem ze wtedy moze sie hydrostat zalac i bedzie lipa...

pozdrawiam

Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

SUKCES!!!!!!!!!!!!

Bardzo dziekuje za pomoc, pranie przszlo ladnie caly program, z tym ze teraz wydaje mi sie ze grzalka nie dziala :)
    Ale wkrecilem sie to i ja tez naprawie :)
    Wspolokator dzownil do jakiegos speca i krzyknal ze to bedzie ok 100 - 150zl kosztowac :D
    A grzalka dzialala jeszcze wczesniej wiec pewnie cos sie rozlaczylo jak zdejmowalem panel.

Jutro sie biore za teleskopy :)

pozdrawiam i jeszcze raz bardzo dziekuje za pomoc

Dodano po 5 [minuty]:

Ok jednak i grzalka tez dziala :)
    Topolski Mirosław
    Moderator of Electrical engineering
    zanim się weżmiesz za teleskopy(amortyzatory)wymień ułożyskowanie,bo głośna praca to ich wina.
    biniek
    Level 11  
    Hmm jednak chyba cos nie tak...
    Wlaczylem program 2 teraz jest juz prawie na czworce i:
    1. Mimo ze cos sie kreci i stuka w pralce, beben sie nie ruszyl.
    2. NIe pobralo proszku.
    3. Jakos bardzo malo wody (na spodzie bebna tylko jest).

Pomocy :)
    Topolski Mirosław
    Moderator of Electrical engineering
    1)sprawdż czy bęben lużno się obraca(zakręć ręką)
    2)sprawdżdrożność węzy zasilającychpralkę i zasobnik
    3)wyczyść układ ciśnieniowy(wężyk biegnący od hydrostatu do zbiornika
    4)podejrzewam,że programator będzie do wymiany(nieuważnie czytałes posty kol.Ble-ble)
    5)te pytania powinieneś zadawać w dziale AGD i Systemy Grzewcze
    biniek
    Level 11  
    Beben sie nie obraca luzno :/ wczesniej zachowywal siejakby byl zle wywazony i ciezko bylo go obrocic a teraz jak sprowalem to "zatarl' o cos.
    Wiec zabieram sie do pracy

Dodano po 1 [godziny] 57 [minuty]:

Ok to ja zakladam nowy temat na Systemy grzewcze AGD
    Bardzo dziekuje wszytskim za pomoc :)
    dartomis
    Level 16  
    Sprawdź łożyska, oraz czy nic nie dostało sie pomiedzy bęben, a jego obudowę.
    Pozdrawiam