Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka jest najlepsza pasta termo na procesor ?

Tadek26 08 Maj 2003 06:32 9240 13
 • #1 08 Maj 2003 06:32
  Tadek26
  Poziom 2  

  Jaka jest najlepsza pasta termo na procesor i radiator. Słyszałem o różnych wersjach. Jeśli ktoś coś wie więcej, proszę o pomoc. Hey.

 • #2 08 Maj 2003 07:58
  skorpi
  Poziom 18  

  Musi to być pasta, która dobrze przewodzi ciepło i wytrzymuje określone temperatury - to wszystko. Może to być pasta silikonowa, którą nabędziesz w sklepie elektronicznym.

 • #3 08 Maj 2003 08:02
  olcha0098
  Poziom 28  

  Według mnie najlepsze są pasty z dodatkiem srebra.

 • #4 08 Maj 2003 12:54
  wiesniak
  Poziom 31  

  Zgadzam się, że najlepsze pasty termoprzewodzące są z domieszką srebra. Najlepiej z dużą domieszką i o dużej czystości. Jedne z lepszych moim zdaniem to Arctic Silver II i III. Chociaz niedawno pojawiła się pasta o całkiem nowej kompozycji Arctic Silver - Ceramique, o lepszych osiagach od ASIII.
  Pokaźny artykuł jest na http://www.voidedwarranty.com/modules.php?name=Reviews&op=viewarticle&artid=67 (po angielsku).

 • #5 08 Maj 2003 13:33
  quryj
  Poziom 10  

  Jeszcze (jeżeli jest to Athlon, lub Duron), można zastosować tzw. blaszkę z miedzi dostosowaną do tych procesorów. koszt 10 zł. + pasta z dodatkiem srebra i wszystko gra.
  Blaszki są dostępne na giełdach i w sklepach.

 • #6 08 Maj 2003 15:24
  Veteran
  Poziom 15  

  Witam.

  Pasta silikonowa jest doskonałym przewodnikiem ciepła (szczególnie ta z domieszką srebra - jednak nie polecam jej na procesory AMD - pasta ta oprócz ciepła przewodzi również prąd!).

  Pozdrawiam.

 • #7 08 Maj 2003 16:54
  elektryk
  Poziom 42  

  quryj napisał:
  blaszkę z miedzi dostosowaną do tych procesorów. koszt 10 zł. + pasta z dodatkiem srebra i wszystko gra.
  Blaszki są dostępne na giełdach i w sklepach.

  Blaszka nie ma wpływu na oddawanie ciepła bo ma kontakt tylko z "ceramiczną" częścią procesora. Jedny chroni przez mechanicznym uszkodzeniem procesora podczas manipulacji radiatorem.
  Nie widziałem testów tej Arctic Silver ale ja stosuje u siebie TermoPox (nie pamiętam typu bo już nie mam etykietki). Przy nakładaniu pasty z dodatkiem srebra należy uważać żeby nie zewrzeć nią mostków na procesorze.
  PS zmiana pasty pod procesorem nie daje olbrzymiej poprawy chłodzenia, przy prawidłowo założonym radiatorze i dobrze rozprowadzanoj dowolnej paście przewodzącej różnica 1*C to jest sukcesem.

 • #8 08 Maj 2003 18:25
  /|\Atari
  Poziom 27  

  Jest jescze jeden rodzaj past o których nie wspomniano, mianowicie o pastach z domieszkami ceramicznymi, wydajność prawie taka sama jak w przypadku past z dodatkiem srebra, a groźba zwarcia na prockach z wyprowadzonymi rezystorami nie istnieje. Jedyny mankament do dostępność i cena. Aha, jeśli ktoś przywiązuje uwge do szczegółów, to są pasty z dodatkami innych metali (złoto i inne szlachetne...).

 • #9 08 Maj 2003 19:47
  Tomek11r
  Poziom 22  

  :arrow: elektryk blaszka ma wpływ na odprowadzanie ciepła. Niewielki ale ma, ok. 2 stopnie spadku temperatury. Mam na myśli oczywiście oryginalny Copper Shim Termaltake'a.
  Kleje termoprzewodzące też mają dobre parametry odprowadzania ciepła. Np. Thermopox 95CT ma osiągi podobne do past z dodatkiem srebra (7-8 W/mm2). Nie warto jednak stosować na procesory (problem z demontażem coolera) ale doskonale nadają się np. na chipset.
  :!: Bardzo ważna sprawa o której nie wszyscy wiedzą :!: Warstwa pasty termoprzewodzącej powinna być bardzo cienka. Pasta choćby najlepsza ma gorszą przewodność ciepła od metalu i służy jedynie jako wypełniacz nierówności powierzchni procesora i radiatora. Nie powinno smarować się więc procesora jak chleba smalcem, gruba warstwa pasty skutecznie odizoluje go termicznie od radiatora.

 • #10 09 Maj 2003 13:07
  wiesniak
  Poziom 31  

  :arrow: /|\Atari: wydaje mi sie, ze jednak wspomnialem we wczesniejszej odpowiedzi o pascie z domieszkami ceramicznymi (Arctic Silver - Ceramique). Przy okazji podalem linka do strony z obszerniejszymi informacjami.

 • #12 10 Maj 2003 22:21
  Stachu123
  Poziom 12  

  Do procesorów AMD można sosować tylko pasty silikonowe. Pasty z domieszką srebra przewodzą oprócz ciepła także prąd. Mogą być przyczyna uszkodzenia procesora i nie są uwzględniane reklamacje procesorów na których stwierdzono taka pastę!

 • #13 11 Maj 2003 00:08
  Zbynia
  Poziom 31  

  Zwykła pasta silikonowa wystarczy - przy tak niewielkich powierzchniach przewodzenia i gładkościach rdzeni, nie zauważysz kompletnie żadnej różnicy. Nierówności (jeśli są) są tak niewielkie, że nic tu nie da pasta ze srebrem i inne wynalazki. Zamiast wydawać kasę na jakieś głupie pasty, zainwestuj lepiej w porządny radiator - będziesz miał z niego dużo większy pożytek i zauważysz różnicę (a z pastą srebrną jest tak jak napisali - spotkałem się już z przypadkami uszkodzenia procków, bo koledzy mówili że sreberko najlepsze - tylko go było dużo za dużo). Procek grzeje się cały - nie tylko jego jądro. Copper shim trochę pomaga w jego odprowadzeniu...

 • #14 11 Maj 2003 11:06
  jamzy
  Poziom 16  

  Na wszystkie procesory można stosować pasty z domieszką srebra, tylko smaruje się sam rdzeń a nie cały procesor i nic wtedy nie ma prawa się zewrzeć itp.
  Każda pasta z dodatkiem srebra bedzie lepiej przewodzić niż silikonowa ale trzeba uważać jak się smaruje bo straszliwie brudzi i później ciężko to wyczyścić. Najlepiej położyć cienką warstwę na sam rdzeń.
  Dodatkowo można wypolerować spód radiatora aby się świecił jak lusterko da to nawet do 2 stopni w dół :)
  Dobrym rozwiązaniem jest blaszka miedzy procek a radiator ( dla AMD ) - zabezpiecza i urywa kolejne stopnie, wbrew pozorom jak tu kilka osób twierdzi zwieksza troszkę powierzchnię przewodzenia ciepła z proca do radiatora. Taką blaszkę można kupić na Allegro za 10 zł

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME